reklama

Konfliktů kvůli rouškám přibývá. Policie posílí hlídky, hrozí pokuta až tři miliony

Povinnost nosit roušku se ne každému líbí, většina ji ale respektuje. Přesto se najdou odpůrci, kteří ústenku schválně sabotují, při napomenutí se chovají agresivně a vymýšlí způsob, jak nařízení obejít. Přitom za jejich nedodržení hrozí lidem pokuta ve výši tři miliony korun, v praxi to ale bývá maximálně deset tisíc korun.

reklama

Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval ve svém pondělním projevu, aby občané roušky svědomitě nosili a vyzdvihl jejich důležitost. Někteří lidé si na jejich znovuzavedení ale stále nezvykli, jiní pak povinnost bojkotují záměrně a ohrožují tak především své okolí. Na sociálních sítích se dokonce objevila videa, která zachycují ostré konflikty kvůli rouškám.

K tématu

K největšímu množství z nich dochází v obchodech, kde zákazníky, kteří nemají zakrytá ústa a nos, upozorňuje ostraha. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy, který byl hostem pořadu Nový den na CNN Prima NEWS, na výzvu ale lidé reagují často velmi agresivně.

„Někteří říkají, že si to neuvědomili, případně jsou lidé, kteří mají roušku nasazenou jen pod nosem, tak si ji zvednou na celý obličej. Zhruba dvě třetiny případů jsou aktivní odpírači roušek, kteří se snaží, často velmi hlasitě a agresivně, všem vysvětlit, že jim nikdo nebude přikazovat, co mají nosit,“ popsal Prouza.

Zatímco na jaře mezi lidmi, kteří na nákupy vyrazí bez roušky, převažovali ti, kteří si ji zapomněli nasadit, nyní podle Prouzy převažuje druhý typ. „Záměrně říkají, že nebudou roušky nosit, že to odmítají, že je to s prominutím buzerace, které se nebudou podřizovat,“ uvedl šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu.

I proto je podle odborníků třeba tyto dva typy lidí rozlišovat. „Policisté samozřejmě ukládají pokutu v nějakém rozsahu, přistupují k tomu subjektivně a ke každému případu zvlášť. Pokud si někdo roušku zapomene nebo ji má v kapse, může se to stát. Všichni cítíme, že je to jiný případ, než když jde někdo do obchodu apriori s tím, že bude tuto povinnost porušovat,“ sdělil advokát Josef Sklenička.

K tématu

Na zlepšení situace Svaz obchodu a cestovního ruchu spolupracuje s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) a také policejním prezidiem. „Jsme domluvení, že budeme předávat policii informace o konkrétních případech, ale také statistiky, kde a v jakých místech se to děje častěji, aby mohla policie v těchto oblastech posílit své hlídky a abychom dokázali tu práci koordinovat s obecní policií,“ doplnil Prouza.

Hrozí pokuta až tři miliony

Podle advokáta vycházejí nařízení, která jsou vydávána ministerstvem zdravotnictví, ze zákona o veřejném zdraví, hrozí proto vysoká sankce. „Opatření umožňuje (...) uložit pokutu poměrně v drakonické výši až tří milionů. Jen zřídka ale dojde ke standardnímu správnímu řízení. Oprávnění pokutovat osoby, které nedodržují tuto povinnost, mají ale nyní i policisté a strážníci, a to až do výše deset tisíc korun,“ sdělil Sklenička.

Odpůrci roušek organizují i demonstrace, nejedná se tak pouze o jednotlivce. Obhajují se mnohdy chaotickým nařízením vlády, ve kterém je obtížné se vyznat. Podle právníka to ale neznamená, že by opatření nebylo platné a vymahatelné. „Dosud Ústavní soud neshledal neústavnost těchto nařízení, proto je potřeba se tím řídit,“ uzavřel advokát.

Další hlavní zprávy

Finance

Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí

Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí

Česká republika může v budoucnu čelit nárokům provozovatelů hazardních her na náhradu ušlého zisku kvůli způsobu, jakým je v některých případech hazard regulován. Nejvyšší správní soud totiž na základě rozhodnutí Soudního dvoru Evropské unie vrátil k novému projednání vyhlášku o regulaci hazardu, kterou před lety přijalo zastupitelstvo města Děčína.

Vyhoštění čeští diplomaté zatím bydlí na zámku a berou plný plat. Zpět do Ruska nesmí
reklama
reklama
Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Politika

Domácí zpravodajství

Volební model: Piráti a STAN vedou před ANO a Spolu. Šlachta si jde pro státní příspěvek
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Další články
reklama
reklama