reklama

Odvolali, co zakázali. Po jednodenním zákazu mohou zaměstnanci opět chodit do jídelen

Vláda den poté, co znemožnila konzumaci pokrmů v závodních jídelnách, své rozhodnutí opět změnila. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) oznámil, že u stolu bude moci být pouze jeden strávník a u dlouhých stolů budou povinné dvoumetrové rozestupy. Proti pondělnímu zavření se ohradili například odborář Josef Středula nebo neurobiolog Omar Šerý.

reklama

„Jeden strávník u stolu, u dlouhého stolu rozestupy dva metry nebo mechanické přepážky, které brání šíření kapének. Právě jsme přijali na vládě nové usnesení, které upravuje přítomnost pracovníků v rámci zaměstnaneckého stravování,“ napsal v úterý na Twitteru vicepremiér Karel Havlíček.

Stalo se tak den poté, co vláda omezila závodní jídelny ve firmách nebo zdravotnických zařízeních jen na „prodej a podání pokrmů“. Konzumaci ale zakázala.

Šerý: Je to naprosto šílené

Proti se postavil například předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Uzavření jídelen by mělo být okamžitě zrušeno,“ řekl pro CNN Prima NEWS Středula „Lidé se musí někde při dvanáctihodinových směnách najíst, rozhodnutí o uzavření je daleko od praxe,“ dodal s tím, že to funguje celý rok.

„Platí. Neplatí. Platí. Neplatí. Tak kdyby něco, tak zákaz stravování ve firmách zase neplatí. Ale být vámi, tak se půjdu najíst rychle, protože kdo ví..." vysmál se pak vládě na Twitteru.

Nařízení se s nepochopením setkalo také u brněnského neurobiologa Omara Šerého. „Zakázat závodní stravování je z epidemiologického hlediska naprosto šílené. Jak lidé budou jíst? Sejdou se všichni v šatnách v malém prostoru nebo budou jíst ve zdraví ohrožujících výrobních prostorách? Zajímalo by mě, kdo takové nesmysly vymýšlí –⁠ o epidemiologii neví jistě nic,“ napsal Šerý na Twitteru.

Schillerová: Rozhodnutí vyvolalo pobouření jak na vsi

Chybu si uvědomila také ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která v úterním pořadu K věci na CNN Prima NEWS řekla: „Tím, že to opatření bylo vyhlášené včera, tak vyvolalo pobouření na vsi. Musíme nastavit nějaká pravidla a závodní stravování úplně nerušit. Dostali jsme tolik reakcí, že určitě budeme muset nastavit nějaká pravidla. Vrátíme to zpátky, nastavíme pravidla.“ Nejvíce se prý ozývaly nemocnice nebo továrny.

Podle předsedkyně Správní rady Sdružení pro zaměstnanecké stravování Lindy Nejezchlebové ovšem firmy zavedly opatření v jídelnách už dávno a jídelny podle nich nejsou nebezpečným místem k šíření viru. Jiné je to například ve velkých halách, šatnách nebo chodbách.

S kritikou nešetřil ani předseda opoziční KDU-ČSL Marian Jurečka „Opatření vlády k jídelnám ilustruje celkové chaotické a nepromyšlené jednání vlády! Napřed rozhodnou, vytroubí to do světa a pak začnou dostávat zpětnou vazbu, zjistí, jakou blbost udělali, a hodlají to napravovat. Prostě Kocourkov, vše řídí nejlepší krizový manažer!“ opřel se na Twitteru do kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO).

Rychlé řešení špatného rozhodnutí

S pondělním nařízením vlády razantně nesouhlasila ani ekonomka Danuše Nerudová. „Zavření závodních jídelen v nemocnicích? To snad ne! Lékaři jsou přece očkovaní! Přemýšlí někdo u tvorby opatření? Zdravotnictví přece není firma! To myslíte opravdu vážně?" rozvášnila se na Twitteru.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar se zase nechal slyšet, že jídelny už v omezeném provozu přece fungovaly. Za změnu pondělního nařízení tak byl vděčný. „Oceňuji rychlost řešení včerejšího špatného rozhodnutí vlády. Díky,“ napsal na sociální síti.

Tagy:

Hlavní zprávy

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba
Partie

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Po dálnici rychlostí 150 km/h? V Česku by to nebyl problém, stát by ale zchudl
Auto

Po dálnici rychlostí 150 km/h? V Česku by to nebyl problém, stát by ale zchudl

Nová vláda Petra Fialy opět rozvířila diskusi na oblíbené téma „zvyšování rychlostního limitu na českých dálnicích“. Když pomineme samotnou diskutabilnost návrhů toužících po legální jízdě 150 km/h a více, šli by čeští zákonodárci v případě změny omezení směrem vzhůru především proti tendencím v okolních evropských zemích.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

reklama