Ruský letoun zasáhl americký dron, ten se zřítil do moře. Jak reagují USA?

Ruské ztráty podle ukrajinského generálního štábu v úterý přesáhly 160 tisíc mužů. Kromě úbytku počtu mužů i vojenské techniky se Rusko potýká se značným nedostatkem dělostřelecké munice. Ruský bojový letoun Su-27 v úterý zasáhl vrtuli amerického průzkumného dronu Reaper, uvedla americká armáda. Dron se zřítil do Černého moře. USA si kvůli incidentu předvolaly velvyslance Ruska. Podle Moskvy americký dron spadl kvůli manévrování.

Ruské ztráty přesáhly v úterý podle ukrajinského generálního štábu 160 tisíc mužů, odhady některých západních představitelů jsou ovšem i o desítky tisíc vyšší. Generál Severoatlantické aliance Christopher Cavoli již začátkem března odhadoval, že Rusko přišlo o zhruba 200 tisíc vojáků, informoval deník Kyiv Independent. Únorové odhady britského ministerstva obrany se pohybovaly mezi 175 a 200 tisíci muži. Ztráty zahrnují i raněné a vyřazené z boje, nejedná se nutně pouze o padlé. Ani jedna strana konfliktu vlastní ztráty nezveřejňuje, čísla není možné jednoznačně ověřit.

Britské ministerstvo obrany zároveň informovalo o velkém nedostatku dělostřelecké munice, s nímž se potýkají Rusové. Okupační síly se podle resortu musely v mnoha oblastech fronty uchýlit k extrémně přísnému přídělovému systému. Podle Londýna je to jedním z hlavních důvodů, proč ruské síly nebyly v poslední době schopné významnějších ofenzivních akcí. Kreml podle Britů také přešel k užívání staré, dříve vyřazené munice.

„Byl jsem v kontaktu s našimi veliteli. Na východě je to velmi těžké, velmi bolestivé. Musíme zničit nepřátelskou vojenskou sílu. A my ji zničíme,“ prohlásil Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu. Ukrajina za pondělí odrazila přes sto ruských útoků, mimo jiné v oblastech Bachmutu, kde stále zuří tvrdé boje, či u zdevastované Marjinky, uvedl generální štáb ve svém ranním hlášení na Facebooku. Obráncům se zároveň mělo podařit zasáhnout tři muniční sklady, pět pozic ruských jednotek a čtyři elektronická zařízení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Demonstranti z Václaváku chtějí bořit, říká Pavel. Zdůraznil vliv ruské propagandy

„V nadcházejících týdnech plánujeme poměrně aktivní mezinárodní komunikaci. Jak s cílem posílit naši obranu, tak s cílem posílit pozici Ukrajiny v boji za spravedlnost, tedy v boji za potrestání ruských vrahů,“ uvedl podle webu Ukrinform Zelenskyj ve svém proslovu s tím, že se pracuje také na přidání nových sankcí proti Rusku. „Nedávno Kanada učinila významný krok, když rozšířila sankce na dovoz ruského hliníku a oceli,“ podotkl ukrajinský prezident.

Británie v pondělí vydala aktualizovanou verzi své bezpečnostní strategie, za největší hrozbu v ní označila Rusko, zatímco Čínu považuje za největší výzvu. Londýn chce kvůli válce na Ukrajině do budoucna intenzivněji spolupracovat s Moldavskem a zeměmi na Kavkaze nebo na západním Balkáně. Strategie slibuje také zvýšení obranného rozpočtu, nastoluje otázku Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters.

Tagy:
válka Velká Británie Ukrajina on-line sankce Rusko Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj ruská invaze na Ukrajinu Leopard 2