Rusko zařadilo Maďarsko na listinu nepřátelských zemí. Informují o tom zahraniční média s odkazem na prohlášení ruského velvyslance v zemi Jevgenije Stanislavova pro agenturu RIA Novosti. Jedná se o poněkud překvapivý krok, neboť vláda dlouholetého premiéra Viktora Orbána byla vůči Rusku v souvislosti s invazí na Ukrajinu vstřícnější než jiné státy Evropské unie.
„Maďarsko se přihlásilo ke všem protiruským sankčním balíčkům Bruselu,“ řekl Stanislavov pro ruskou agenturu RIA Novosti. Ambasador v Maďarsku dodal, že Rusko tak „bylo nuceno jednat“ a zařadilo zemi na seznam nepřátelských států.
Dopsání na listinu se Maďarsku nevyhlo i přes Orbánův zdrženlivý postoj k Ukrajině. Budapešť sice Kyjev podporuje dodáváním humanitárního materiálu, ale dlouholetý maďarský premiér odmítal, aby jeho země vyvážela na Ukrajinu i vojenskou techniku. Napsal to například web Urdupoint.
Český bojovník exkluzivně: Drtí nás tu děla i korupce. Bulíř je idiot a jeho fandové bezmozci
Už rok působí „Matouš“ na ukrajinské frontě. Za tu dobu potkal nové přátele, ale také spolubojovníky, za které by upřímně nerad položil svůj život. Redakci CNN Prima NEWS exkluzivně vylíčil, že ne všichni vojáci mají nejčistší srdce a proč to v sobě musí potlačovat, aby měl důvod dále bojovat za jejich svobodu. Na konto jiného českého bojovníka Matouše Bulíře, který šířil nepravdy o situaci na Ukrajině, uvedl, že je to „prospěchář a idiot“. „Je to lhář a všichni, kteří mu to žerou, jsou bezmozci. Totální,“ svěřil se redakci.
Tento postoj ostatně zmínil i Stanislavov, který jej označil za „pragmatický“, o čemž informoval web The New Voice of Ukraine. Kupodivu poznamenal, že Orbánovo Maďarsko „neustoupí z nastolené cesty a tlaku Severoatlantické aliance (NATO) a Evropské unie“. Zařazení na listinu nepřátel se však Budapešť ani tak nevyhla. Stanislavov totiž Orbánovi vyčetl, že se Maďarsko i přes tuto unikátní pozici postavilo za evropské sankce namířené proti Moskvě.
ČTĚTE TAKÉ: Záběry z bojů: Ukrajinská houfnice v akci a totální demolice ruského vojenského skladu
Ještě před rokem si přitom ruský velvyslanec pochvaloval spolupráci s Orbánem a jeho kabinetem. „Maďarská vláda úspěšně ustála do očí bijící tlak Washingtonu, Bruselu a dalších evropských mocností připojit se k sankčnímu táboru EU, který hlásá naprosté odmítnutí ruských energetických zdrojů,“ komentoval loni v červnu Stanislavov maďarskou pozici.
„Premianty“ seznamu jsou Česká republika i USA
Zmiňovaný seznam nepřátelských zemí Rusko zveřejnilo již před časem, konkrétně v dubnu 2021. Nachází se na něm všechny země Evropské unie, tedy včetně České republiky. Dále jsou zde například Spojené státy americké, Velká Británie, Japonsko a přibližně dvě desítky dalších států. Mezi ně patří také třeba Austrálie, Jižní Korea či některé státy v Karibiku.
Zajímavostí je, že prvními dvěma státy na seznamu, když jej Moskva v roce 2021 zveřejnila, byla právě Česká republika doplněná ještě o USA. Důvodem bylo vyvrcholení kauzy Vrbětice, kdy česká Bezpečnostní informační služba (BIS) přišla s informací, že za explozí muničních skladů v moravských Vrběticích v roce 2014 stáli agenti ruské tajné služby GRU. Tehdejší vláda dnes už expremiéra Andreje Babiše (ANO) následně reagovala vypovězením několika diplomatů ruské ambasády v Praze.
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin na přehlídce ke Dni ruského námořnictva v Petrohradu Zdroj: Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin a Sergej Šojgu na přehlídce ke Dni ruského námořnictva v Petrohradu Zdroj: Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin a Sergej Lavrov na jednání s delegací afrických států Zdroj: Profimedia.cz
Sergej Lavrov a Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin, prezident Ruské federace Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Putin 27. června 2023 promluvil k vojákům, kteří pomohli zlikvidovat pokus o vojenský puč organizovaný vagnerovci Zdroj: Getty Images
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin Zdroj: Getty Images
Vladimir Putin Zdroj: Getty Images
Vladimir Putin Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin Zdroj: AP
Na listinu se dostaly země, které jasně podporují protiruské sankce uvalené po zahájení invaze na Ukrajinu. Ta započala v únoru loňského roku. Původně Moskva v čele s prezidentem Vladimirem Putinem očekávala brzké dobytí Kyjeva a vítězství nad ukrajinskými silami. Ukrajinci však předvedli mimořádně tuhý odpor a podařilo se jim Rusy na mnoha místech, včetně Kyjeva, odrazit.
Aktuálně trvá válka již přes rok. Nejtěžší boje se odehrávají na východní části Ukrajiny na Donbasu, konkrétně v okolí města Bachmut. Ukrajinci oblast stále drží navzdory ruské přesile a takřka neustálým úderům dělostřelectva či útokům pozemních sil Rusů.