Důchod budou moci seniorům vyzvedávat příbuzní, sousedé nebo další blízcí. Vyplácení důchodů totiž bude opět možné s využitím plné moci, a to po celou dobu nouzového stavu. Dohodla se na tom Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) s Českou poštou. Opatření by mělo snížit riziko nákazy u starých nebo vážně nemocných lidí.
Díky mimořádnému opatření, které vydala ČSSZ, budou moci senioři nebo lidé s oslabenou imunitou poprosit o vyzvednutí důchodu své příbuzné nebo někoho jiného, komu důvěřují. Stačí jen vyplnit formulář, který najdete zde. Podepsat ho musí jak důchodce, tak zmocněnec, tedy člověk, kterému výběr penze svěřuje.
Důchodci si v průměru přilepší o 839 korun. Vláda valorizovala penze na příští rok
Vláda v pondělí schválila návrh valorizace důchodů na příští rok. U průměrného starobního důchodu by zvýšení mělo činit 839 korun měsíčně, informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na Twitteru. Navýšení důchodů podle stanovených pravidel nařizuje vládě zákon.
„Zmocnit k převzetí výplaty důchodu zmocněnce prostřednictvím této plné moci bude vždy oprávněn jen poživatel důchodu, který nemá jiného příjemce,“ uvedla Česká správa sociálního zabezpečení.
Plná moc umožní převzít pouze důchod, který seniorovi vyplácí v hotovosti prostřednictvím Důchodové služby Česká pošta. „Při předložení plné moci ověří podle občanského průkazu totožnost zmocněnce za využití údajů uvedených na formuláři,“ informovala ČSSZ. Poté zmocněnec podepíše potvrzení, že důchod vyzvedl. Podpis pracovník pošty ještě ověří s tím na občance.
Formulář platí jednorázově
Plná moc ale platí jednorázově pro konkrétní výplatu důchodu, případně více z nich, pokud je penzista déle nevyzvedával. Formulář poté zaměstnanec pošty založí do archivu. Pokud by si ČSSZ vyžádala potvrzení o vydání důchodu, musí totiž Česká pošta doložit i plnou moc.
Důchod může seniorům nebo dalším ohroženým lidem někdo jiný vyzvedávat od 5. listopadu.