reklama

Opravdová Sodoma a Gomora? Starověké město zničil zásah shůry, odhalili vědci

Je pověst o zničení biblických měst Sodoma a Gomora založená na reálné události? Podle vědců možná ano. Mezinárodní tým zkoumal oblast Tall el Hammam v dnešním Jordánsku, kde se ve starověku nacházelo jisté velké město. To ale bylo před několika tisíci lety zničeno. Badatelé nyní odhalili, že následkem zásahu z vesmíru. Na výzkumu se podílel i český odborník Günther Kletetschka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

reklama

Oblast Tall el Hammam se nachází na východě Jordánska mezi hlavním městem Ammán a izraelskou metropolí Jeruzalém. Archeologové a další vědci zde již léta provádějí vykopávky, při kterých hledají pozůstatky starověké civilizace.

Nyní se vědcům podařil mimořádný objev. V oblasti totiž zanalyzovali horniny, které mají očividně vesmírný původ. Není jisté, zda šlo o kometu, či meteor, ale objekt zasáhl danou lokalitu v době, kdy zde bylo zcela zničeno zmiňované město, tedy přibližně v roce 1600 př. n. l.

Událost mohla inspirovat biblický příběh o zničených městech Sodoma a Gomora, o kterém pojednává Bible. Podle kapitoly 19 knihy Genesis je potrestal svým zásahem Bůh, a to kvůli tomu, že měla být centrem neřesti.

„Ustřižené“ hradby a stavby, které zažily 2 000 °C

Zbytky staveb v nalezišti nesou podle vědců stopy působení velmi vysokých teplot. Část vzorků, konkrétně 18 procent, bylo taveno při 2 000 °C. Hradby města v jedné části zůstaly „ustřižené“. Stejně tomu bylo i u paláce, který se ve městě nacházel. Vědci zkoumali i pozůstatky lidí, kteří v daném místě zahynuli. Jejich kosti byly neobvyklým způsobem rozdrceny.

Podle odborníků je patrné, že devastující škody nezapříčinilo něco, co by bylo pozemského původu. Našli materiály, které se v zemské kůře nacházejí jen velmi zřídka. Konkrétně těžké kovy jako zlato, platina, iridium – a to vše ve stavu taveniny. Zmíněné prvky v této podobě běžně tvoří meteority či komety.

Daná oblast zažila svůj civilizační vrchol během doby bronzové. V tomto období zde existovala tři významná sídla – Tall el Hammam, Tall Nimrin a Jericho. Žilo zde okolo 50 tisíc lidí.

Český vědec: Mimozemský objekt ničil i na Sibiři

Na objevu se podílel i geofyzik z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Günther Kletetschka. Ten přirovnává tehdejší devastující zásah v oblasti Tall el Hammam k tunguské události, kdy na Sibiři v roce 1908 došlo po pádu mimozemského tělesa k extrémně silnému výbuchu.

„S tunguskou událostí spojuje toto místo i absence kráteru za přítomnosti jiných, poměrně zřetelných stop po impaktu mimozemského tělesa. Připočteme-li k tomu svědectví ve starohebrejské literatuře, která mohla být ozvěnou delší orálně předávané tradice, zdá se být představa o explozi mimozemského tělesa poměrně dobře podložená,“ říká Kletetschka.

Popsal, že se v Tall el Hammam nacházejí tzv. mikrosferule – kuličky nataveného materiálu velké méně než desetina milimetru, které vznikají za vysokých teplot. Ty vědci v minulosti nalezli právě i ve zmíněné tunguské oblasti.

Geofyzik Kletetschka vyloučil, že by zničení města mělo příčinu pozemského typu. Nemohlo jít prý ani o blesky. Natavené horniny po úderu totiž bývají magneticky nasycené. Horniny z Tall el Hammam takto nasycené byly jen z jednoho procenta.

Tagy:
věda vesmír vykopávky bible Jeruzalém meteor Jordánsko výzkum kometa Izrael Ammán horniny starověk zničení Günther Kletetschka Jericho Sodoma Gomora Tall el Hammam

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Riziko úmrtí je i po vyléčení těžkého covidu výrazně vyšší. V ohrožení jsou mladší lidé

Lidem, kteří měli těžší průběh onemocnění COVID-19, hrozí větší riziko nakažení se dalšími nemocemi či dokonce smrti. Vyplývá to ze studie výzkumníků floridské univerzity. Vědci prověřili zdravotní stav více než 13 tisíc osob. U těch s těžším průběhem bylo vyšší riziko, že do roka od nákazy zemřou. Toto riziko bylo vysoké zejména u mladších pacientů.

Mladík vs. vysloužilý voják: Finále F1 je tu, Enge si přeje souboj do posledního kola

Celosezonní pouť končí zastávkami v arabském světě. Formuli 1 dělí od tečky pouhé dva závody a na rozdíl od posledních let není v takto pokročilé fázi jasné, kdo se stane mistrem světa. Stále jsou ve hře oba hlavní aktéři – Max Verstappen a Lewis Hamilton. „Letošní ročník je zajímavější a daleko atraktivnější. Je hezké vidět, že o titul bojují jezdci ze dvou týmů,“ uvedl pro CNN Prima Tomáš Enge, který před 20 lety okusil královnu motorsportu.

reklama

Domácí zpravodajství

Ukazuje se, že vakcína nefunguje, tvrdí Hnízdil. Není tak hloupý, jak mluví, vmetl mu Kubek

Je vakcína účinným nástrojem v boji proti covidové pandemii? Na tom se neshodl prezident České lékařské komory Milan Kubek s lékařem Janem Hnízdilem. Ten prý nevidí důvod, „proč se očkovat experimentální vakcínou, která vakcínou ani není“. Kubek s iniciátorem akce Lékaři pomáhají Česku Radkem Mounajjedem si stáli za názorem, že očkování proti covidu výrazně snižuje šanci nákazy a hospitalizace v nemocnici. To ostatně potvrzují i data z výzkumů i nemocnic.

Prymula se pustil do Babiše s Fialou: Naočkovat milion lidí za týden je hodně na hraně

Zvládnout podat milion dávek vakcíny za jeden týden je na hraně reálných možností, sdělil v pořadu Nový den epidemiolog Roman Prymula. Zapochyboval tak nad předpokladem iniciativy Lékaři pomáhají Česku, kterou podpořili nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) i jeho předchůdce Andrej Babiš. Ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň upozornil na to, že novou variantu covidu omikron můžou Evropané snášet hůř než lidé v Africe.

reklama