Nový Zéland smutní. Zahynul poklad a symbol Maorů, vzácný bílý pták kivi

Na Novém Zélandu zahynul vzácný exemplář zcela bílého ptáka kivi, informují místní média. Samička Manukura se stala známou i daleko za hranicemi Nového Zélandu. Jednalo se zřejmě o první exemplář ptáka kivi s bílým opeřením, který přišel na svět v zajetí. Manukura se stala postavou příběhů pro děti a součástí novozélandské kultury.

Pták se vylíhl v roce 2011 a strávil celý svůj život ve středisku na ochranu zvířat Pukaha Mount Bruce. Tam se podařilo odchovat další dva exempláře bílých ptáků kivi. Podle ředitelky centra Emily Courtové se zdravotní stav Manukury zhoršoval již několik týdnů, když samička přestala jíst a podstoupila několik veterinárních zásahů.

Bílý Kivi se díky výjimečnému zabarvení peří stal jedním ze symbolů místních kmenů Maorů. „Považovali ji za poklad a náčelníci jí propůjčili maorský titul Manukura, což znamená náčelnického původu,“ řekla Courtová novozélandské veřejnoprávní stanici RNZ.

Symbol Nového Zélandu

Krátce po vylíhnutí museli Manukuře zvěrolékaři odebrat kameny z trávicího ústrojí, které bránily průchodu potravy do střev. Podobně jako jiní opeřenci totiž kiviové polykají kameny, aby jim pomohly při trávení.

Kiviové jsou přibližně 45 centimetrů vysocí noční ptáci, kteří neumějí létat a hnízdí na zemi. Jejich peří je obvykle zbarvené do šedé až tmavě hnědé barvy. Kiviové patří k symbolům Nového Zélandu a výrazem „kiwis“ (kiviové) jsou v angličtině hovorově označováni také obyvatelé tohoto státu.

Před příchodem bílých osadníků nežili na těchto tichomořských ostrovech kromě netopýrů žádní savci, a kivi proto neměli přirozené nepřátele. V současnosti představují největší hrozbu pro jejich přežití psi, potkani, kočky a hranostajové. Novozélandské úřady odhadují aktuální počet kiviů na 68 000 s tím, že jejich populace v posledních letech pomalu klesá.

Tagy: