Lídr českého trhu čerpacích stanic Benzina bude postupně své pumpy přejmenovávat na Orlen. Prvních osm změní logo i kabát ještě do konce letošního roku. Další stanice populární sítě mají přijít na řadu v dalších letech. S odkazem na informace polské skupiny PKN Orlen, pod jejíž křídla Benzina patří, to uvedla ČTK.
Na totemech čerpacích stanic Benzina tak bude dominovat název Orlen a přibyde také orel, kterého má polská skupina ve znaku. Logo Benziny, koník s ozubeným kolem, by mělo být upozaděno. Podle informací ČTK by se však Poláci charakteristického lichokopytníka v označení zavedených čerpacích stanic zatím zbavovat neměli.
Značka Benzina působí na českém trhu od roku 1958. Její historie však sahá do roku 1920, kdy byla bratry Rudolfem a Oldřichem Zikmundovými založena v Praze firma BZ (Bratři Zikmudové). Ta začala podnikat v prodeji paliva a o tři roky později otevřela první veřejnou čerpací stanici v Československu. Na pražském náměstí Republiky. Do roku 1938 firma vybudovala na území státu celkem 1 093 čerpacích stanic.
Zlom nastal po roce 1945, kdy byly původní soukromé společnosti distribuující pohonné hmoty a oleje znárodněny a sloučeny do jediné, státem řízené obchodní sítě. Od roku 1949 začala používat označení Benzinol a ve znaku podniku se tehdy objevil okřídlený kůň.
Benzín za 75 korun a auta jen pro bohaté, nastínil Kovanda trudnou budoucnost
Benzín a nafta po volbách zdraží, uvedl ekonom Lukáš Kovanda v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Ostatně ceny už pomalu rostou: Ve srovnání s minulým rokem je benzín dražší až o šest korun a nafta o více než čtyři koruny. To ovšem není nic proti tomu, co čeká Němce. Za litr pohonných hmot by už brzy měli zaplatit až o 18 korun navíc. A tím to neskončí. Evropská komise žádá, aby se auta se spalovacími motory od roku 2035 přestala vyrábět a nahradily je elektromobily.
Rozhodnutím Ministerstva chemického průmyslu z roku 1952 došlo k nahrazení Benzinolu podnikem Chema. Vznikla značka Benzina, která převzala původní logo Benzinolu. V rámci federalizace Československa byla v roce 1969 distribuční síť s pohonnými hmotami rozdělena. Zatímco v Čechách a na Moravě si státní podnik udržel označení Benzina, na Slovensku byla obnovena značka Benzinol.
Sjednocení názvu nastane i v dalších zemích
Po listopadu 1989 přešla Benzina v rámci privatizace do soukromých rukou a později byla začleněna do holdingové struktury Unipetrolu. Od roku 2018 je Benzina součástí polské skupiny PKN Orlen. Benzina v současné době v Česku provozuje 420 čerpacích stanic a její tržní podíl dosahuje 25 procent. Před dvěma lety otevřela první pumpu také na Slovensku. Jejich počet se od té doby rozrostl na 15.
Skupina PKN Orlen pak vedle České republiky působí také na trzích v domovském Polsku, dále v Litvě a také v Německu. Polská petrochemická skupina přistupuje ke sjednocení názvů svých čerpacích stanic ve všech těchto zemích.