Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl, že by prezidentovi Miloši Zemanovi řekl, že zastavil odposlechy lidí v jeho nejbližším okolí. Vyloučil i to, že by u jeho setkání s hlavou státu mohl být kancléř Vratislav Mynář. Babiš to v úterý řekl ČT. Zeman o víkendu v rozhovoru pro Blesk řekl, že mu předseda vlády za přítomnosti kancléře sdělil, že odposlechy zastavil.
Odposlechy podle prezidenta nasadila Bezpečnostní informační služba (BIS) na jeho ekonomického poradce Martina Nejedlého a další lidi v jeho okolí. O zastavení odposlechů požádal premiéra, který mu sdělil, že odposlechy zastavil, uvedl Zeman. Babiš to odmítá.
„Nic takového jsem neříkal,“ řekl premiér. U schůzek s prezidentem navíc nikdo další nebývá. „Vylučuji, že by něco takového mohlo proběhnout za přítomnosti pana Mynáře,“ dodal Babiš.
Mynář: BIS opakovaně odposlouchávala i mě
BIS opakovaně odposlouchávala a sledovala i mě, zdůraznil před pár dny v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS kancléř prezidenta Miloše Zemana sám Vratislav Mynář. „Mám informace, že jsem minimálně opakovaně byl odposloucháván a případně i sledován BIS,“ uvedl. Exkluzivní a nesestřihaný záznam rozhovoru s kancléřem Mynářem si můžete poslechnout zde.
Podle kancléře prezidenta republiky BIS po šetření vydala stanovisko, že Mynář „není žádným rizikem a že není problém, aby obdržel bezpečnostní prověrku, o kterou žádal“. „Tím spíš mě zaráží, že se dozvídám, že jsem opakovaně odposloucháván a sledován,“ dodal s tím, že na přesné datum, kdy se to dozvěděl, si nevzpomíná.
Premiér označil prezidentovo tvrzení o zastavení odposlechů „za nesmysl“ a odmítl rovněž to, že by o záležitosti někdy mluvil s ředitelem BIS Michalem Koudelkou. BIS v posledních dnech odmítla Zemanovy výroky přímo komentovat, zdůraznila pouze, že vždy postupuje podle zákona. Odposlechy může nasadit jen s předchozím písemným povolením předsedy senátu vrchního soudu.
Zeman potřebuje sem tam na BIS zaútočit
Zeman v neděli Blesku řekl, že se před několika lety dozvěděl od vysokého důstojníka BIS o odposleších ve svém nejbližším okolí. Protože sám nemá telefon a využívá telefony spolupracovníků, týkají se podle Zemana odposlechy i jeho. „Tak jsem o tom informoval pana premiéra. Posléze pan premiér za přítomnosti pana kancléře mi sdělil, že odposlechy zastavil, ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ uvedl.
Jeho vyjádření dnes potvrdil Mynář. „Seděl jsem u toho rozhovoru, kdy tato záležitost, kterou pan prezident zmínil, zazněla,“ řekl Mynář Blesku. Podle deníku ale připustil, že mohl Zeman s Babišem o tématu mluvit i na jiných setkáních, kde jako kancléř nebyl přítomen.
Sněmovní komise pro kontrolu BIS se kvůli Zemanovým výrokům na adresu civilní kontrarozvědky sejde ve čtvrtek. Podle předsedy komise Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) se zúčastní i Koudelka. Předpokládá se, že poslancům může Koudelka na uzavřeném jednání říct víc, než může říct do médií.
Podle člena komise Marka Bendy (ODS) je to ovšem banální a zbytečné. „Zeman se jednou za čas vynoří a potřebuje zaútočit na BIS. Stalo se to, všichni mu na to naskakují a týden nebudeme řešit nic jiného,“ kroutil hlavou v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS Benda.