Omráčení před rituální porážkou ano, kamery uvnitř jatek ne

Sněmovní zemědělský výbor schválil pozměňovací návrh, který stanoví nové podmínky, za nichž mohou jatka i náboženské společnosti a církve usmrcovat zvířata v souladu s metodami stanovenými náboženskými obřady, tedy halal a košer porážky. Zvířata bude nutné před usmrcením předem omráčit elektrickým proudem. Návrh už dříve podala čtveřice poslanců v čele s lidovcem Karlem Smetanou v rámci úprav souvisejících s novelou veterinárního zákona.

Povinnost omráčit zvířata před porážkou

Zavedení halal a košer porážek navrhoval už dříve ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), který ale s omračováním zvířat nepočítal. Po kritice ochránců zvířat, podle nichž jsou rituální porážky pro zvířata bolestivé, ministr od svého návrhu ustoupil. Poslanecká úprava nicméně porážky v duchu náboženských pravidel umožní, aby se zvířata nemusela vyvážet živá do Polska nebo Turecka. Místo nich se budou vyvážet až produkty.

„To, že zvířata cítí bolest na úrovni savců, je naprosto perfektně známo, jestli dokážeme posoudit, jestli stejně jako člověk, těžko říct, nicméně tím, že jsme na úrovni savců, tak ta podobnost bude poměrně vysoká,“ říká docentka Helena Chaloupková z České zemědělské univerzity v Praze.

Povolení pro rituální porážky bude vydávat ministerstvo zemědělství vždy na jeden rok, po roce bude potřeba povolení obnovit. Za porušení má fyzické osobě hrozit podobně jako dosud pokuta až jeden milion korun, společnostem a živnostníkům až tři miliony korun.

Veterinární novelu, podle níž by mimo jiné jatka musela mít od roku 2026 v některých prostorách povinně kamerové systémy, vrátila loni v prosinci Sněmovna ze závěrečného schvalování do druhého čtení.

Kamery na jatkách jen omezeně

Výbor v úterý schválil vládní návrh, který zavádí kamery u vstupu, tedy na vykládce a v prostorách pro přehánění zvířat, což jsou podle dřívějšího vyjádření ministerstva zemědělství a Státní veterinární správy místa nejčastějšího problematického chování ke zvířatům. Poslanecké návrhy týkající se rozšíření kamerového dohledu na všechny prostory jatek, kde se manipuluje se zvířaty, například na porážce, ale neprošely.

Skryté záběry z českých jatek, které natočila organizace Zvířata nejíme, ukazují na závažné případy týrání zvířat. Zavedení kamer by mohlo zlepšit podmínky a zvýšit kontrolu nad dodržováním pravidel. Návrh zákona, který představilo Ministerstvo zemědělství, však čelil odporu, protože nezahrnuje všechny druhy zvířat ani všechny prostory na jatkách a není tak komplexní. Ve hře byl ale i jiný návrh, který vzešel od paní poslankyně Kocmanové, ve spolupráci s paní poslankyní Pekarovou Adamovou. V tomto návrhu kamery měly být všude na jatkách, ve všech prostorách, kde se manipuluje se živými zvířaty, a také by nebyly výjimky na druhy zvířat (králíci, kuřata,...).

„V případě zavedení kamer pouze před jatka by se týrání přesunulo do jiných, nemonitorovaných částí, proto ministerský návrh není dostatečným řešením. Navíc z ochrany kamerami vyřazuje králíky, zajíce nebo kuřata. Přitom jeden ze známých případů týrání se odehrál právě na králičích jatkách v prostorách porážky,“ hodnotí návrh Pavel Buršík z Obránců zvířat.

Za porušení povinností týkajících se provozování kamerového systému, který má stát podle dřívějšího vyjádření ministra Výborného kolem 200 000 korun na jeden provoz, má novela umožnit uložení pokuty ve stejné maximální výši. V případě zjištění týrání zvířat by mohla být provozovateli jatek uložena pokuta do tří milionů korun.

Tagy:
příroda Polsko zvířata Turecko životní prostředí Markéta Pekarová Adamová KDU-ČSL jatka Marek Výborný rituální porážky Poslanecká sněmovna ČR videokamera Státní veterinární správa České republiky Ministerstvo zemědělství České republiky Česká zemědělská univerzita v Praze