sledujeme živě

ONLINE: Svátek práce v plném proudu. Anarchisté vyrazili na pochod s palestinskými vlajkami

Souhrn událostí

  • Na Václavském náměstí se bude konat demonstrace.
  • V Praze se shromáždili komunisté, sociální demokraté i anarchisté.
  • Anarchisté kromě svých vlajek dorazili i s vlajkami Palestiny.
  • Prahou dopoledne prošel také průvod studentského majálesu.

Při příležitosti oslav Svátku práce se na Střeleckém ostrově v Praze sešla různá politická seskupení. Ty posléze vystřídali anarchisté, kteří dorazili po poledni a kromě svých vlastních vlajek s sebou měli i vlajky Palestiny. Předtím sem zavítali také sociální demokraté, jejichž šéfka Jana Maláčová se ve svém vystoupení pozastavovala nad výší mezd a za stav ekonomiky vinila nynější koaliční vládu Petra Fialy (ODS). U desky připomínající první dělnickou oslavu 1. máje v Praze v roce 1890 se ve čtvrtek sešli také zástupci dalších levicových stran. Hlavním městem prošel také majálesový průvod.

Oslavy Svátku práce se konají tradičně na pražském Střeleckém ostrově. Dopoledne se tam sešli převážně sociální demokraté (SOCDEM). Zúčastnili se ale i další zástupci levicových stran, jako například komunisté i členové České suverenity – sociální demokracie (ČSSD), které šéfuje Jiří Paroubek.

ČTĚTE TAKÉ: Fronta na maso, která vyhnala Slavii. Stalin byl na Letné sedm let, pak ho Pražané odpálili

Za „velkou ostudu“ současného kabinetu označila Maláčová to, že lidé po zaplacení složenek podle ní počítají každou korunu do další výplaty. „Začalo být normální, že lidé začali chodit po práci pro sociální dávky,“ uvedla.

Chceme, aby se lidem zase dobře žilo, říká Maláčová

„Pro nás sociální demokraty jsou extrémně nízké mzdy a platy tématem číslo jedna a ten největší úkol do budoucnosti. Zaostáváme za úplně všemi. Počet lidí, kteří jsou závislí na dávkách, se za téhle vlády ztrojnásobil. My ale chceme, aby se lidem zase dobře žilo,“ zdůraznila v krátkém rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Sociální demokraté slibují ve volebním programu zvýšení daňové slevy na poplatníka tak, aby zaměstnancům zůstalo každý měsíc o tisíc korun víc. Plánují razantnější růst minimální mzdy, která je letos 20 800 korun. Chtějí ji zvyšovat tak, aby v roce 2028 dosáhla 31 tisíc korun, což má vytvořit tlak na zvýšení ostatních mezd.

Maláčová novinářům řekla, že čerstvě schválený kompletní volební program SOCDEM zahrnuje zhruba 400 bodů. Sociální demokraté jej chtějí podle ní představit v nejbližších týdnech. Až začátkem června podle ní zveřejní, jakým způsobem budou v podzimních volbách kandidovat.

U pamětní desky se sešli zejména Mladí sociální demokraté. Umístili u ní i transparenty s nápisy, že za cenu jednoho vojenského letounu F-35, které pořizuje armáda, je možné postavit 5 tisíc bytů, a za cenu dvou letounů by bylo možné vyplatit každý rok 13. důchod 10 tisíc korun.

Anarchisté s vlajkami Palestiny

Po poledni vyrazili na prvomájový průvod centrem Prahy také anarchisté. Nejprve oslavili tradičním piknikem na Střeleckém ostrově Svátek práce. Následně zamířili pod červenočernými, ale i palestinskými vlajkami na Štvanici, na níž je čeká hudební produkce. Na Střelecký ostrov si anarchisté donesli občerstvení, posedávali a postávali na trávníku. Zájemci si mohli koupit také anarchistické tiskoviny.

Anarchisté měli transparenty s nápisy „Proti politice strachu – pravicový populismus není alternativa", „Nedej fašistům žádnou šanci“ nebo „Make Fascists Afraid Again“, tedy že je třeba fašisty znovu vyděsit. Řečníci na Střeleckém ostrově například zdůrazňovali, že se navzdory jiným problémům nesmí zapomínat na klimatickou změnu a připomněli třicetiletí Anarchistické federace. „Naším kompasem jsou anarchistické principy,“ uvedl její zástupce. Jsou podle něj zárukou toho, že se anarchisté neocitnou v myšlenkovém dogmatu či stagnaci.

Studenti v kostýmech

Centrem Prahy prošel také recesistický studentský průvod, který zahájil třináctý ročník Studentského Majálesu. Zúčastnila se ho přibližně stovka mladých lidí v kostýmech. Jednodenní festival vyvrcholí odpoledne v Kampusu Hybernská, kde zahraje několik studentských kapel, nebude chybět divadelní hra v podání studentů nebo autorská čtení. Na programu jsou také debaty nad akademickými a dalšími tématy a volba krále a královny Studentského Majálesu se slavnostní korunovací v 16:00. Akce je volně přístupná.

Svátek práce je mezinárodní dělnický svátek, který se první květnový den slaví od roku 1890. Na návrh francouzských socialistů ho v roce 1889 zavedla II. Internacionála na připomínku vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Při Pochodu pro život selhala policie, řekl Wolf. Protestující nebrali ohled na přítomné děti

Tagy:
oslavy protesty shromáždění Štvanice 1. máj politika demonstrace státní svátek Svátek práce majáles