Válku na Ukrajině mapují od samého začátku. Reportéři CNN Prima NEWS Matyáš Zrno a Patrik Kaizr u příležitosti ročního výročí ruského vpádu na Ukrajinu zavzpomínali, čeho byli svědkem a jaké nejsilnější momenty se jim vryly do paměti.
„Za jeden z nejsilnějších momentů považuji, když jsme na začátku války točili na západní Ukrajině vnitřní vysídlence v jedné škole. Na zemi v tělocvičně tam seděly děti, přišla i jedna holčička ve věku mé dcery a my jim rozdávali bonbony,“ popsal reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr s tím, že těch momentů je samozřejmě víc. „Jedna starší žena v Makarivu přežila sama 14denní ruský útok bez jídla a pití. Sousedi odjeli a nechali ji tam, nikoho neměla. Všimli si jí, až když se do města po osvobození vrátili,“ vyprávěl reportér.
Rovněž z dalších příběhů mrazí. „Vzpomínám si i na ženu v březnu, která utekla z obléhaného Mariupolu a už tehdy vyprávěla, jak se chovají čečenští kadyrovci k ženám. Nahé je věšeli na most, znásilňovali,“ doplnil Kaizr a dodal, že to vše jen dokresluje zvěrstva ruských válečných zločinů. „Určilo to také směr mých dalších reportáží, a to upozorňovat přes lidské příběhy na tu druhou stranu války, na tu odvrácenou tvář,“ popisuje žurnalista.
ČTĚTE TAKÉ: Občas rakety, jinak klid. Zrno popsal situaci přímo z Kyjeva, zmínil největší omyly Rusů
Polsko přiznalo tajnou misi na Ukrajině. Naši lidé zachránili stovky životů, chválí šéf úřadu
Polská média informovala, že Varšava před časem vyslala na Ukrajinu téměř stovku specializovaných policistů na misi v utajení trvající celých pět měsíců. Jejich úkolem nebylo zapojovat se do bojů s Ruskem, ale zachraňovali lidské životy v oblastech, které Kyjev získal zpět pod svou kontrolu. Poláci měli na starost odminování území.
Příběhy obrovského odhodlání
Na řadu momentů jen tak nezapomene ani další válečný reportér, Matyáš Zrno. „Asi nikdy nevymažu z paměti ty stometrové fronty žen a dětí, které v té hrozné zimě čekaly na nádraží, aby se dostaly na jakýkoli vlak, který jede na západ,“ vylíčil první okamžiky války. Zavzpomínal také na tříletého chlapce, který mu vysvětloval, co je letecký poplach. „To je když padají bomby,“ řeklo tehdy dítě.
Častým obrazem byli podle reportéra také muži ve středním věku, kteří měli rodiny, ženy, děti. „Říkali, že 24. vypukla válka a 25. posadili ženy s dětmi na vlak a sami se šli přihlásit do armády, aby mohli bojovat za vlast,“ popsal novinář. Podle něj jsou to všechno příběhy obrovského odhodlání a ochoty přinášet oběti. „Příběhy obyčejných lidí, které válka donutila dělat neobyčejné věci.“
Od ruské invaze na Ukrajinu uplynul přesně rok. Sledujte speciální vysílání na CNN Prima NEWS, kde experti ve studiu a reportéři přímo ze země zasažené válkou rozeberou dosavadní zásadní momenty konfliktu i budoucí kroky obou stran.