Upoutávka na videopodcast Za práva zvířat: Rituální porážky, kamery na jatkách a transporty hospodářských zvířat
Hospodářská zvířata cítí bolest, vnímají emoce a jejich inteligence nás často překvapí. Jak ale vypadá jejich život na farmách, během transportu a při porážkách? Česká republika nyní čelí důležitým diskuzím o právech těchto zvířat, ať už šlo o rituální porážky, stále trvající debaty o transportech do třetích zemí nebo aktuální hlasování o povinnosti kamer na jatkách. Pojďme se podívat na aktuální problematiku očima odborníků.
Zvířata, která cítí a vnímají
Málokdo si uvědomuje, jak komplexní a citlivá jsou hospodářská zvířata. Slepicím stačí jediný pohled, aby rozeznaly desítky tváří, zatímco prasata se díky své inteligenci dokážou orientovat i pomocí zrcadla. Ale my před tím raději zavíráme oči. Jinak by přístup k nim na farmách, při transportech a na jatkách musel být už dávno jiný. „To, že zvířata cítí bolest na úrovni savců, je naprosto perfektně známo, jestli dokážeme posoudit, jestli stejně jako člověk, těžko říct, nicméně tím, že jsme na úrovni savců, tak ta podobnost bude poměrně vysoká,“ říká docentka Helena Chaloupková z České zemědělské univerzity v Praze.
Rituální porážky: Kontroverze na poli legislativy
V září letošního roku rozvířil diskuze návrh na rozšíření výjimek pro rituální porážky bez omráčení. Odborníci upozorňují, že takové porážky způsobují zvířatům zbytečné utrpení. Moderní metody omračování, které jsou reverzibilní a schválené náboženskými komunitami, by mohly být cestou k minimalizaci bolesti, ale dosud nejsou dostatečně využívány.
JDE TO I JINAK! 🐮 Nový přílepek ministra zemědělství a dalších poslanců k veterinárnímu zákonu chce z Česka udělat ráj...
Posted by OBRAZ - Obránci zvířat on Monday, September 23, 2024
„Největším problémem je, že bohužel stále ty porážky probíhají bez omráčení. Ta výjimka se uděluje zatím, jak je to zákonem stanoveno, jenom registrovaným náboženským obcím a je to vlastně pro jejich vlastní účely, pro jejich vlastní spotřebu, to znamená, že je to minimalizované a ten problém je, že ten návrh, který vznikl poněkud rychle na půdě Ministerstva zemědělství, měl rozšiřovat ty výjimky pro porážky bez omráčení, prostě pro komerční účely a tam je opravdu obrovské riziko, že by ten nárůst zvířat, která by takto umírala, velmi se zvýšil,“ doplňuje Romana Šonková z organizace Compassion in World Farming. Návrh byl na popud protestů veřejnosti i neziskových organizací nakonec stažen.
Transporty zvířat: Stres a utrpení na cestách
Dlouhé transporty do třetích zemí představují pro zvířata extrémní stres. Nakládání, neznámé prostředí a dlouhé hodiny v nekomfortních podmínkách vedou často k úhynům. I přes existující pravidla dochází ke zneužívání a nedodržování legislativy. Velká Británie již transporty zvířat zakázala – může být příkladem pro Českou republiku?
🌡️ Kvůli úmorným vlnám veder pozastavila Státní veterinární správa ČR až do neděle přepravu hospodářských zvířat, pokud...
Posted by Compassion in World Farming Česko on Friday, August 16, 2024
Kamery na jatkách: Jaký návrh projde?
Skryté záběry z českých jatek, které natočila organizace Zvířata nejíme, ukazují na závažné případy týrání zvířat. Zavedení kamer by mohlo zlepšit podmínky a zvýšit kontrolu nad dodržováním pravidel. Návrh zákona, který představilo Ministerstvo zemědělství, však čelí odporu, protože nezahrnuje všechny druhy zvířat ani všechny prostory na jatkách a není tak komplexní. Ve hře je ale i jiný návrh, který vzešel od paní poslankyně Kocmanové, ve spolupráci s paní poslankyní Pekarovou Adamovou. V tomto návrhu by kamery měly být všude na jatkách, ve všech prostorách, kde se manipuluje se živými zvířaty, a také tam nebudou výjimky na druhy zvířat.
V pátek 22. 11. by se měl otevřít veterinární zákon na půdě Sněmovny.
👀 NEPŘEHLÉDNĚTE: Kamery na jatka budou brzy na programu Sněmovny. Ukažte poslancům, že Vy na bezbranná zvířata...
Posted by OBRAZ - Obránci zvířat on Sunday, November 17, 2024
„Ministerstvo nevím proč, navrhuje mnohem menší způsob ochrany zvířat z hlediska kamer na jatkách. Nechápu to, protože Ministerstvo zemědělství by mělo mít ministerstvem nejen zemědělců, ale i zvířat,“ vyjádřil svůj názor právník Jiří Pospíšil.
Další krutosti byly organizací Zvířata nejíme v posledních týdnech odhaleny i v mléčném průmyslu. Veřejnost často nemá ani ponětí o tom, co krávy a telata musí kvůli mléku podstupovat. Toto téma se bohužel do našich 23 minut nevešlo, více se o něm dozvíte na stránkách organizace.
Odrohování krav je bolestivý a invazivní zákrok, který má vážné dopady na fyzické i psychické zdraví zvířat. V přirozeném prostředí si krávy vytvářejí hierarchii pomocí rohů, které slouží nejen k obraně, ale i ke komunikaci. V zajetí to ale není možné a mezi zvířaty narůstá stres, který často vede k agresivitě a zraněním. Jedním z drastických řešení je odstranění rohů, čímž se snaží zemědělci předejít problémům, často i z čistě sobeckých důvodů – ochrany před zraněním. Odrohování v Česku probíhá dvěma způsoby: chemickým leptáním hydroxidem draselným nebo elektrickým kauterem, kdy jsou rohové zárodky vypáleny rozžhavenou železnou tyčí. Oba postupy jsou velmi bolestivé, zejména protože telata do 4 týdnů stáří podstupují zákrok při plném vědomí, bez utlumení bolesti. Důsledkem odrohování je okamžitá bolest, ale také dlouhodobé problémy, jako jsou krvácení, špatné hojení, infekce nebo hnisání ran. Rohy jsou pro krávy citlivé a důležité orgány – u kořene jsou bohatě prokrvené a plné nervových zakončení, což je činí obzvlášť citlivými. Odstranění rohů tak zvířatům způsobuje fyzickou i psychickou újmu. Kromě rizika infekcí a zánětů se také může objevit chronická bolest a stres, který postihuje nejen odrohované jedince, ale i ostatní zvířata. Ta přejímají stres a zmatenost od těch, které jsou nuceny proces podstoupit. www.koneclziomleku.cz
Posted by Zvířata nejíme on Thursday, November 14, 2024
Informovanost spotřebitelů: Klíč ke změně
Evropské projekty, jako je Welfare Quality (zatím existuje ve Španělsku na mléčné produkty), usilují o značení potravin podle podmínek, v jakých byla zvířata chována. Spotřebitelé by tak mohli lépe rozhodovat, zda podpoří humánní chov nebo levné produkty s nejnižšími standardy, ale to je hudba budoucnosti.
Jaká je budoucnost práv zvířat?
Ochrana hospodářských zvířat je tématem, které si žádá pozornost nejen od odborníků, ale i od široké veřejnosti. Informace o původu masa, zlepšení legislativy a větší tlak na transparentnost jsou kroky, které mohou přinést pozitivní změny. Jakou cestu si zvolíme? To záleží na nás všech.