reklama

Omikron nám naprosto změnil plány. Válek vysvětluje otočku v očkování i protilátkách

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v posledních dnech čelí kritice za to, že jako ministr dělá úplně jiné kroky, než které sliboval před volbami. Jde například o testování ve školách, firmách nebo uznávání protilátek. Válek se omlouvá a občanům vzkazuje, že omikron vše změnil a plány vlády se tomu musely přizpůsobit.

reklama

„Omikron naprosto změnil situaci i původní plány. Je to svými vlastnostmi úplně nová epidemie, která proráží postinfekční i postvakcinační imunitu. Je nezbytné k této epidemii přistupovat s opatrností, protože její vysoká nakažlivost může působit enormně vysoký tlak na české nemocnice, které stále mají i pacienty s deltou,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ministr Vlastimil Válek.

Občanům se omluvil, že i proto musela vláda přistoupit ke změně podmínek.

Válek: Museli jsme změnit plány

„Změnit jsme kvůli omikronu museli jak například plány s testováním, tak třeba i uznávání protilátek, ale i další aspekty boje s covidem,“ doplnil ministr.

Reagoval tak na několik předvolebních slibů, které poté, co se dostal k moci, vzaly za své. Sliby se týkaly především toho, že vláda změní přístup k uznávání protilátek a nebude prosazovat testování dětí ve školách. Ani jedno ale ministr nedodržel a navíc ještě rozjel testování ve firmách.

„Debatoval bych, jestli je nutné trvat na screeningovém testování. Jednak to stojí strašné peníze a jednak mi pořád není jasný výsledek. Dopad ve školách na cokoliv je prakticky nulový a velmi pravděpodobně bych další plošné testování nespouštěl,“ řekl Válek v říjnu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Debata nakonec skončila tím, že se děti začaly zostra testovat hned v lednu při návratu do škol. Od příštího týdne se pak rozjíždí testování ve firmách.

Plošné testování má tři důvody

O plošném testování rozhodly podle Válka tří důvody: zachycení šíření varianty omikron, minimalizace rizika karantény a zjištění reálné pandemické situace ve školách.

Změna musela nastat i v uznávání protilátek. „Kdyby byla delta, už máme protilátky v systému. Delta není, máme omikron. U omikronu jsou jiné protilátky než u delty,“ uvedl ministr v novém roce pro web Echo24 s tím, že uznávání protilátek tak nedává smysl. Ještě na podzim viděl největší problém v tom, že odborníci nejsou schopní definovat takovou hladinu protilátek, která by mohla být považována za dostatečnou.

Vláda v následujících dnech zvažuje i další opatření, která dříve odmítala – například omezení pro lidi bez třetí dávky. To, že předchozí vláda šla podobnou cestou při druhé dávce, přitom tehdy dnešní ministři kritizovali. Vláda Petra Fialy se snaží připravit především na to, že omikron rychle proletí populací a je třeba zajistit funkceschopnost všech odvětví života.

Tagy:
TOP 09 Petr Fiala Vlastimil Válek Ministerstvo zdravotnictví vláda omikron

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama