Blížící se olympijské hry v Pekingu mají být připraveny odrážet útoky covidu ještě více než loňský letní sportovní svátek v japonském Tokiu. Olympionici musí respektovat rozsáhlý a přísný manuál, který říká, co všechno v pandemické době smí, respektive spíše nesmí. A pro to, aby nákaza nezhatila olympijské sny a cíle, jsou čínští pořadatelé odhodláni udělat vše. Třeba do služby povolat roboty.
Povinné testy, respirátory, ale také roboti. Peking chce v těžké době zorganizovat olympiádu, do které covid vůbec nepromluví. I proto byla dopředu „odpískána“ účast zahraničních diváků, na sportoviště se dostane jen několik málo místních. Kolik přesně, to zatím Čína nesdělila, ovšem vyloučila prodej vstupenek veřejnosti. Snaha minimalizovat mezilidský kontakt je značná, o čemž svědčí také sázka na inteligentní technologie.
Čínský deník South China Morning Post informoval o tom, že roboti budou kvůli bezpečnosti zastávat práci, o kterou by se jinak staral personál z masa a kostí. Rozvoz jídel z oblasti mimo olympijské centrum je zakázaný, všechny pokrmy jsou připravovány jen tam. A z velké části se o přípravu postarají právě naprogramovaní pomocníci, kteří zároveň jídlo servírují na stůl v kantýně. A to celkem originálně – spouští se ze stropu.
To minimise human contact during Covid-19, robots have been deployed 🤖 pic.twitter.com/vO59cy07tK
— South China Morning Post (@SCMPNews) January 14, 2022
Kromě důmyslných poslíčků v jídelně budou roboti asistovat při olympiádě i jinak. High-tech přístroje částečně pomohou sportovcům s tréninky, v olympijských vesnicích budou automatizovaní roboti čistit vzduch, kontrolovat hygienu, pomáhat s testováním, rozvážet různé předměty, případně nabízet dezinfekci. Podobný systém už několik měsíců využívají čínské úřady.
Celá olympiáda v Pekingu se bude odehrávat v daleko striktnějším duchu než loňská letní v Tokiu. Jakékoliv opuštění bubliny znamená nemožnost se vrátit zpět, prakticky je vyloučená účast neočkovaných. Ti by totiž museli po příletu do třítýdenní karantény, což se vylučuje s následným odevzdáním konkurenceschopného výkonu.
Na olympiádu, která začíná už 4. února, míří až dva tisíce sportovců spolu s dalšími 25 tisíci účastníky z řad trenérů, podpůrných týmů a novinářů. Do dějin se tak zapíše jako druhá covidová s prakticky neexistující atmosférou, ale také coby akce s doposud neviděnou mírou robotizace.