Koronavirová pandemie a ekonomické škrty způsobily zemětřesení na trhu práce. Jen v USA ztratilo pozici 40 milionů lidí, o živobytí se nejvíce strachují zaměstnanci ze sektoru pohostinství, dopravy nebo cestovního ruchu. Mimo klasických povolání ale existují také kuriózní a na první pohled „nepodstatná“ zaměstnání, která budou kvůli ekonomické krizi postradatelná. Která to jsou?
Po celém světě pracují takzvaní profesionální testeři, tedy lidé, kteří vyzkoušejí určitý produkt nebo službu předtím, než jsou oficiálně uvedeny na trh. V USA a Velké Británii se člověk může například uchytit jako tester jídla pro domácí mazlíčky. Tuto netradiční a velmi dobře placenou práci většinou provádí vystudovaní experti, kteří hlídají nutriční hodnoty krmiva, jeho správnou chuť a vůni.
Lidé ve světě si také mohou vydělávat na živobytí jako profesionální spáči, kteří testují nové matrace a polštáře. Vysněná práce? Jen zdánlivě. Testeři tráví většinu nocí mimo domov a musejí se vzdát alkoholu nebo kávy. Další možností je přihlásit se do vědeckých studií, které se zabývají zkoumáním spánkového rytmu. Univerzity dobrovolníkům častokrát zaplatí i tisíce dolarů.
Hloubkový ponor za golfovým míčkem
A teď něco pro milovníky sportu. Kdo chce v USA každý den spolupracovat s golfovými hvězdami, může se nechat zaměstnat jako potápěč, který z jezírek, rybníků a řek poblíž golfových hřišť loví umělohmotné míčky.
Některé aquaparky zase zaměstnávají profesionální testery, kteří zkouší skluzavky v zábavních komplexech. Takový člověk musí vědecky analyzovat, za jak dlouho návštěvník skluzavku sjede, jak se při tom zabaví a jak je navržená konstrukce bezpečná.
Neméně adrenalinová je práce vyškolených „strkačů“, kteří najdou uplatnění v podzemní dopravě po celé Asii. V Japonsku nebo Číně takoví lidé před odjezdem soupravy natlačí do vagónů co nejvíce lidí tak, aby se mohly dveře metra zavřít. O tom, jak fungují metra po celém světě, se více dočtete zde.
Špičkový ořez
To Brit David Rees se dokáže uživit něčím naprosto triviálním – ořezáváním tužek. Lidé mu mohou posílat své oblíbené psací potřeby a on je s „láskou“ za drobný finanční obnos ořeže. Rees o svém řemesle dokonce napsal knihu s názvem How to Sharpen Pencils (Jak ořezat tužky).
Podobně raritním povoláním se živí Američanka Sarah Kaufmannová, která vytváří sochy. Nikoli z kamene, dřeva či ledu, nýbrž ze sýra. „Je to mnohem zábavnější, můžete sochu během práce ochutnat,“ sdělila umělkyně pro americké médium NPR.
A nakonec Newyorčanka Jordana Serebrenikova, která si vydělává na živobytí jako profesionální chytačka domácích koček. Majitelé ztracených zvířat ženě za nález vyplácejí zhruba 80 dolarů (téměř dva tisíce korun).