Křeslo zbývajícího šestého místopředsedy Sněmovny zůstalo i po druhém kole úterní tajné volby podle očekávání neobsazené. Poslanci nezvolili exministra Karla Havlíčka (ANO) ani předsedu SPD Tomia Okamuru.
Ve druhém kole bylo potřeba získat hlasy 83 poslanců. Havlíčkovi dalo hlas 61 členů dolní komory, Okamura obdržel 24 hlasů. Hlasovací lístek si v tomto kole vyzvedlo 165 poslanců, odevzdalo jej 154 poslanců. Zbylých 11 zákonodárců nehlasovalo.
Nynější volba šestého místopředsedy Sněmovny je již třetí. V minulosti se o pozici střetl Okamura s někdejším předsedou dolní komory Radkem Vondráčkem (ANO). Ani jeden z nich ale nezískal dostatečný počet poslaneckých hlasů. Vondráček se posléze stal předsedou ústavně-právního výboru, Okamura vede petiční výbor. Havlíček dříve nemohl do předsednictva dolní komory kandidovat kvůli neslučitelnosti funkcí, protože byl stále členem vlády.
Havlíček mohl být zvolen dříve
Karel Havlíček mohl mít zvolení v podstatě jisté už předminulý týden. Nynější vládní koalici ODS, STAN, KDU-KDU, TOP 09 a Pirátů ale rozčaroval postup poslanců ANO při projednávání návrhu na roční odklad účinnosti většiny sporného nového stavebního zákona.
Opozice díky momentální převaze prosadila přerušení debaty o koaliční novele do března. Úvahy některých vládních poslanců dokonce směřovaly k tomu, že pozice šestého místopředsedy Sněmovny by mohla být zrušena. Nakonec se volba konala, nálada v koalici ale byla podle kuloárových informací už předem taková, že Havlíčkovi potřebné hlasy nedodá.
Poslanci loni v listopadu na ustavující schůzi po říjnových sněmovních volbách zvolili za předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) a vybrali i pět ze šesti místopředsedů. Stali se jimi Věra Kovářová (STAN), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Jan Skopeček (ODS), Olga Richterová (Piráti) a Jana Mračková Vildumetzová (ANO).