Psychiatr: Vytrvat v předsevzetí? Pomohou malé kroky i podpora. Zásadní věc ale lidé opomíjí

Žena v posilovně (ilustrační foto)

ZPRÁVY PLUS, Matěj Kasal - 10.1. v 11:30

Se začátkem nového roku si lidé neodmyslitelně pojí i předsevzetí. Jak v nich ale vytrvat? Psychiatr a vedoucí lékař Centra duševní rehabilitace Beroun Matěj Kasal pro CNN Prima NEWS uvedl, že pomoci může slevit ze svých cílů a zaměřit se na dílčí mezikroky, které lidé často mohou přehlížet. Stejně tak významně pomáhá podpora blízkých a okolí, kteří člověka za jeho snažení ocení. Jednu věc však lidé mnohdy opomíjí. „To, co nejvíc funguje, je, když se pochválíme sami, to děláme velmi málo,“ zdůraznil. Zmínil také, jak pracovat na své vůli.

Dát si předsevzetí mohou lidé v jakékoliv části roku. „Směřují tím ke změně v životě. Ať už si lidé vyberou datum 1. ledna nebo jiné, tak vždy může vést k něčemu lepšímu v jejich životě,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS Kasal. Ne vždy jsou navíc lidé motivováni tím, že jsou s něčím nespokojeni.

ČTĚTE TAKÉ: Jak být v roce 2025 zdravější a šťastnější? Experti mají osm tipů, jak o sebe lépe pečovat

„Předsevzetí si nedávají jen lidé, kteří prožívají nějakou deziluzi či řeší problém. Jde o to, že se chceme nějak zlepšovat, je to něco, co nás v životě vede a je pro nás přirozené,“ vysvětlil.

Nepodceňujte odměnu

Nejčastější problém s tím, když si lidé nějaké předsevzetí zadají, je to, že ne vždy vytrvají až do vytouženého cíle. „Někdy děláme chybu v tom, že nejsme dostatečně silní v odhodlání. Často je to zapříčiněno tím, že si dáme příliš vysoké cíle a neuvědomujeme si mezikroky,“ zmínil Kasal.

Příkladem uvedl rozhodnutí, když chce člověk nabrat dvacet kilogramů svalové hmoty. „Krůčky, jako to, že musím třikrát týdně do posilovny a cítím se lépe, ale už nevidíme a trochu si toho někdy nevážíme. Proto nám předsevzetí nevydrží. Proto si musíme být vědomi i malých postupů,“ zdůraznil psychiatr.

Výrazně mohou lidem pomoci také jejich blízcí. „Významně pomáhá, když máme lidi kolem sebe, kteří nás podpoří a vidí zlepšení, za které nás pochválí. To je něco, co nám dává ohromnou dávku motivace v našem dalším snažení,“ pokračoval. Zde však lidé zapomínají na to, co nejvíce funguje.

„A to je, když se pochválíme sami. To děláme velmi málo. V okamžiku, kdy se dokážeme sami ocenit za to, že dokážeme splnit nějaký malý úkol a pokračovat ve své cestě – to je to, co rozhoduje mezi úspěchem a neúspěchem,“ zmínil Kasal.

I malá změna značí velký rozdíl

Významnou roli hraje také vůle. To, jak ji posilovat, je podle odborníka prací na celý život. „Dávat jednoduchou radu na to, jak vůli cvičit, je velmi těžké. Posilujeme ji však odměnou. Když se budeme snažit a dávat si cíl, který splníme a následně odměníme sami sebe, tak to vůli odstartuje – a každý krok bude něco jednodušší,“ doplnil.

Za psychiatry připomněl také důležitou poučku. „I malá změna může, pokud se k ní odhodláme, rozvést další změny, které diametrálním způsobem náš život ovlivní. Na vůli pracujeme tím, že se nebojíme dělat malé změny a zároveň k tomu se snažíme odměnit,“ dodal odborník.

Co má však člověk dělat, když se mu jeho vytyčené úsilí nepodaří naplnit a selže? „V životě jsme velmi často koncentrovaní na to, že když se nám něco nepovede, tak je to konec. Zde ale radíme jednu zajímavou techniku: když se vám něco nepovede, vezměte si papír a sepište si všechny věci, které se vám předtím povedly. Jednoznačně zjistíte, že těch věcí, které se povedly, bylo mnohem více. To by vás v motivaci mohlo udržet,“ poradil.

I v motivaci platí podle Kasala stejná poučka, jakou dávají investiční poradci: „Není důležité jednorázově investovat do motivace a cíle. Nejvíc vydělávají ti, kteří vydrží – třeba i v menším úsilí – ale po dobu několika měsíců. Dlouhodobost je základní krok, jakým si svou cestu ulehčit.“

Jsou v dodržování předsevzetí úspěšnější ženy nebo muži? A jakou roli v posunu v životě hraje někdy i domnělá lenost? Nejen to se dozvíte ve výše přiloženém videu.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Každý „suchý“ měsíc se počítá. Otestujte svůj vztah k alkoholu. Jak nejen ve výzvě uspět?

Tagy: