Mezi opozičními lídry se začíná čím dál častěji debatovat o předčasných volbách. Někteří by raději rozpustili Sněmovnu, než aby vyslovili vládě nedůvěru. Tím by totiž mohli nahrát prezidentu Miloši Zemanovi.
Úplně jednoduše – ve hře jsou tři varianty vývoje. První: I přes personální výměny ve vládě a rozhodnutí komunistů ukončit spolupráci s hnutím ANO dovládne Andrej Babiš do řádných voleb v říjnu. Tato varianta je nejpravděpodobnější.
Druhá varianta: Vyslovit nedůvěru vládě. O to se snaží SPD Tomia Okamury. „Již začátkem března jsme sbírali podpisy na vyvolání hlasování o nedůvěře vládě,“ napsal CNN Prima NEWS Okamura. Současná vláda podle něj ztratila důvěru občanů a potřebuje rekonstrukci. „Pro stabilizaci situace by měla být vytvořena vláda odborníků,“ míní Okamura.
Pro to, aby Sněmovna vůbec hlasovala o nedůvěře vládě, musí návrh podat písemně nejméně 50 poslanců. Ty Okamura zatím nemá. Pro vyslovení nedůvěry je potřeba nadpoloviční většina poslanců, tedy minimálně 101.
V tom případě by vláda musela podat demisi a na tahu by byl prezident Miloš Zeman, který by mohl jmenovat úřednickou vládu a nechat ji u moci do řádných voleb. Taková varianta by podle některých opozičních politiků vyhovovala právě Babišovi, protože by se mohl soustředit na předvolební kampaň.
Těžit by z toho mohl i Zeman. Jeho úřednická vláda by mohla mít velký vliv například na stavbu bloku v jaderné elektrárně Dukovany či na dodávku vakcíny Sputnik V z Ruska.
Poslanci si rybník nevypustí
A část opozice (kromě komunistů a SPD) Zemana do hry pustit nechce. Proto se z řad koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) či od hnutí STAN a Pirátů ozývá, že raději než hlasovat o nedůvěře vládě by bylo namístě rozpustit Sněmovnu. Poté by se musely konat předčasné volby. A to je třetí varianta.
„Zemanův loutkový proruský kabinet by ve Strakově akademii mohl strávit klidně rok i déle. Nejlepším řešením pro Českou republiku by bylo vypsání předčasných voleb. Díky nim bychom dostali šanci zbavit se agonie z vlády Andreje Babiše. Zároveň bychom nedali příležitost Hradu na vládnutí dle jeho libovůle,“ míní šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Stejný názor mají lidovci i hnutí STAN. „Než pustit do hry prezidenta a jeho vládu, pojďme raději rozpustit Sněmovnu,“ řekl CNN Prima NEWS Rakušan.
„Představa úřednické vlády je úplně mylná. Nebyla by to úřednická vláda, protože by ji jmenoval prezident Miloš Zeman. A to není žádný úředník, ale ultra mocenský politik, který má své zájmy. Bylo by to nebezpečné. Jediná varianta, jež by tento chaos a bezvládí, které nás stojí životy, zachránila, jsou předčasné volby,“ řekl už před časem šéf poslanců STAN Jan Farský.
Takový scénář má ale několik háčků. Tím prvním je, že Parlament ještě neschválil volební zákon, podle kterého se má volit. Sněmovna na něj už kývla, schází ale ještě souhlas Senátu a podpis prezidenta Miloše Zemana.
Další překážkou je, že pro rozpuštění Sněmovny je potřeba minimálně 120 poslanců. Vládní hnutí ANO má 78 poslanců, ČSSD 14 poslanců. Předčasné volby zřejmě nebudou chtít sociální demokraté ani komunisté, kterým hrozí, že by se do Sněmovny nedostali.
Volby nejpozději v červnu
Část poslanců by se navíc nechtěla vzdát šesti poslaneckých platů, které ještě do řádných voleb v říjnu dostanou. Přece jenom šest poslaneckých platů s různými náhradami znamená i 600 tisíc korun.
Termín předčasných voleb by byl navíc šibeniční. Pokud by byly tři pětiny poslanců pro rozpuštění dolní komory, do 60 dnů by se musely konat předčasné volby. Nejpozději by k tomu muselo dojít v červnu, protože podle Ústavy nelze rozpustit Poslaneckou sněmovnu tři měsíce před skončením jejího volebního období.
Překážek je hodně a s největší pravděpodobností na předčasné volby nedojde, podle opozičních politiků je ale lepší s takovou variantou počítat.