Jak je na tom Česko s covidovými testy?
Zimní období s sebou přináší nepříjemné nachlazení nebo chřipku. Poslední dva roky však lidi trápí daleko záludnější onemocnění – covid. Postupem času se objevují jeho nové varianty, které mohou mít s běžnými nemocemi mnoho společného. Jak je od sebe rozeznat? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled důležitých příznaků.
Osobní hygiena je nesmírně důležitá, zejména v době, kdy se lidé musí chránit před nejrůznějšími viry. Ke klasickým „zimním nemocem“ jako je nachlazení či chřipka se navíc v posledních dvou letech přidal koronavirus. Při sebemenším zakašlání či posmrknutí jsou lidé ve střehu a přemýšlejí, zda právě oni covid nechytili.
Ačkoliv je řada lidí naočkovaná, neznamená to, že se koronavirem vůbec nemohou nakazit. Vakcinace ale posiluje jejich imunitu. V případě nákazy jsou chráněni zejména před jeho těžkým průběhem. Jak ale rozlišit stav, kdy se lidé cítí „pod psa“, od zákeřné nemoci, která má jen v Česku na svědomí již více než 36 tisíc životů?
Příznaky covidu, nachlazení a chřipky mohou být velmi podobné. Zdroj: CNN Prima NEWS
COVID-19
Příznaky covidu se u řady lidí liší. Mezi nejčastější symptomy se řadí:
- přetrvávající kašel či dušnost
- vysoká teplota, případně horečka
- únava
- ztráta chuti a/nebo čichu
Nejedná se však o jediné příznaky, které onemocnění COVID-19 může způsobit. Mezi ty méně časté se řadí bolest v krku, hlavy, svalů či kloubů, průjem, kýchání, vyrážka na kůži nebo změny barvy prstů na rukou či nohou. Zhruba dvě třetiny lidí, kteří se covidem nakazili, vykazovaly některé z výše uvedených symptomů. Zbylá třetina příznaky neměla.
Omikron je jiná nemoc než covid před rokem. Děsivé scény už neuvidíme, věří imunolog
Přední imunolog a britský vládní poradce John Bell si myslí, že vysoká úmrtnost na covid je již minulostí. „Omikron není stejnou nemocí, jakou jsme pozorovali před rokem,“ podotkl s odkazem na varianty delta či alfa. Jeho nadšení však nesdílí mnozí vědci, kteří britskou vládu kritizují za to, že před vánočními svátky nepřijala přísnější opatření.
To, že některým z příznaků trpíte, však nemusí znamenat, že covid máte. Když jste na pochybách, neváhejte a nechte se otestovat. V úvahu také připadá zjištění, zda někdo, s kým jste se v poslední době setkali, nebyl pozitivní.
Varianta delta
Začátkem roku 2021 se řada zemí začala potýkat s variantou delta, která způsobuje vážnější průběh nemoci. Podle údajů Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) mohou lidé nakažení deltou vykazovat stejné příznaky jako u původního viru covidu, data však naznačují, že pozitivně testovaní jedinci mnohdy netrpěli kašlem ani ztrátou chuti či čichu.
Varianta omikron
Pozornost řady zemí včetně Česka se nyní zaměřuje na variantu omikron, která se poprvé masivně rozšířila v Jihoafrické republice. Podle dostupných dat a studií z Evropy, které jsou pro tuzemsko relevantnější, se zdá, že je omikron infekčnější než delta, ale pravděpodobně způsobuje lehčí průběh nemoci.
Tato varianta s sebou však přináší nové příznaky, které se od původního viru, který se do světa rozšířil z Wu-chanu, mnohdy liší. Mezi ty nejčastěji patří:
- bolest hlavy a dolní části zad
- bolest svalů
- únava
- kýchání
- noční pocení
Mezi další symptomy pak může patřit i rýma a škrábání v krku. Doktorka Angelique Coetzeeová z Jihoafrické republiky podotkla, že pacienti s omikronem nehlásili ztrátu čichu nebo chuti. Tyto příznaky jsou však velmi podobné nachlazení, a tak lidé mohou omikron právě s běžným onemocněním zaměnit. Ideální je zajít si na test.
Nachlazení
Odborníci onemocnění v letošním roce označují za „nejhorší nachlazení všech dob“. Řada lockdownů a omezení si na imunitě vybrala svůj dluh, a tak se běžné nachlazení u mnohých lidí projevuje obzvlášť špatně.
Podle údajů Národní zdravotní služby (NHS) může běžné nachlazení způsobit:
- bolest v krku
- bolest hlavy a svalů
- kašel
- kýchání
- zvýšenou teplotu
- tlak v obličeji
- ztrátu chuti a čichu (vzácně)
Při nachlazení může dojít k většímu ucpání dutin a pocitu dušnosti. Dostupná data podle webu The Sun ukazují, že jeden ze čtyř lidí, který si myslí, že trpí nachlazením, má ve skutečnosti covid.
A jaký je rozdíl mezi nachlazením a chřipkou? Zejména ten, že chřipka s sebou přináší i zvýšenou teplotu. Chřipka je následně spíše celkovou únavou organismu.
Chřipka
Většina lidí chřipku zná a ví, jak se při ní obvykle cítí. Bohužel je velmi podobná koronaviru, a tak lidé mohou onemocnění zaměňovat. Podobně jako u nachlazení, i lidé s chřipkou mohou přijít o chuť nebo čich, jedná se však o vzácný symptom.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že sezónní chřipka je charakterizována těmito symptomy:
- náhlý nástup horečky (vysoké teploty)
- kašel (zejména suchý)
- bolest hlavy, svalů a kloubů
- silný pocit nevolnosti
- bolest v krku
- rýma
Mnozí lékaři navíc doporučují, aby se lidé nechali proti chřipce očkovat.