Práce navíc, dlouhé směny, vyčerpání, boj s koronavirem v první linii. Kromě lékařů to zažívá řada zdravotních sester a pečovatelek v sociálních službách. Premiér Andrej Babiš (ANO) už se nechal slyšet, že by za své nasazení měli dostávat finanční odměny. Peníze si ale musejí nemocnice i domovy seniorů prozatím sehnat samy. To se má podle premiéra po Velikonocích změnit.
„Všechno je teď mnohem náročnější, máme delší služby, vše se několikrát denně musí dezinfikovat, lidé se bojí,“ popisuje CNN Prima News ředitelka pečovatelského domu v Opočně Kamila Vilímková.
Podobný scénář zažívají i lékaři a zdravotní sestry v nemocnicích. „Sloužíme po 12 hodinách a je to náročné v tom, že musíme být neustále na telefonu, nesmíme si vybrat žádnou dovolenou,“ vypráví CNN Prima News sestřička Alena z Fakultní nemocnice Motol.
Dodává, že za práci v první linii dostala finanční odměnu. „Peníze na výplatní pásce mám a jsem za to ráda. Peníze u nás dostává každý, kdo se stará o nakažené COVIDem-19 nebo kdo s koronavirem může přijít do styku. Mám doma dvě malé děti a nechtěla bych je nakazit, takhle aspoň víme, že si naší práce váží,“ konstatuje.
Zdravotníci ve Fakultní nemocnici Motol, kteří mohou přijít s nakaženými do styku, mají za každou dvanáctihodinovou směnu příplatek šest tisíc korun.
Některé nemocnice jsou finančně vysílené
Ne všechny nemocnice na to ale mají. To potvrzuje i výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala. „Regionální nemocnice jsou finančně vysílené, je problém utáhnout i zvýšené nákupy hygienických prostředků,“ sdělil CNN Prima News.
„Finanční ohodnocení zdravotníků v regionálních nemocnicích je řádově nižší než ve fakultních nemocnicích a na mimořádné ohodnocení v současné době nejsou v zařízeních žádné zdroje,“ doplnil předseda asociace Eduard Sohlich.
Asociace už začátkem dubna vyzvala vládu, aby na odměny pro zdravotníky v první linii přispěl stát. „Navrhujeme, aby vláda rozhodla o mimořádném příplatku za odpracovanou směnu pro zdravotnické pracovníky všech kategorií v první linii a ve všech nemocnicích, a to z prostředků státního rozpočtu po dobu nouzového stavu,“ stojí v prohlášení asociace z 2. dubna.
Premiér Babiš dva dny nato prohlásil, že odměny pro zdravotníky a pečovatelky v první linii považuje za velice důležité. „Mělo by jít zejména o odběrové týmy, záchranku, infekční oddělení, ARO, laboratoře a ostatní zdravotníky pečující o COVIDové pacienty a hygieniky. Peníze by mohly jít od zdravotních pojišťoven,“ řekl Babiš v rozhovoru pro deník Právo.
Zatím se ale nic konkrétního nestalo. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí uvedl, že se zdravotními pojišťovnami jedná. Jenže některé pojišťovny už avizovaly, že je čeká drsný propad. Největší pojišťovna VZP oznámila, že očekává snížení příjmů z pojistného asi o jednu sedminu.
Jednáme, stát přispěje, slibuje Babiš
Premiér Babiš CNN Prima News napsal: „Chceme primárně, aby byly odměny pokryty platbami od zdravotních pojišťoven. U státních nemocnic uvažujeme, že to dofinancuje stát skrze kapitolu ministerstva zdravotnictví. Nyní o tom jednáme a připravujeme mechanismus odměňování,“ uvedl Babiš. Systém chce představit po Velikonocích.
Mimořádná odměna přepočtená na hodinu pracovního výkonu by se mohla podle Babiše pohybovat kolem 500 korun v závislosti na náročnosti práce. Zvláštní odměnu by podle něj měli dostat zdravotníci v odběrových týmech a pracovníci hygienických stanic.
Ředitelka pečovatelského domu v Opočně Vilímková k tomu podotýká, že by nemělo zůstat jen u lékařů. „Pokud mají zdravotníci dostávat několik tisíc, tak ať je dostávají všichni, i pečovatelky, ty jsou vystaveny stejnému riziku,“ míní Vilímková.
Ministerstvo práce a sociálních věcí podle ní přislíbilo peníze pro pečovatelské domy, které jsou v karanténě nebo mají nakažené klienty, takže doufá, že na odměny nakonec bude.