Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro Blesk odmítl možnost vyhlášení dalšího lockdownu. Zároveň připustil, že očkovacích dávek může být teoretický nekonečně mnoho, vakcinace však prý povinná nebude.
Když se objevila vysoce nakažlivá varianta koronaviru omikron, vláda jí okamžitě přizpůsobila nastavená opatření. „Šíří se strašně rychle. Je jako plamenomet, zatímco delta je pomalý požár,“ pronesl Válek v rozhovoru pro web blesk.cz.
„Učili jsme se s virem žít, ale kvůli omikronu začínáme znovu,“ řekl Válek. Ministr očekává, že se budou objevovat další nové mutace. Uznávání PCR testů a protilátek, které bylo v rámci služeb zrušeno, se podle něj znovu zavede, „až se omikron přežene“.
Omikron varianta dle Válkových slov další lockdown nezpůsobí. „Myslím, že máme tak logická opatření a připravené možnosti případného zpřísňování, scénáře krizové infrastruktury ve zdravotnictví...,“ vysvětlil Válek důvody, proč prý nehrozí.
Žádný lockdown už nebude
Lockdown podle něj přichází v úvahu například při katastrofách, jako je třeba povodeň. „Pandemie není takováto situace, ty věci se dějí předvídatelně, inspirovat se můžeme i dle dění v okolních zemích. Ve chvíli, kdy mám přetížené nemocnice a já vyhlásím lockdown a zakážu jezdit mezi kraji, jako minulá vláda, tak jsem selhal,“ konstatoval Válek.
Domnívá se však, že může dojít k omezení nemocniční péče. „Když bude růst počtu nakažených tak prudký, jako například ve Francii, zakážu nemocnicím třeba týden – kromě naprosto akutních pacientů – řešit cokoliv jiného než covid,“ upozornil Válek.
Podle něj se povinné očkování zavedlo v zemích, kde „nevěděli kudy kam“ a za správný krok ho nepovažuje. Důležité je prý neustále vysvětlovat a přesvědčovat, že má smysl nechat se očkovat. Nikdy prý nebude souhlasit s tím, aby vakcinaci lidem nařizoval. „Co pak udělám s těmi, kdo se nebudou chtít očkovat? Zatknu je? Zastřelím je?“ uvažoval Válek.
Podle ministra může být očkovacích dávek nekonečně mnoho. „I proti chřipce se očkujete co půl roku. Covid je samozřejmě dramaticky závažnější než chřipka a navíc ten virus mutuje rychleji a méně předvídatelně. Ale ani v dobách, kdy vrcholily mutace chřipky včetně té španělské, se úvahy o povinném očkování dospělé populace neobjevily,“ dodal.
Respirátorů se už nezbavíme
To, kdy a jestli Češi sundají roušky a respirátory, prý záleží na celé Evropě. Možností je podle něj několik. „První je, že se objeví vakcína, která bude účinná tak, že imunita vydrží klidně 10–15 let,“ uvedl. Další možností má být objev léku, který by zamezil závažnému průběhu. „To má zásadní problém, že covid s sebou nese poškození orgánů, které je trvalé i při lehkém průběhu. Je to poškození srdce, mozku, výstelky tenkých cév,“ konstatoval Válek s tím, že taková poškození se mohou při opakovaném prodělání koronaviru nasčítat. Hrozí tak, že například za deset let by byly častější infarkty a mrtvice. „Třetí možnost, která je kupodivu nejpravděpodobnější, že ten virus nechce hostitele zabít, jen se přenášet, takže zmutuje do verze, která nebude pro nás nebezpečná,“ předpovídal Válek.
Pokud by vše pokračovalo dobře, mohlo by prý k rozvolnění opatření dojít během jara. „Doufám ale, že si zvykneme, že v sezónách, kdy vrcholí respirační onemocnění a nejde jen o covid, respirátory nosit budeme. Že se stanou standardem třeba v hromadné dopravě.“
Klíčem k dodržování zásadních opatření je prý zrušit ta nesmyslná. Ani tak ale nebudou lidé dodržovat vše na sto procent. „Součástí demokracie je, že máte právo se rozhodnout blbě,“ řekl Válek a dodal, že v demokracii se musíme smířit i s tím, co poslanec Volný dělá ve Sněmovně.