Opravdová Sodoma a Gomora? Starověké město zničil zásah shůry, odhalili vědci

Je pověst o zničení biblických měst Sodoma a Gomora založená na reálné události? Podle vědců možná ano. Mezinárodní tým zkoumal oblast Tall el Hammam v dnešním Jordánsku, kde se ve starověku nacházelo jisté velké město. To ale bylo před několika tisíci lety zničeno. Badatelé nyní odhalili, že následkem zásahu z vesmíru. Na výzkumu se podílel i český odborník Günther Kletetschka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Oblast Tall el Hammam se nachází na východě Jordánska mezi hlavním městem Ammán a izraelskou metropolí Jeruzalém. Archeologové a další vědci zde již léta provádějí vykopávky, při kterých hledají pozůstatky starověké civilizace.

Nyní se vědcům podařil mimořádný objev. V oblasti totiž zanalyzovali horniny, které mají očividně vesmírný původ. Není jisté, zda šlo o kometu, či meteor, ale objekt zasáhl danou lokalitu v době, kdy zde bylo zcela zničeno zmiňované město, tedy přibližně v roce 1600 př. n. l.

Událost mohla inspirovat biblický příběh o zničených městech Sodoma a Gomora, o kterém pojednává Bible. Podle kapitoly 19 knihy Genesis je potrestal svým zásahem Bůh, a to kvůli tomu, že měla být centrem neřesti.

„Ustřižené“ hradby a stavby, které zažily 2 000 °C

Zbytky staveb v nalezišti nesou podle vědců stopy působení velmi vysokých teplot. Část vzorků, konkrétně 18 procent, bylo taveno při 2 000 °C. Hradby města v jedné části zůstaly „ustřižené“. Stejně tomu bylo i u paláce, který se ve městě nacházel. Vědci zkoumali i pozůstatky lidí, kteří v daném místě zahynuli. Jejich kosti byly neobvyklým způsobem rozdrceny.

Podle odborníků je patrné, že devastující škody nezapříčinilo něco, co by bylo pozemského původu. Našli materiály, které se v zemské kůře nacházejí jen velmi zřídka. Konkrétně těžké kovy jako zlato, platina, iridium – a to vše ve stavu taveniny. Zmíněné prvky v této podobě běžně tvoří meteority či komety.

Daná oblast zažila svůj civilizační vrchol během doby bronzové. V tomto období zde existovala tři významná sídla – Tall el Hammam, Tall Nimrin a Jericho. Žilo zde okolo 50 tisíc lidí.

Český vědec: Mimozemský objekt ničil i na Sibiři

Na objevu se podílel i geofyzik z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Günther Kletetschka. Ten přirovnává tehdejší devastující zásah v oblasti Tall el Hammam k tunguské události, kdy na Sibiři v roce 1908 došlo po pádu mimozemského tělesa k extrémně silnému výbuchu.

„S tunguskou událostí spojuje toto místo i absence kráteru za přítomnosti jiných, poměrně zřetelných stop po impaktu mimozemského tělesa. Připočteme-li k tomu svědectví ve starohebrejské literatuře, která mohla být ozvěnou delší orálně předávané tradice, zdá se být představa o explozi mimozemského tělesa poměrně dobře podložená,“ říká Kletetschka.

Popsal, že se v Tall el Hammam nacházejí tzv. mikrosferule – kuličky nataveného materiálu velké méně než desetina milimetru, které vznikají za vysokých teplot. Ty vědci v minulosti nalezli právě i ve zmíněné tunguské oblasti.

Geofyzik Kletetschka vyloučil, že by zničení města mělo příčinu pozemského typu. Nemohlo jít prý ani o blesky. Natavené horniny po úderu totiž bývají magneticky nasycené. Horniny z Tall el Hammam takto nasycené byly jen z jednoho procenta.

Tagy: