Při výběru první práce nebo studia má většina z nás možnost poradit se s rodiči. Chovanci dětských domovů obvykle tuto příležitost nemají, jsou proto na pracovním trhu znevýhodnění. S adaptací na život v dospělém světě jim již deset let pomáhá organizace Nadání a dovednosti. Nabízí jim poradenství, workshopy i exkurze do firem.
„Podle výzkumu, který byl před lety zpracován, až 70 procent dětí z dětských domovů končí na úřadech práce a na ulici. Mají problémy a je to pro ně těžké. Chybí jim kontakty, pouto a podpora z rodin. Právě takové děti se snažíme podporovat a pomáhat jim,“ vysvětlila ředitelka organizace Nadání a dovednosti Linda Hurdová v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Nezisková organizace pomáhá dětem z dětských domovů již 10 let. Aktuálně nabízí několik projektů, které mají za cíl co nejvíc jim zjednodušit vstup do dospělého života. Organizace spolupracuje se 142 dětskými domovy a již pomohla téměř tisícovce dětí, které o to projevily zájem. „Máme čtyři projekty. Mezi nimi je například na studenty individuálně cílený program nazvaný Rozhled, který nabízí exkurze do firem a trvá cca pět měsíců,“ uvedla Hurdová.
V současnosti se studenti mohou zapsat i do dalšího z projektů, který se jmenuje JOBstart. Ten má za cíl získat praxi a kontakty. Pomoc směřuje i na mladistvé, kteří opouští dětské domovy, a hledají si bydlení, aby se postavili na vlastní nohy. Vybraní studenti mají pak možnost díky této organizaci absolvovat několikaměsíční kurz v zahraničí.
„Posledních pár let dáváme šanci i studentům z běžných rodin, projektem tak propojujeme mladé lidi z odlišného prostředí, podporujeme diverzitu a sociální empatii. Naší vizí je, aby mladí lidé po střední škole měli jasno o své budoucí kariéře a věděli, jakým směrem se vydat,“ dodala Linda Hurdová.