Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) ostře kritizuje vládu za to, že s nimi nejedná o reformě penzí. Označuje to za narušení sociálního dialogu. Největší odborová centrála kvůli tomu píše premiérovi Petru Fialovi (ODS).
ČMKOS žádá o projednání návrhů na změnu penzijního systému na březnové tripartitě. Novinářům to řekl předák ČMKOS Josef Středula. Podle něj odboráři z nejsilnějšího svazu KOVO debatují o podobě protestních akcí. Odbory kritizují mimo jiné záměr dál postupně zvyšovat důchodový věk až na 68 let. ČMKOS se staví i proti navrhovanému omezení mimořádné valorizace důchodů v červnu. Předáci mluví o porušení ústavnosti, a to kvůli případné retroaktivitě, principu očekávání či rovnému zacházení.
ČTĚTE TAKÉ: Další podezřelé úmrtí v Rusku. Po pádu z okna zemřela žena, která řídila financování armády
„Mezi květnem a dneškem neproběhla žádná debata o podobě důchodové reformy. To je narušení sociálního dialogu po všech stránkách,“ konstatoval Středula. Odbory si stěžují na to, že jim vláda neposkytuje ani podklady, nebo je neposílá včas. „Včera před polednem (ve čtvrtek) jsme obdrželi návrh změny zákona o valorizaci, připomínky máme dát do dneška, vláda to projedná v pondělí. To není sociální dialog, není to ani hra na dialog, je to ignorování sociálního dialogu,“ řekl Středula.
Vondráček: Kdo bude v 68 letech tahat sádrokarton? U penzí je nutná solidarita, míní Michálek
Navyšování věku odchodu do důchodu není pro reformu penzijního systému nejvhodnějším řešením, domnívá se místopředseda ANO Radek Vondráček. Možné posunutí až na hranici 68 let je podle něj příliš. Podle předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka se naopak nejedná o nejvýznamnější bod projednávaných změn. Na reformě se podle něj mají podílet všichni a k úspěšné změně je potřeba solidarita napříč generacemi.
Tripartita se má sejít 6. března. Odborová centrála žádá, aby o chystané reformě zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů na zasedání diskutovali. Předák ČMKOS kvůli tomu píše premiérovi. Odboráři chtěli mít své zastoupení i v důchodovém týmu ministra práce, jednání se ale neúčastní.
Odbory se staví proti záměru navyšovat důchodový věk. Volají po dřívějším důchodu pro lidi v náročných povoláních. Požadují, aby tato skupina byla širší. Kritizují také případné snižování odvodů. Odmítají omezení mimořádné valorizace v červnu. Podle místopředsedy ČMKOS Víta Samka návrh porušuje ústavnost, a to kvůli retroaktivitě, principu očekávání i rovnému zacházení. „K tomuto dni je známo, jaká má být valorizace důchodů. Česká vláda má vydat pouze technické nařízení. Legitimní očekávání každého důchodce je opřené o znalost nynější právní úpravy,“ uvedl Samek.
Podle Středuly odborový svaz KOVO začal jednat o podobě protestních akcí. Odborářům vadí hlavně zamýšlené navyšování důchodového věku. „ČMKOS jednoznačně podpoří kroky svazu KOVO a vyzve případně další svazy k následování,“ dodal Středula.
ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Sdružuje 31 odborových svazů se zhruba 270 000 členy.