Značnou část veřejnosti i svých koaličních partnerů popudil svým instagramovým příspěvkem ministr práce Marian Jurečka. Šéf KDU-ČSL k textu ohledně zneužívání dávek připojil fotku s Romem. Kritici mu vyčítají, že podobné rozdělování společnosti škodí Česku. Bývalý lidovecký předseda a exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) napsal, že je takový příspěvek ohavný a nespravedlivý.
„Konec zneužívání dávek. Místo čtyř podpor bude jenom jedna. Zjednoduší se tím administrativa a navíc posílíme kontroly,“ napsal Jurečka na Instagram a připojil k tomu fotku Roma.
Na sociálních sítích tím vyvolal poprask i mezi svými politickými spojenci. „Pane předsedo Jurečko, jako ministr financí za KDU-ČSL jsem se také snažil omezit zneužívání dávek. Nikdy jsem přitom ale nezneužil etnickou otázku. To je nespravedlivé a ohavné. Opusťte tu notu, prosím. KDU-ČSL si nezaslouží ‚zčunkovatět‘,“ napsal na Twitteru Kalousek.
ČTĚTE TAKÉ: Otazníky kolem Pavlovy kandidátky do Ústavního soudu. Může být napojená na jeho sponzory
Pane předsedo @MJureka, jako ministr financí za @kducsl jsem se také snažil omezit zneužívání dávek. Nikdy jsem přitom ale nezneužil etnickou otázku. To je nespravedlivé a ohavné. Opusťte tu notu, prosím. @kducsl si nezaslouží “zčunkovatět”. pic.twitter.com/KRjKNBrQia
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) August 2, 2023
Kritika se na Jurečku snesla i ze strany jeho současných koaličních partnerů. „Miloš Zeman, Andrej Babiš nebo Tomio Okamura postavili svou politiku na rozdělování společnosti, štvaní jedněch proti druhým a strašení. To sice může nabrat laciné populistické body, z dlouhodobého hlediska to ale škodí celé zemi. My jsme se proto zavázali, že budeme politiku dělat jinak. Prosím, mysleme na to a dodržme svůj slib,“ napsal na Twitter předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Podle mě je taková politická komunikace absolutní dno,“ napsal pirátský europoslanec Marcel Kolaja.
Miloš Zeman, Andrej Babiš nebo Tomio Okamura postavili svou politiku na rozdělování společnosti, štvaní jedněch proti druhým a strašení. To sice může nabrat laciné populistické body, z dlouhodobého hlediska to ale škodí celé zemi. My jsme se proto zavázali, že budeme politiku…
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) August 2, 2023
Bartoš následně příspěvek propojil také v souvislosti se dnem obětí romského holokaustu. „Je smutné, že i dnes se potýkáme s projevy ultrapravicového extremismu a populistické politické scény, která využívá nenávist jako svoji hlavní zbraň. A velmi mě mrzí, že k tomu občas sklouzne i někdo z koaličních partnerů,“ napsal.
Drazí přátelé,
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) August 2, 2023
dnes je den, kdy si připomínáme hrůzy romského holocaustu, kdy bylo nesčetně nevinných životů ztraceno jen kvůli jejich etnickému původu. Je smutné, že i dnes se potýkáme s projevy ultrapravicového extremismu a populistické politické scény, která využívá nenávist… pic.twitter.com/SUgeRgY4Il
Jurečka se nevyhnul ani kritice od hnutí STAN. „Jednodušší systém čerpání podpory je určitě fajn věc. Ta reklama na něj se ale fakt nepovedla. Věřím, že jen proto, že odpovědní markeťáci mají zrovna dovolenou,“ napsal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Příspěvek se nelíbil ani dalším. Například advokát Petr Němec, který se zaměřuje na exekuce, vyzval vicepremiéra ke zvážení rezignace. „Předpokládám, že má Marian Jurečka svolení toho pána s použitím jeho fotografie. A pokud nikoliv, tak že má aspoň pan Jurečka potvrzené, že tento pán skutečně zneužívá dávky. Pokud to má potvrzené ze své pozice ministra a zneužil informace, měl by zvážit rezignaci,“ uvedl na Twitteru.
Fotografie romského muže, kterou Jurečka použil, pochází z červnové demonstrace v Brně. Neznámý muž s cigaretou a pivem v ruce ve videu tvrdil, že kvůli ukrajinským uprchlíkům čekal čtyři měsíce na sociální dávky. Šlo o účastníka pietní akce v Brně za romského mladíka, kterého měl při potyčce usmrtit muž ukrajinské národnosti.