Odměny by měli dostat všichni zdravotníci, ne jen ti v první linii, říká Žitníková

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) debatoval v pořadu 360° Pavlíny Wolfové s předsedkyní zdravotních a sociálních odborů Dagmar Žitníkovou.

Mnoho nemocnic si v poslední době stěžovalo, že peněžní odměny, které jim měly být vyplaceny za službu v době pandemie, byly nižší, než se ministerstvo zdravotnictví zavázalo. Údajně měly maximální slibované částky navíc získat jen čtyři fakultní nemocnice z dvanácti. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové o tom hovořili ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a předsedkyně zdravotních a sociálních odborů Dagmar Žitníková.

Ministerstvo zdravotnictví v posledních týdnech řešilo odměny pro zdravotníky v době koronavirové pandemie. Přislíbilo jim peněžní odměnu, která ale podle mnoha lékařů nebyla zdaleka tak vysoká, jak měla být. Ve Fakultní nemocnici Brno dostali zdravotníci za březen jen 35 korun hrubého navíc za hodinu, v dubnu to bylo 80 korun. „Jen ve čtyřech fakultních nemocnicích z dvanácti dostali ty slíbené 100, 200korunové bonusy,“ stěžovala si Žitníková v pořadu CNN Prima NEWS.

Žitníkové navíc vadí, že odměny mají získat jen lékaři, kteří v době koronavirové pandemie stáli v první linii, jak navrhl Vojtěch. Žitníková si myslí, že by peníze měli dostat i ostatní zaměstnanci nemocnic, kteří pracovali na jiných odděleních, protože byli nákaze také vystaveni. „Je potřeba odměnit všechny, a to adekvátním způsobem. Všichni zdravotníci i jiní zaměstnanci byli pandemií ohroženi a museli chod nemocnice přizpůsobit opatřením. Na chirurgickém oddělení také nemohli vědět, jestli ošetřují pacienta s COVID-19,“ uvedla předsedkyně.

Vojtěch si ale zatím není jistý, jestli by možnost ocenit všechny zdravotníky vůbec existovala. „Chtěli jsme nejdřív odměnit především lékaře v první linii, kteří museli nosit ochranné obleky, odebírali vzorky a byli v červené zóně – protože si to zaslouží,“ řekl Vojtěch. Podle něj by u případného vyplácení ostatních zdravotníků záleželo také na tom, jak vysoké by byly celkové částky, a jestli by se vyplácely skrz dotace nebo jiným způsobem. Ministr si navíc myslí, že o odměnění ostatních zdravotníků a zaměstnanců by měli rozhodovat ředitelé jednotlivých nemocnic, kteří jsou zodpovědní za své zaměstnance. „Oni jediní ví, kdo a nakolik byl zapojen,“ uvedl Vojtěch.

Kompenzační vyhláška by měla podle Vojtěcha problém vyřešit

O peněžní bonusy se stará takzvaná kompenzační vyhláška, která by podle Vojtěcha měla vejít v platnost 1. července, pokud ji poslanci schválí. Celková částka, jíž tato vyhláška obnáší, je pět miliard korun. Ty by měly být rozděleny mezi lékaře v první linii a ve zdravotnictví kompenzovat celou koronavirovou krizi. Jednotlivé odměny by potom měly činit částku 1 500 korun za hodinu pro lékaře, kteří odebírali vzorky nemocných pacientů s COVID-19, a 100 až 500 korun za hodinu pro zdravotníky, kteří se o pozitivní pacienty starali.

Podle Vojtěcha ale nezůstane jediná nemocnice, která by neměla finanční prostředky. „Nemocnicím dáváme i další peníze. Uhradíme jim i částky, na které by neměly nárok, takzvanou nadprodukci. Do toho jsme poskytli už asi šest miliard na oddlužení a tyto peníze dostanou nejen fakultní, čili státní nemocnice, ale i ty ostatní,“ vysvětloval Vojtěch.

Ministr je přesvědčený, že kompenzační vyhláška je nastavena takovým způsobem, aby nemocnice byly schopny dohnat své výdaje. Žitníková tak pozitivní přístup k plánované vyhlášce nemá. „Chceme, aby bylo možné zkontrolovat si, že se za ty peníze nepostaví třeba nový pavilon nemocnice, ale skutečně se dostanou k lidem, kteří v době pandemie dělali svou práci,“ apelovala Žitníková.

Tagy: