Odbory navrhují zavedení takzvaného tvrdého lockdownu v Česku kolem letošních Velikonoc. Celostátní uzávěra na zhruba deset dnů by pomohla zvládat zhoršující se situaci v době pandemie koronaviru, oznámil po pondělním jednání tripartity šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
„Odbory na jednání tripartity přišly s návrhem, aby se vyhlásil velikonoční lockdown. Situaci považujeme za neuvěřitelnou. Vše doprovází chaos,“ uvedl Středula. Podle něj zdravotnímu systému hrozí kvůli šíření covidu totální kolaps a zdravotníci jsou přetížení. Předák poukazoval na to, že vláda nařízení vyhlašuje ze dne na den. Kritizoval to, že se opatření netýkají pracovišť.
Velikonoční svátky začnou v pátek 2. dubna. Odbory navrhují, aby se provoz omezil pár dnů před Velkým pátkem a pár dnů po svátečním pondělí. Dohromady by uzávěra i se svátky trvala téměř deset dnů. „Říkáme to dopředu, ať se tím vláda může zabývat, může to řádně projednat, ať se nedostane pod tlak,“ zdůvodnil Středula.
Odboráři a zaměstnavatelé chtěli na tripartitním jednání od premiéra Andreje Babíše a ministrů slyšet, jaké kroky kabinet pro zvládnutí situace zvažuje a jaké chystá. O nastavení opatření chtěli jednat.
„Nedozvěděli jsme se nic... Nechodíme na tripartitu, abychom jen poslouchali. Chceme vědět konkrétní návrhy řešení situace a škálu opatření, všechny informace hovoří o zhoršování situace a hrozícím kolapsu zdravotnictví,“ doplnil Středula.
Hanák se diví, diví se i Havlíček
Jeho slova potvrdil šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. „Čekali jsme, co vláda doporučí firmám v oblasti testování, zlepšení systému očkování a distribuce očkovacích látek. Takové informace jsme bohužel nedostali. Je pravda, pan předseda vlády nedovolil ani členům vlády, aby na to reagovali. Řekl, že to projednají,“ popsal Hanák.
Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) by vláda měla oznamovat opatření, která projednala a případně schválila. „Diskuse nebyla o tom, že něco nechceme říct. Poslední dobou je ale čím dál tím častější, že kdekoliv kdykoliv cokoliv řekneme ve smyslu opatření, během několika hodin už o tom mluví prakticky všichni,“ řekl Havlíček.
Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) míní, že by se v nynější situaci měla projednávat všechna opatření, která by omezila kontakty lidí. „Je to vysoce žádoucí. Na jednání vlády se dozvíme návrhy ministerstva zdravotnictví. To je resort, který je za to zodpovědný,“ dodala Maláčová.
Odbory uzávěru navrhovaly už loni. Tehdy doporučovaly zastavení provozu a omezení kontaktů na minimum kolem 17. listopadu. S návrhem neuspěly.