Kdyby to nebylo nutné, vláda by se k náhlému snížení červnové valorizace neuchýlila, řekla místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) na CNN Prima NEWS. Otázka důchodů je podle ní velmi citlivá a pětikoalice proto svým krokem „pokládá hlavu na špalek“. Vláda prý zároveň oproti tvrzením opozice nemá peníze nazbyt, které by seniorům „nechtěla“ dát.
„Jde o naše občany, kteří pracovali celý život a mají právo na důstojný důchod, je to velmi citlivé téma. Kdyby to nebylo nutné, nedělali bychom to. Vláda zkrátka pokládá hlavu na špalek,“ zdůvodňovala v pořadu K věci na CNN Prima NEWS Kovářová zrychlené prosazení novely, která sníží červnovou valorizaci důchodů zhruba o tisíc korun.
K TÉMATU: Vláda je jako pštros. Odpovědnost hází do rodin a staví generace proti sobě, tvrdí expert
Kritiku by prý chápala, kdyby vláda „seděla“ na penězích, které nechce dát potřebným důchodcům. „My ale zkrátka a dobře ty peníze nemáme, a jak to vypadá, mít je nebudeme. Opatření musejí přijít,“ vysvětlila poslankyně.
Zákon nyní musí projít přes Senát, jehož ústavně-právní výbor k němu podal odmítavé stanovisko. Posléze by novela putovala k Petru Pavlovi, který by po nástupu do prezidentské funkce rozhodl, zda ji podepíše. Sněmovna valorizaci projednávala ve stavu legislativní nouze, což bylo podle opozice protiústavní. Pokud by zákon prošel, opoziční strany jej plánují rozporovat u Ústavního soudu. Ústavní právníci se na oprávněnosti vládního postupu neshodují.
Bylo by to jako sněhová koule
„Stálo nám za to jít do takového risku,“ zastala se poslankyně mimořádného opatření, jež může vyvolat ústavní žalobu. „Naše vláda se snaží jednat zodpovědně. Důchodový účet bude v minusu 62 miliard i bez započítání valorizace. Bylo by to jako velká sněhová koule,“ doplnila ještě.
Místopředsedkyně dolní komory věří, že Senát zákon schválí. „Doufám, že senátoři budou s udržitelností důchodů myslet nejenom na příští rok, ale i na léta budoucí. Možná bychom dnes těch 19 miliard po zmírněné valorizaci našli, ale dalších 58 miliard v příštím roce a později i 100 miliard, o které by se navyšovaly důchody, těžko budeme hledat. Pokud něco nezměníme,“ rozvedla Kovářová.
Pokud by totiž prošla valorizace v původní výši, kvůli mimořádné inflaci by silně ovlivnila základ pro výpočty budoucích navyšování. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) odhadl, že omezená červnová valorizace sníží státní výdaje v dalších deseti letech o zhruba 316 miliard korun.
Více o důchodové reformě, možných změnách v daňovém systému či pozici Petra Pavla ve schválení změny valorizace se dozvíte ve videu v úvodu článku.