Demonstranti z Václaváku chtějí bořit, říká Pavel. Zdůraznil vliv ruské propagandy

Demonstranti, kteří byli o víkendu na Václavském náměstí, sice volají po míru, ale ve skutečnosti chtějí jen bořit. Na své první zahraniční cestě, která se konala na Slovensku, to prohlásil český prezident Petr Pavel. Dodal, že s mnohými lidmi, kteří na poslední protivládní protest dorazili, již v podstatě nemá smysl jednat. Hlava státu rovněž zdůraznila, že podstatný vliv na tyto občany mají dezinformace ze strany Ruska. Následně zhodnotil také působení V4, kterou označil za konzultační fórum bez ambice detailní koordinace zahraniční nebo bezpečnostní politiky.

Pavel se pozastavil nad tím, že někteří z demonstrantů na protest dorazili na jedné straně zahalení do českých vlajek, ale na druhé měli i ruskou trikoloru či jiné symboly východní mocnosti. „Na čepici si dají ruskou trikoloru a vykřikují hesla, že je potřeba, aby k nám Vladimir Putin přišel udělat pořádek, takové lidi nemůžete brát úplně vážně,“ řekl český prezident při debatě, kterou v pondělí večer pořádal Denník N. Dále zmínil, že s řadou těchto odpůrců vlády a systému již vlastně nemá smysl jednat.

Zároveň zmínil, že podstatný vliv na tyto lidi mají dezinformace, konkrétně pak přímo z Ruska. „Toto je výsledek dlouhodobé dezinformační kampaně ze strany Ruska, která je zesilována našimi vlastními zdroji. My tomu nedokážeme bohužel dlouhodobě čelit naší vlastní informační kampaní, která by byla přesvědčivá, jasná, a ukázala, kde je ten protivník,“ pokračoval Pavel.

ČTĚTE TAKÉ: Kupka střílí českou vládu do nohy, kritizuje trvání na syntetických palivech pirát Kolaja

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která se debaty s Pavlem účastnila, rovněž potvrdila, že dezinformace ze strany Ruska představují rozsáhlý problém. Připomněla varování slovenských, ale i českých tajných služeb, které již léta upozorňují na hybridní válku, kterou Rusko v internetovém prostředí vyvolává.

Sobotní demonstraci svolala neparlamentní strana PRO pod vedením bývalého 1. místopředsedy Trikolory Jindřicha Rajchla. Akce se podle odhadů účastnily nižší desítky tisíc lidí. Rétorika řečníků i demonstrantů se točila okolo konce podpory Ukrajiny ve válce s Ruskem a lidé zde opět požadovali demisi vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Akce měla rovněž proruský podtext kvůli řadě lidí, kteří si donesli věci s ruskou symbolikou, ať už šlo o ruskou trikoloru, svatojiřskou stuhu či znak Z, který Rusové používají právě ve vztahu k invazi na Ukrajinu.

Demonstranti se navíc po skončení akce pustili do potyček s policií u Národního muzea, ze kterého chtěli strhnout ukrajinskou vlajku. Ta zde visí již řadu měsíců na znamení podpory Česka Ukrajině. Výsledkem násilností bylo 18 zadržených protestujících a dva zranění policisté.

Pavel a Čaputová zamíří do Kyjeva

Na debatě Denníku N s Pavlem a Čaputovou rovněž zaznělo, že oba státníci by do budoucna mohli plánovat společné zahraniční cesty. Jednou z nich by měla být i návštěva právě Ukrajiny. Sem by se oba státníci mohli vydat již v dubnu.

Slovenská vláda aktuálně zvažuje odeslání svých letounů MiG-29 do Kyjeva. Pavel to napřed komentoval slovy, že mu to jako hlavě jiného státu nepřísluší hodnotit, ale návrh zároveň pochválil. „Darování letounů MiG-29 je obdivuhodný krok,“ řekl v diskusi Pavel.

Zároveň vyzdvihl roli ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který stojí v čele obrany proti Rusku. Podle Pavla se o něm tak či onak jednou určitě bude učit a zapíše se svým hrdinným odporem do historie. „Je to pro mě malý velký muž,“ komentoval český prezident.

Další z témat v diskusi se točilo i kolem spolupráce zemí visegrádské čtyřky (V4). Pavel i Čaputová se netají svojí kritikou ve vztahu k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. Slovenská prezidentka dokonce prohlásila, že se obává možnosti, že by Slovensko mohlo být jako „orbánovské Maďarsko“.

Pavel platformu vnímá s rezervou. „V dnešní době vnímám V4 spíše jako konzultační fórum bez ambice detailní koordinace zahraniční nebo bezpečnostní politiky, k tomu visegrádská čtyřka ani nesloužila,“ řekla česká hlava státu. Zároveň dodal, že by zbylé země V4 měly být flexibilnější a utužovat spolupráci například s pobaltskými zeměmi.

Pro Pavla je cesta na Slovensko první zahraniční návštěvou ve funkci prezidenta. Slavnostně inaugurován byl v uplynulém týdnu ve čtvrtek. Je tradicí, že první cesta vysoce postavených českých politiků míří právě na Slovensko, a Pavel se ji rozhodl držet. Navíc jej pojí velmi dobrý vztah se Zuzanou Čaputovou. Ta Pavla dokonce přijela podpořit do jeho volebního štábu během druhého kola prezidentských voleb na konci ledna.

Tagy: