Skvělá práce jihomoravských vyšetřovatelů vedla k odsouzení opilého piráta silnic, který usmrtil ženu na Znojemsku. Za úmyslné obecné ohrožení dostal 11,5 roku. K vyšetření případu přispěla mimo jiné i rekonstrukce pirátovy jízdy.
K tragické nehodě došlo v říjnu 2018 u Citonic na Znojemsku, kde se 29letý alkoholem posílený Stanislav Sochna řítil svým volvem rychlostí 179 kilometrů v hodině. Svou jízdou způsobil nehodu, při které zemřela 50letá žena. Řidič totiž nezvládl zatáčku, dostal smyk a smetl protijedoucí fiat. Sochna již před nehodou svou riskantní jízdou ohrožoval ostatní řidiče, když nebezpečně předjížděl, a jen díky skvělé reakci ostatních řidičů nedošlo k hromadné nehodě, uvedl web Novinky.cz.
U většiny případů jsou piráti silnic souzeni za usmrcení z nedbalosti s obvyklým trestem mezi dvěma až čtyřmi lety. Díky skvělé práci jihomoravských vyšetřovatelů byl Sochna souzen za úmyslné obecné ohrožení, což je stále neobvyklé.
K vyšetření případu přispěla pečlivost vyšetřovatelů, kteří vyslechli hned pět svědků, ale také rekonstrukce řidičovy nebezpečné jízdy. „Našli a vyslechli jsme řidiče aut, kteří jeli v tu chvíli ve druhém směru a museli prudce brzdit a uhýbat téměř do příkopu,“ popsal vyšetřování Novinkám policista.
Díky záběrům z bezpečnostní kamery na čerpací stanici, kde začala řidičova zběsilá jízda, se podařilo vyšetřovatelům s odchylkou pěti sekund určit dobu střetu. Zjistili, že Sochna projel 4,9 kilometru dlouhý úsek za 2,45 až 2,50 minuty.
Policisté se rozhodli provést rekonstrukci celé jízdy. „Jeli jsme opravdu, co to šlo, se zapnutými majáky a sirénou. Přirovnal bych to k rychlostní zkoušce rallye,“ popsal jízdu policista.
Chtěla si zkrátit zatáčku
Svou obhajobu řidič postavil na obvinění zesnulé řidičky. „Paní si chtěla asi zkrátit zatáčku. Ona mi tam vjela,“ uvedl Sochna. Brněnský soud však pro jeho obhajobu neměl pochopení a odsoudil ho na 11,5 roku. „Do poslední chvíle svádí vinu na poškozenou. Je dlouhodobě neukázněným řidičem. Sedl za volant přesto, že měl popito a nesměl řídit. Jel téměř dvousetkilometrovou rychlostí a počínal si jako blázen, jako pirát, jako vrah. Je potřeba dát najevo, že v podobných případech budou soudy postupovat přísně,“ zdůvodnil rozsudek soudce Martin Vrbík.
K rozsudku se pro deník Právo vyjádřila také státní zástupkyně Iveta Eichlerová. „Většina trestných činů v dopravě je v první fázi vedena nikoli jako úmyslný, ale jako nedbalostní trestný čin. Vozidlo je však za určitých okolností zbraň a tato okolnost by neměla být opomíjena.“