Čeští sportovci získají v případě úspěchu na zimních olympijských hrách v Pekingu 2,4 milionu korun za zlato, 1,8 milionu za stříbro a 1,2 milionu za bronz. Navrhla to Národní sportovní agentura (NSA), která může částky definitivně potvrdit až po schválení letošního státního rozpočtu. Odměny by měly být stejné jako na letních olympijských hrách v Tokiu i poslední zimní olympiádě v Pchjončchangu. Hokejové týmy si mohou za případné senzační zlato přijít na 16,02 milionu korun.
Stejné částky jako v létě navrhla NSA pro olympioniky a paralympiky i nyní. „Medailisté z olympiády a paralympiády vždy zpropagují Českou republiku v médiích po celém světě, to žádná marketingová nebo PR kampaň nedokáže. Proto si zaslouží za své úsilí a práci od státu důstojnou odměnu,“ uvedl v tiskové zprávě předseda NSA Filip Neusser.
Kvůli rozpočtovému provizoriu zatím ale NSA nemůže výši odměn potvrdit, rozpočet bude pravděpodobně schválen až po olympiádě. „Nemůžeme rozhodovat o financích, když nemáme žádné přidělené a jsme v rozpočtovém provizoriu. Na druhou stranu mi nepřijde fér, aby se reprezentanti dozvěděli výši odměny až po skončení her. Vycházíme z toho, že by se rozpočet Národní sportovní agentury měl pohybovat v obdobné výši jako loňský rok, a pokud tak bude schválen, ihned výši odměn definitivně potvrdíme,“ řekl Neusser.
Odměna pro více než osmnáctičlenné kolektivy, kam patří mužský a ženský hokejový tým, byla stanovena na 16,02 milionu za zlato, 12,01 milionu za stříbro a 8,01 milionu za bronz. Pokud by hokejisté napodobili Nagano 1998, získali by za olympijský triumf o tři a půl milionu korun více, než měli slíbeno v roce 2018.
Za výsledkově velmi vydařené OH v Tokiu vyplatila NSA 21 úspěšným olympionikům a paralympionikům celkem 36,35 milionu korun. Na zimní olympiádě se takové medailové žně očekávat nedají.