Přístup ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) značí zneužití pravomoci, výhrůžku i vydírání. Uvedl to místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Šéf resortu totiž měl nabídnout někdejšímu generálnímu řediteli Úřadu práce Viktorovi Najmonovi mimořádnou odměnu za to, že rezignuje. Podle Havlíčka si vládní zástupce protiřečí. Jurečka se zatím ke kauze nevyjádřil.
„Musíme si uvědomit, že pan ministr nemůže postupovat tak, jak se to děje v privátních firmách, protože je státním zaměstnancem a je pod služebním zákonem. Ten mu dává určité pravomoci,“ sdělil Havlíček.
Jurečka měl generálnímu řediteli Úřadu práce Viktoru Najmonovi nabídnout mimořádnou odměnu, pokud v klidu sám odejde z funkce. Pokud by se nedomluvili, měl dostat od ministra špatné služební hodnocení, se kterým by měl problém najít později jinou práci.
ČTĚTE TAKÉ: Jurečka mi nabídl za rezignaci „držhubné“, tvrdí Najmon. Případem se začala zabývat policie
Kauzu kolem Jurečky Havlíček připodobnil k situaci, kdy by ministr financí nezákonně optimalizoval svoje daňové přiznání. „Podle našeho názoru, podloženém prvními právními názory, je možné, že se jedná o zneužití pravomoci, vydírání, je zde aspekt uplácení,“ popsal v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Jurečka se k incidentu vyjádřil ve čtvrtek na tiskové konferenci. Diskutovanou nahrávku údajně neslyšel. „Neslyšel jsem ji. Pokud si mě pan Najmon nahrával, nechť ji zveřejní v plném rozsahu. Ať veřejnost ví, jak jsem postupoval,“ sdělil ministr. Jurečka zároveň kategoricky odmítl, že by postupoval v rozporu se zákonem, rovněž slíbil, že v případě nutnosti bude s policií plně spolupracovat.
Hnutí ANO po premiérovi Petru Fialovi (ODS) požaduje, aby věc prošetřil a případně ministra Jurečku odvolal. Předseda vlády reagoval, že nahrávku neslyšel a nezná ani okolnosti incidentu, avšak v obecné rovině svého kolegu podpořil.
„S úřadem byl problém, byla to situace dlouhodobě neúnosná. Pan ministr Jurečka se snažil, aby se úřady posunuly dál a dostatečným způsobem, ředitel byl chráněn zákonem. Pan ministr Jurečka tak hledal cestu k jeho odchodu, což se nakonec podařilo. Myslím, že je to dobře,“ sdělil Fiala.
Podle Havlíčka si Jurečka protiřečí. „Pro mě je těžké skousnout to, že (Jurečka) říká, že tehdejší ředitel úřadu pochybil a dá mu špatný posudek. Současně ale říká, že když problémy dělat nebude, dá mu slušnou odměnu. Za co mu tedy bude dávat odměnu? Za to, že pochybil a měl špatné výsledky?“ nechápe Havlíček.
Přístup Jurečky naopak hájil senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). „Vzhledem k tomu, jak je nastavena ochrana úředníků v Česku, bych rád věděl, kolik miliard za dobu trvání zákona bylo vyplaceno z veřejných rozpočtů, protože takovým způsobem se loučí nejen mnoho ministrů. Je to normální, obvyklá praxe. Jurečka udělal chybu, neměl se chovat slušně,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS Čunek.
Podle dalších zástupců opozice je to ale nepřípustné. „Z mého pohledu je to absolutní porušení zákona o státní službě a myslím si, že by z toho pan premiér a ministr práce a sociálních věcí měli vyvodit důsledky,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS poslanec Aleš Juchelka (ANO). Podle něj Úřad práce nefungoval ideálně, o viníkovi má však jasno. „Máslo na hlavě není na bývalém generálním řediteli, ale spíš na panu ministrovi,“ dodal stínový ministr práce a sociálních věcí.