V závodních jídelnách už se zase může jíst (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Vláda den poté, co znemožnila konzumaci pokrmů v závodních jídelnách, své rozhodnutí opět změnila. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) oznámil, že u stolu bude moci být pouze jeden strávník a u dlouhých stolů budou povinné dvoumetrové rozestupy. Proti pondělnímu zavření se ohradili například odborář Josef Středula nebo neurobiolog Omar Šerý.
„Jeden strávník u stolu, u dlouhého stolu rozestupy dva metry nebo mechanické přepážky, které brání šíření kapének. Právě jsme přijali na vládě nové usnesení, které upravuje přítomnost pracovníků v rámci zaměstnaneckého stravování,“ napsal v úterý na Twitteru vicepremiér Karel Havlíček.
Jeden strávník u stolu, u dlouhého stolu rozestupy 2 m nebo mechanické přepážky, které brání šíření kapének. Právě jsme přijali na vládě nové usnesení, které upravuje přítomnost pracovníků v rámci zaměstnaneckého stravování.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) March 2, 2021
Stalo se tak den poté, co vláda omezila závodní jídelny ve firmách nebo zdravotnických zařízeních jen na „prodej a podání pokrmů“. Konzumaci ale zakázala.
Šerý: Je to naprosto šílené
Proti se postavil například předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Uzavření jídelen by mělo být okamžitě zrušeno,“ řekl pro CNN Prima NEWS Středula „Lidé se musí někde při dvanáctihodinových směnách najíst, rozhodnutí o uzavření je daleko od praxe,“ dodal s tím, že to funguje celý rok.
„Platí. Neplatí. Platí. Neplatí. Tak kdyby něco, tak zákaz stravování ve firmách zase neplatí. Ale být vámi, tak se půjdu najíst rychle, protože kdo ví..." vysmál se pak vládě na Twitteru.
Platí. Neplatí. Platí. Neplatí. Tak kdyby něco, tak zákaz stravování ve firmách zase neplatí. Ale být vámi, tak se půjdu najíst rychle, protože kdo ví...😉
— Josef Středula (@JStredula) March 2, 2021
Nařízení se s nepochopením setkalo také u brněnského neurobiologa Omara Šerého. „Zakázat závodní stravování je z epidemiologického hlediska naprosto šílené. Jak lidé budou jíst? Sejdou se všichni v šatnách v malém prostoru nebo budou jíst ve zdraví ohrožujících výrobních prostorách? Zajímalo by mě, kdo takové nesmysly vymýšlí – o epidemiologii neví jistě nic,“ napsal Šerý na Twitteru.
Zakázat závodní stravování je z epidemiologického hlediska naprosto šílené. Jak lidé budou jíst? Sejdou se všichni v šatnách v malém prostoru nebo budou jíst ve zdraví ohrožujících výrobních prostorách? Zajímalo by mě, kdo takové nesmysly vymýšlí - o epidemiologii neví jistě nic. pic.twitter.com/7tqHOwMtL8
— O Šerý (@omarsery1) March 2, 2021
Schillerová: Rozhodnutí vyvolalo pobouření jak na vsi
Chybu si uvědomila také ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která v úterním pořadu K věci na CNN Prima NEWS řekla: „Tím, že to opatření bylo vyhlášené včera, tak vyvolalo pobouření na vsi. Musíme nastavit nějaká pravidla a závodní stravování úplně nerušit. Dostali jsme tolik reakcí, že určitě budeme muset nastavit nějaká pravidla. Vrátíme to zpátky, nastavíme pravidla.“ Nejvíce se prý ozývaly nemocnice nebo továrny.
Podle předsedkyně Správní rady Sdružení pro zaměstnanecké stravování Lindy Nejezchlebové ovšem firmy zavedly opatření v jídelnách už dávno a jídelny podle nich nejsou nebezpečným místem k šíření viru. Jiné je to například ve velkých halách, šatnách nebo chodbách.
S kritikou nešetřil ani předseda opoziční KDU-ČSL Marian Jurečka „Opatření vlády k jídelnám ilustruje celkové chaotické a nepromyšlené jednání vlády! Napřed rozhodnou, vytroubí to do světa a pak začnou dostávat zpětnou vazbu, zjistí, jakou blbost udělali, a hodlají to napravovat. Prostě Kocourkov, vše řídí nejlepší krizový manažer!“ opřel se na Twitteru do kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO).
Rychlé řešení špatného rozhodnutí
S pondělním nařízením vlády razantně nesouhlasila ani ekonomka Danuše Nerudová. „Zavření závodních jídelen v nemocnicích? To snad ne! Lékaři jsou přece očkovaní! Přemýšlí někdo u tvorby opatření? Zdravotnictví přece není firma! To myslíte opravdu vážně?" rozvášnila se na Twitteru.
Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar se zase nechal slyšet, že jídelny už v omezeném provozu přece fungovaly. Za změnu pondělního nařízení tak byl vděčný. „Oceňuji rychlost řešení včerejšího špatného rozhodnutí vlády. Díky,“ napsal na sociální síti.