reklama

Vakcína od Novavaxu je zastaralá. Nechápu, proč na ni „odmítači“ čekají, říká imunoložka

Nová vakcína proti koronaviru Nuvaxovid od společnosti Novavax, na které se podílejí i Češi, má přijít na trh na přelomu ledna a února. Objevují se zprávy, že někteří „odmítači“, již nevěří látkám od firem Pfizer a Moderna, na ni čekají. Podle imunoložky Blanky Říhové z Mikrobiologického ústavu Akademie věd je ale Novavax starý typ vakcíny. Nechápe, proč na ni lidé čekají.

reklama

„Vůbec tomu nerozumím,“ kroutila hlavou ve vysílání CNN Prima NEWS Říhová nad otázkou, proč někteří „odmítači“ čekají právě na vakcínu Nuvaxovid od firmy Novavax.

„Vakcína, kterou nabízí Pfizer na základě mRNA, je naprosto dokonalá, technologicky vyvinutá moderní vakcína, která organismus vedlejšími účinky zatěžuje co nejméně. Zatímco nová vakcína bude v podstatě na starém principu. To je pozměněná bílkovina, to znamená S protein, hrotový protein, a k tomu bude muset být dodávána ve spojení s adjuvans (chemická látka, makromolekula nebo celé buňky některých usmrcených bakterií, které zesilují imunitní reakci na podaný antigen, pozn. red.), které je vždy trošku zátěžové. Používáme ho u všech vakcín, jinak to ani nejde, to jen mRNA to nemá. Adjuvans je ale zkrátka určitým způsobem zátěž,“ zdůraznila imunoložka.

„Je to nová vakcína, postavil se na to dům, ale je to prostě starý typ vakcíny,“ shrnula Říhová.

Nuvaxovid má i výhody

Podobně o nové očkovací látce ve vysílání CNN Prima NEWS mluvil i vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny pražské Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík. „Vakcína je podobná, jako byly ty starší třeba na chřipku, je to atenuovaný (oslabený, pozn. red.) virus s určitými antigenními epitopy, který zajistí reaktivitu proti celé koroně viru,“ popsal lékař.

Podle něj by ale látka Nuvaxovid mohla mít i své výhody. „Do jisté míry by mohla mít i výhody proti různým mutacím třeba oproti staré vakcíně. Tam totiž aplikujeme jen spike protein na různém médiu, ať už je to vektorová vakcína, nebo jiná,“ vysvětlil Balík.

Zároveň uznal, že vakcína má i určitou zátěž právě v podobě adjuvans. „Není tak modifikovaná mRNA vakcína jako třeba Pfizer,“ podotkl.

Tyto výhody a nevýhody je podle lékaře třeba sečíst. „Pokud to ale někoho přesvědčí k vakcinaci, je to dobře. Je potřeba, aby se lidé očkovali v co největším množství a bezpečným způsobem,“ dodal Balík ve vysílání CNN Prima NEWS.

Funguje klasickým způsobem

Podle virologa Libora Grubhoffera jde ale spíš o klasickou vakcínu vyrobenou moderními technologiemi. „Jde o vakcínu jiného typu, než jsou ty, které dosud máme k dispozici pro plošné očkování. Označujeme ji jako podjednotkovou. Její účinnou složkou je spikový protein vyrobený speciální technologií. Dosavadní vakcíny jsou genového nebo vektorového typu. To znamená, že účinnou složkou je genetická informace,“ vysvětlil v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS v prosinci Grubhoffer.

Podle virologa by látka měla být minimálně stejně účinná jako ty od společností Pfizer a Moderna. „Novavax dokonce deklaruje, že náběh tvorby specifických protilátek je o něco kratší, přichází po sedmi dnech,“ upozornil.

Grubhoffer spoléhá na to, že díky tomu, že je látka vyrobena právě „klasickým“ způsobem, mohla by přilákat lidi, kteří očkování proti covidu doposud odmítali. „Pevně doufám, že přiláká alespoň část lidí, která nedůvěřuje principu předešlých vakcín. Tuto klasickým způsobem fungující vakcínu by mohla přijmout. Moc bych si to přál,“ podotkl virolog.

Vakcína od Novavaxu by mohla do Česka dorazit na přelomu ledna až února. Hned poté by se látkou mohlo očkovat. „Ministerstvo zdravotnictví objednalo zatím 370 tisíc dávek nově schválené vakcíny od firmy Novavax, tedy pro 185 tisíc lidí. Na druhé čtvrtletí roku jsme přiobjednali 400 tisíc dávek této vakcíny,“ řekl Blesku mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama