Svět shromažďuje o koronavirové variantě omikron stále více informací, z většiny studií vyplývá, že se tento druh viru sice rychleji šíří než předchozí patogeny, zato je ale výrazně méně smrtící. Komplexní analýza listu Daily Mail naznačuje, že by omikron mohl zabíjet až o 99 procent méně než delta, a mohl by být dokonce ještě méně nebezpečný než klasická chřipka.
Koronavirus je živelný a neustále se v nejrůznějších mutacích a variantách vyvíjí po celém světě. Během pandemie je proto pro vědce těžké cokoli dopředu odhadovat, přesto se snaží shromáždit o variantě omikron nejpravděpodobnější fakta, která mohou dopomoci k odpovědi na otázku, jak se bude tento patogen v budoucnu chovat.
Web Daily Mail zveřejnil analýzu, ve které zohlednil názory britských vládních expertů, epidemiologů, ale i institucí z USA. A došel k překvapivě pozitivnímu závěru – omikron se sice velmi rychle šíří populací, je ale prokazatelně méně smrtící než delta. To už naznačovala i první data z Jihoafrické republiky.
Omikron jako slabší chřipka?
Daily Mail teď ale poodhalil, jak moc se delta a omikron liší. Podle expertů, které list oslovil, může být omikron až o 99 procent méně smrtící než delta. Díky tomu se může podle média potvrdit trend, že na covid bude v relativních číslech umírat stále méně lidí.
Experti upozornili, že ještě loni v lednu na nemoc (data primárně vycházejí ze situace ve Velké Británii) zemřel každý 33. infikovaný člověk. Zato v současnosti podle Daily Mailu umírá jeden z 670 nakažených.
A může být i líp, naznačují někteří experti. Omikron se podle nich brzy stane převládající variantou a na covid bude údajně umírat jeden z 1 430 infikovaných. To by znamenalo, že by byl omikron ještě méně nebezpečný než chřipka. U ní nepřežije jeden z tisíce nemocných, poznamenal britský list.
Vědci ale varují, že omikron se šíří mnohem rychleji než sezonní chřipka, a proto statistika smrtnosti není jediným atributem, který ilustruje rizika viru.