Písničkář Jaroslav Hutka před volbami do Poslanecké sněmovny aktivně podporoval Piráty. Zúčastnil se i té části jejich kampaně, která byla zaměřena na voliče v seniorském věku. Jak hodnotí výsledky voleb, které pro stranu Ivana Bartoše skončily fiaskem? Proč nemá důvěru k ODS? A koho by si přál za příštího prezidenta?
Piráti, kteří kandidovali společně se STAN, získali pouze čtyři poslanecké mandáty na rozdíl od Starostů, kteří jich mají 33. Je to pro vás velké zklamání?
Nenazval bych to zklamáním. Je to jako probouzení z absurdního snu, z něhož si člověk ještě pamatuje nějaké nelogičnosti, a když se zcela probere, nelogická podivnost přesto přetrvává. Kroužkování je zajímavé při volbě jedné strany, kdy si voliči udělají trochu jiný pořádek v kandidátce. Ve dvoukoalici už kroužkování začíná popírat smysl svobodných voleb. Piráti sice měli více hlasů než STAN, ale taky se jim mohlo stát, že by nezískali ani jednoho poslance. Při koalicích by asi nemělo být kroužkování povoleno, protože pokřiví výsledek, a to už je pak demokracie v pasti. Tohle je naprostá systémová chyba.
Jaroslav Hutka (77)
Folkový hudebník, skladatel a písničkář. Stal se signatářem Charty 77. Kvůli policejní šikaně opustil v roce 1978 tehdejší Československo a žil v emigraci v Nizozemí. Po pádu totalitního režimu se 25. listopadu 1989 vrátil zpátky a téhož dne už zpíval na manifestaci Občanského fóra na Letenské pláni. Postupem času se z něj stal kritik postkomunistické demokracie. Je rozvedený a má šest dětí.
Podle interního šetření Pirátů porušilo hnutí STAN koaliční smlouvu právě kroužkováním. Cíleně mělo u voličů podporovat pouze svoje kandidáty. Podvedli STAN Piráty?
Já doufám, že u STAN vůle k podvodu nebyla, pouze jim vůbec nedošlo, co se může stát. Silnější Piráti jsou teď závislí na slušnosti STAN, zda dodrží smlouvu ze začátku voleb. A tady už to občas skřípe. Uvidíme, jestli zvítězí chamtivost nebo spravedlnost. Pokud chamtivost, tak už to z historie STAN nepůjde smazat.
V době, kdy došlo ke spojení Pirátů a STAN, se preference strany Ivana Bartoše pohybovaly kolem 15 procent, zatímco straně Víta Rakušana hrozilo, že nepřekročí pětiprocentní hranici. Neměli jít do voleb Piráti samostatně?
To už je generálování po bitvě. Mně to spojení bylo původně sympatické. Bylo znakem toho, že se umíme spojit proti oligarchovi, jak v té míruplné atmosféře Milionu chvilek. A najednou zažíváme absurditu a nevíme, jestli sám volební zákon v tomto případě nezničí smysl voleb.
Ozývají se hlasy, že by za nepovedené volby měl předseda Ivan Bartoš nést politickou odpovědnost a rezignovat. Měl by odstoupit?
Nemyslím si. Neudělal žádnou chybu, kvůli které se odchází. Tady hrál roli určitý deus ex machina. O to víc by měl teď bojovat, ale na vládním bojišti.
Jak by tuto situaci měli Piráti podle vás řešit? A měli by jít do vlády nebo spíše zůstat v opozici?
Měli by vše řešit v klidu. Je to silná a dobře zorganizovaná strana plná nejen chytrých, ale i pracovitých lidí. Jako jediná má výhled do budoucnosti a do Evropy a je už rozprostřena i v krajských a evropských strukturách. Mám na mysli Evropský parlament, kde také dělá dobrou práci. A měla by jít do vlády. Nebojím se, že by v ní byla pátým kolem u vozu. Nemíří tam kvůli korytu, ale kvůli ideálům a o nich budou její zástupci mluvit, prosazovat je a hájit.
Před volbami všechny strany slibovaly, jak budou šetřit, svá slova ale zatím příliš nenaplňují. Senát, kde má většinu budoucí koalice, zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů, což znamená, že mzdy veřejných činitelů dál porostou. Nový kabinet Petra Fialy má mít osmnáct ministerstev, což je o tři více než vláda Andreje Babiše. Nepředstavoval jste si změnu, po které se tolik volalo, přece jen trochu jinak?
Tady jsem samozřejmě sám na rozpacích. Moc rád bych věřil panu Fialovi, i když fakticky se projeví až teď. Ale ODS mě bude muset teprve přesvědčit o své důvěryhodnosti. Nedávno jsem slyšel definici, že ODS je SPD s maturitou. A ODS bude tahounem této vlády.
Celých devět let se prokazuje jasně, že Zeman není schopen prezidentskou funkci vykonávat. A musíme tedy čekat, až mu zkamení játra a Parlament se stane jakousi posudkovou komisí závislou na lékařských doporučeních?
Prezidentské volby by se v řádném termínu měly konat za rok a půl. Kdo by se vám na hradě líbil?
V této chvíli generál Pavel. Konečně chlap na Hradě s výbornou zkušeností v NATO, což považuji za dostatečnou politickou prověrku. Ale bylo by vhodné, aby se další čeští prezidenti odstěhovali z Hradčan do nějakého méně honosného místa, které by odpovídalo jejich kompetencím. Hradčany by měly patřit a sloužit nám občanům.