Ve výdajích státního rozpočtu je potřeba seškrtat stovky miliard, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. Vláda dle něj hospodaří na dluh a hrozí jí insolvence. Za řešení považuje propuštění státních zaměstnanců. Následně se vyjádřil také k nástupu prezidenta Petra Pavla s tím, že ho nyní čekají velké problémy. S ekonomem a poradcem premiéra Štěpánem Křečkem se vedle toho shodli, že současné ekonomické problémy se musí rozložit na celou společnost.
Prezident nemá na veřejné finance zásadní vliv, řekl dále ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý ministr financí Tlustý. „Očekávání, která jsou spojena s nástupem prezidenta Pavla, budou brzy nahrazena realitou. Oslavy sestoupení jednoho z olympských bohů končí a přichází všední dny a velké problémy,“ uvedl Tlustý.
Současná vláda podle něj pokračuje v nezodpovědném hospodaření přesně tak, jak to zahájila předchozí vláda Andreje Babiše (ANO). „Když se podíváme na konkrétní kroky vlády Petra Fialy, tak prakticky všechny problémy řešili dalšími výdaji státního rozpočtu za cenu dalších dluhů,“ popsal Tlustý s tím, že důsledkem je neuvěřitelně vysoká inflace.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nesedíme na penězích pro důchodce. Vláda s valorizací pokládá hlavu na špalek, říká Kovářová
S tím souhlasil také poradce premiéra Fialy a ekonom Štěpán Křeček. „Ve chvíli, kdy se do ekonomiky dávají peníze na dluh, tlačí to růst inflace. Kdyby vláda rázně krotila rozpočtové schodky, mohla by přispět k nižší inflaci,“ sdělil Křeček.
Neříkejte nám, co máme dělat, rozzlobila se Schillerová na Michálka. Ten vyzval k práci
Jednání o návrzích na úpravy pátečního programu schůze Sněmovny zabralo poslancům zhruba dvě hodiny. Koaliční kluby prostřednictvím předsedy frakce ODS Marka Bendy vetovaly všechny snahy opozičních zákonodárců ANO a SPD o zařazení nových bodů. Předseda pirátského klubu Jakub Michálek nabádal poslance k práci, Alena Schillerová z ANO se ale obořila a vyzvalo ho, aby ostatním neříkal, co mají dělat.
Hrozí Česku bankrot?
Podle Tlustého je Česká republika ve dluhové vývrtce. „Vládě hrozí insolvence, takové hospodaření dál není možné. Začínat tím, že se seberou peníze důchodcům, kterým se sebraly inflací, je nesmysl,“ míní bývalý ministr. Podle něj má vláda celkovými úsporami, které se mají týkat všech, snižovat výdaje státního rozpočtu tak, aby utlumila inflaci. „Jakmile se inflace dostane do normálních mezí, nebude valorizace nikoho trápit. Vláda musí vymyslet, jak všichni obyvatelé vezmou na vědomí, že České republice hrozí bankrot,“ sdělil Tlustý.
Rovněž Křeček míní, že by se současné ekonomické problémy měly rozložit na co největší část společnosti. „Nemůžeme z toho důchodce vyčlenit a říkat, že se jich ty problémy netýkají,“ podotkl ekonom. Zároveň ale připustil, že snížení valorizace není konečné řešení, ale jen zmírnění problému.
Podle Tlustého jsou potřeba škrty v řádech stovek miliard. Možností je prý propuštění státních zaměstnanců. „Švýcarsko s osmi miliony obyvatel zaměstnává 45 tisíc státních úředníků, Česká republika 400 tisíc. Tam je ta rezerva, jednoho ze tří státních zaměstnanců je třeba okamžitě propustit,“ vyzval Tlustý.