Maďarský premiér Viktor Orbán je u moci nepřetržitě od roku 2010, dny jeho vládnutí se ale možná chýlí ke konci. Vyrostl mu totiž mimořádně silný vyzyvatel v osobě nynějšího europoslance Pétera Magyara. Ten je odpadlíkem Orbánova Fideszu a dnes vede opoziční stranu Tisza, která se v řadě maďarských průzkumů dostala před vládnoucí a doposud neotřesitelnou stranu dlouholetého premiéra. Jaký je a proč se mu daří, pro CNN Prima NEWS popsali bývalý maďarský velvyslanec v Česku György Varga a novinář magazínu Reflex Oliver Adámek.
Orbán, poslední roky prakticky neochvějný vládce Maďarska, může mít důvod se obávat. Magyarova Tisza se dostala v průzkumech před jeho Fidesz, což je situace, kterou Orbánova strana téměř dvě dekády nezažila.
ČTĚTE TAKÉ: Připravte se na volby, nařídil Zelenskyj svému týmu. Kdy se mohou konat a s kým by se utkal?
„Za Tiszou se zřejmě sjednotili voliči opozice, protože ostatní opoziční strany padají pod pět procent a některé už vyhlásily, že za rok nebudou kandidovat a podpoří Tiszu,“ komentoval pro CNN Prima NEWS Adámek.
Varga zase hlásí, že kvůli růstu Tiszy Orbán bije na poplach. „Fidesz má silného a vážného oponenta a ten fakt Fidesz znepokojuje a radikalizuje nejen ve své frazeologii, ale například, nebo především, v tom, že dál mění zákony s úmyslem důsledně omezovat občanské svobody,“ řekl redakci někdejší maďarský velvyslanec v Česku a jako příklady uvedl omezení shromažďovacího práva či zákaz pochodu Pride na podporu LGBTQ+ komunity.
Oba se zároveň shodli, že průzkumy v Maďarsku jsou specifické v tom, že některé jsou pod vlivem Orbána, jiné pro změnu prosazují opoziční Tiszu. „Změna trendu je ale silná ve všech, navíc Tisza svůj růst v souladu s průzkumy potvrdila v evropských volbách,“ míní redaktor Reflexu.
Varga pak zmínil specifický volební systém v Maďarsku, kde politici část mandátů získávají poměrným způsobem, o některé však musí bojovat individuálně ve volebních obvodech.
Magyarovy zbraně? Charisma, dominance i znalost Fideszu
Kdo je vlastně šéf Tiszy, která tak moc ohrožuje Orbánovu nadvládu? V čele partaje je od loňského roku právník a nyní i europoslanec Péter Magyar – bývalý manžel někdejší Orbánovy ministryně spravedlnosti Judit Vargové a sám dlouholetý člen Fideszu. Nyní však stojí na opačné straně pomyslné barikády.
„Jeho chování, způsob myšlení určitě ovlivnil Fidesz jako hnutí z období 2002-2010. On to ani nepopírá. Ale absolutně odmítá nynější způsob Orbánova vládnutí a velmi ostře vystupuje proti samovládě a oligarchizaci režimu,“ popsal Magyara bývalý velvyslanec v České republice.
Podle Adámka je Magyar „charismatický lídr a velmi dominantní osobnost“. „Působí až egoisticky a někdy je jeho chování k novinářům či spolustraníkům zarážející. Nicméně stranu už rok drží pohromadě a funguje mu to,“ sdělil redakci novinář. Rovněž však zmínil, že Tisza stojí na „kultu jeho osobnosti“. Stejně tak dodal, že Magyar zaujal i tím, že jde o odpadlíka z Orbánova Fideszu a vládnoucí stranu dobře zná zevnitř.
Varga řekl, že za Magyarem údajně není žádné ekonomicko-oligarchické zázemí oproti Fideszu. „Bývalý Fidesz a Tiszu spojuje určitý druh středové pravicovosti a konzervativizmu. Tisza není přemalovaný Fidesz,“ dodal pro CNN Prima NEWS Varga.
Adámek opoziční Tiszu popsal jako středovou konzervativní stranu s hlavním cílem „rozložit Orbánův režim“. „Jinak je její program mix toho, co si Maďaři nejvíc přejí a Orbán to nedodává - například vyšší platy učitelů a lékařů, zároveň zachovat protimigrační politiku,“ poznamenal novinář Reflexu.
Ovlivní Orbán volby?
Aktuální průzkumy veřejného mínění v Maďarsku se různí. Některé, například Nézőpont, predikují vedení Fideszu ve výši 45 procent s Tiszou na 35 procentech, jiné ukazují takřka stejné hodnoty, ale obráceně. Takový průzkum prezentují agentury Medián nebo Závecz Research. Do maďarského parlamentu by se dle dat nejspíš dostaly také liberální Demokratická koalice, nebo nacionalistické hnutí Naše vlast. Ve hře by mohlo být i středové uskupení Momentum či satirická Strana dvouocasého psa.
Orbán je se svým Fideszem nepřetržitě u moci od roku 2010, předtím byl premiérem ještě na přelomu milénia. Naposledy se proti němu ve volbách postavila kandidátka sjednocené opozice pod vedením starosty města Hódmezővásárhely Pétera Márkiho-Zaye, přičemž uskupení v sobě mimo zmíněné Demokratické koalice či Momenta obsahovalo také sociální demokraty, maďarské Zelené či naopak konzervativní Jobbik.
Ve volbách nakonec uskupení získalo jen lehce pod 35 procent oproti Orbánovým téměř 55 procentům hlasů a Fidesz i díky výše zmíněným specifikám voleb získal více než dvojnásobek poslanců oproti opozici – Fidesz měl ve 199členném parlamentu pohodlnou většinu 135 hlasů, sjednocená opozice 57 mandátů a nacionalisté z Naší vlasti získali 6 zákonodárců.
Před výsledky voleb ale varuje někdejší maďarský velvyslanec Varga, leč ze zcela jiného důvodu. „Podle mého názoru Fidesz a Orbán šli už tak daleko, že si nemohou dovolit porážku. Volby asi budou, ale určitě nebudou férové a když bude zapotřebí, budou i podvody. A když ani to nestačí, najde si Fidesz způsob, aby nepředal moc,“ zakončil pro CNN Prima NEWS Varga k volbám, které se v Maďarsku mají konat příští rok.
PODÍVEJTE SE: Slováci odstřelí 350 medvědů. Po smrtelném útoku šelmy na člověka vláda žádá mimořádný stav