Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nechce prosadit do zákona odsun věku pro odchod do penze na 68 let. Podle něj je potřeba zohlednit délku života či dobu a náročnost práce. Vicepremiér zároveň ve středu řekl novinářům, že se jeho důchodová komise rozšiřuje i o opozici. Nově by v ní měla zasednout i poslankyně SPD Lucie Šafránková. Před týdnem tým doplnila zástupkyně hnutí ANO.
Odvody na penze jsou výrazně nižší než výdaje, letos by deficit mohl činit kolem 78 miliard korun. Experti proto navrhují ke zmírnění zadlužení mimo jiné zpomalit valorizace, omezit počet předčasných důchodů a dál postupně zvyšovat důchodový věk. Ten teď každý rok roste, ve 30. letech by se měl zastavit na 65 letech. Česká televize před časem uvedla, že podle plánů ministerstva práce by se měl zvednout až na 68 let.
„Musím jednoznačně říci, že s takovým návrhem do důchodové reformy nepočítám. Nepředpokládám, že bych psal nějakou konkrétní věkovou hranici nad tu dnešní, která je stanovena nad 65 let. Čas, kdy se v budoucnu bude odcházet do důchodu, se musí odvíjet od více faktorů,“ vysvětlil Jurečka, přičemž zmínil délku života, dobu pobírání penze, odpracovaný čas i náročnost vykonávané práce.
Život v Česku se prodlužuje a počet i podíl lidí nad 65 let podle statistiků roste. Loni měli muži naději na dožití 76,1 roku a ženy 81,9 roku. Lidí nad 65 let žilo v zemi 2,2 milionu, tvořili 21 procent obyvatel. Podle dřívějších plánů by člověk měl v penzi trávit zhruba čtvrtinu života. Povinná doba placení odvodů pro nárok na důchod trvá nyní 35 let. Dříve do důchodu bez krácení částky mohou odcházet horníci a záchranáři.
Jurečka podotkl, že někteří lidé nastupují na trh práce v 18 letech a jiní až po skončení vysoké školy o pět či šest let později. Už dřív mluvil o tom, že by vysokoškoláci či lidé v nemanuálních profesích tak mohli také chodit do důchodu ve vyšším věku.
Podle nynějšího zákona by vláda měla každých pět let vývoj důchodového systému a doby dožití přehodnocovat. Podle toho by měla věk odchodu do penze případně upravovat. Kabinet by měl posouzení provést příští rok.
Opozice v komisi
Jurečka také ve středu řekl, že jeho důchodovou komisi rozšíří i zástupci opozičních hnutí. V týmu jsou zatím politici pěti vládních stran, zástupkyně ministerstev práce a financí a několik expertů. Cílem je najít shodu na budoucí reformě, která má přežít déle než jedno volební období.
Strany koalice a opozice mají o podobě důchodů rozdílné představy. Šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala po schůzce s Jurečkou řekl, že SPD nepodpoří růst věku na 68 let či nezohlednění inflace při valorizaci. Podle něj musí reforma obsahovat opatření na podporu porodnosti, třeba v podobě zvýšení porodného či dětských přídavků. Další jednání by se mělo konat do dvou týdnů.