Už několik dekád spolupracuje společnost ORLEN Unipetrol s vysokoškolskými fakultami. Jsou jí velkým pomocníkem v pokroku ve výrobě petrochemie a paliv. Jedním z posledních společných úspěchů je třeba technologie na výrobu dicyklopentadienu, kterou společnost vyvinula ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou. Dalším spolehlivým partnerem je také ČVUT v Praze a před necelým rokem se jím stala i Technická univerzita v Košicích.
Podpora vzdělávání v přírodovědných oborech, udělování stipendií nadaným studentům i jejich praktické zapojování do vývoje a výzkumu v oblasti petrochemie. To všechno je letitou součástí činnosti ORLEN Unipetrol.
Skupina ORLEN Unipetrol
Spadají do ní rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Její součástí je i síť čerpacích stanic ORLEN Benzina v Česku a na Slovensku.
Její součástí je i síť čerpacích stanic Benzina ORLEN v Česku a na Slovensku.
Zaměstnává více než 4 800 lidí.
Je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.
Je aktivní v oblasti společenské odpovědnosti. Svou pozornost věnuje iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí.
zdroj: ORLEN Unipetrol
Partnerství s VŠCHT
S Vysokou školou chemicko-technologickou pojí litvínovský ORLEN Unipetrol už dvacetileté partnerství. Během této dlouhé doby získala VŠCHT 33,5 milionu korun na vzdělávací aktivity, ORLEN Unipetrol rozdal více než 200 studentských stipendií a podílel se na 35 výzkumných projektech. Prozatímním vrcholem spolupráce bylo založení Univerzitního centra v roce 2015. To funguje přímo ve výrobním závodě a je jediné svého druhu v ČR. Až 50 studentů se věnuje svému oboru přímo v srdci největšího chemického závodu Česka. „Díky specifickému prostředí chemické výroby studenti získávají možnost ověřit si nabyté teoretické znalosti rovnou v praxi, a to po celou dobu studia. Mohou se zapojit do celé řady výzkumně-vzdělávacích aktivit, které Univerzitní centrum nabízí či organizuje. V rámci nich pak i realizovat své kvalifikační práce na některém z mnoha průmyslových témat,“ vysvětluje Tomáš Herink, člen představenstva skupiny ORLEN Unipetrol zodpovědný za výzkum, vývoj a výrobu, a dodává: „K plánům Univerzitního centra do budoucna patří snaha o akreditaci nového studijního programu se zaměřením na praktickou výuku, která bude klást důraz na inženýrský, procesní a technologický charakter studia s ohledem na širší uplatnění absolventů na pracovním trhu.“
A začátkem letošního roku začalo partnerství ORLEN Unipetrol a VŠCHT, jehož náplň se v průběhu let několikrát změnila, třetí dekádu. V obecné rovině nyní zahrnuje osvětu a popularizaci chemie, vzdělávání, výzkum a vývoj. „Chemický průmysl prochází velkou změnou. V ORLEN Unipetrolu plánujeme do roku 2030 vyrábět až 20 % petrochemických produktů z recyklovaného materiálu a do zelených projektů a digitalizace se chystáme investovat značné prostředky. Nejpozději v roce 2050 chceme být emisně neutrální, je proto nezbytné vychovávat nové odborníky, kteří budou schopni čelit všem těmto současným výzvám,“ uvádí Tomáš Herink.
„Partnerství se skupinou ORLEN Unipetrol nám umožňuje realizovat řadu osvětových i populárně-naučných akcí a podpořit vzdělávání nastupující generace. Naši studenti mají unikátní možnost ověřit si nabyté teoretické znalosti rovnou v praxi. Spolupráce nese ovoce i v oblasti společného výzkumu a vývoje a při podávání návrhů vědecko-výzkumných projektů tuzemských i zahraničních, včetně programových výzev Evropské unie,“ říká Pavel Matějka, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
Partnerství s ČVUT
Před dvěma lety se pak partnerem Univerzitního centra v Chemparku v Záluží u Litvínova stala také Fakulta strojní ČVUT v Praze. ORLEN Unipetrol tak navýšil vysokoškolské studijní příležitosti v Ústeckém kraji a pomáhá tak zvyšovat atraktivitu, konkurenceschopnost regionu a vyhlídky na spolehlivé zaměstnání. Aktuálně ve společnosti pracuje 2,5 tisíce lidí. „Jsme potěšeni, že základ našeho vývoje dostal další rozměr v podobě vzájemné spolupráce Univerzitního centra v našem areálu i s FS ČVUT. Společně jsme tímto učinili další krok na cestě českého průmyslu k intenzivnějšímu propojení teorie a praxe,“ říká Tomasz Wiatrak, předseda představenstva skupiny ORLEN Unipetrol.
„Fakulta strojní ČVUT v Praze se dlouhodobě v rámci svých kompetencí cítí spoluodpovědná za konkurenceschopnost průmyslu a tím i ekonomiky České republiky na globálních trzích. Naším přínosem je připravit dostatek vhodně připravených absolventů, nabídnout znalosti s inovačním potenciálem pro průmysl a aktivně budovat ekosystémy spolupráce s průmyslovými partnery,“ uvádí děkan Fakulty strojní ČVUT v Praze Michael Valášek a dodává: „Rozšiřované Univerzitní centrum Litvínov VŠCHT – FS ČVUT – ORLEN Unipetrol je vlastně ekosystém, kde rolí strojní fakulty je přispět k převedení poznatků kolegů z VŠCHT do zařízení v průmyslovém měřítku v ORLEN Unipetrolu, našem společném průmyslovém partnerovi. Působnost tohoto Univerzitního centra je samozřejmě širší a bude působit na celý segment i celý region.“
ORLEN Unipetrol je mezi třemi nejlepšími zaměstnavateli v ČR
Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol se stala jedním z nejlepších zaměstnavatelů roku 2022. Po loňském sedmém místě se v roce 2022 probojovala do TOP 3 nejlepších zaměstnavatelů v České republice v kategorii do 5000 zaměstnanců.
V Ústeckém kraji pak ORLEN Unipetrol obsadil druhou příčku.
Zdroj: ORLEN Unipetrol
Partnerství s TUKE
ORLEN Unipetrol patří k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v Ústeckém kraji a k největším firmám v Česku. Vedení společnosti považuje za nezbytné vychovávat nové profesionály v oblasti petrochemie. Také proto loni zahájil partnerství s další vysokou školou, tentokrát s Technickou univerzitou v Košicích. A posílil tak spolupráci s akademickým světem v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje i na Slovensku, kde ORLEN Unipetrol dlouhodobě působí v oblasti velkoobchodního prodeje pohonných hmot a dalších rafinérských a petrochemických produktů. „Technická univerzita v Košicích klade důraz na vědecko-technickou znalostní základnu, inovace a pracovní sílu s cílem utvářet zdravou a udržitelnou budoucnost. To přesně zapadá do našich plánů podílet se na ekologizaci průmyslu a rozvoji vodíkové mobility na Slovensku. Velice mě těší, že se nám podařilo najít pro naše rozvojové plány ideálního partnera,“ řekl Marek Gieroń, jednatel společnosti ORLEN Unipetrol Slovensko.
Do roku 2030 chce ORLEN Unipetrol na Slovensku vybudovat alespoň 26 vodíkových stanic a jeden vodíkový distribuční terminál. „Vítáme zájem skupiny ORLEN Unipetrol podílet se na akademickém výzkumu a vývoji budoucího využití vodíku. Očekáváme vědeckou spolupráci a výměnu informací zejména v oblasti snižování emisí, velkokapacitního skladování, přepravy a distribuce nebo technického vrtání,“ řekl Dr. h. c. prof. h. c. prof. Ing. Stanislav Kmeť, DrSc., rektor Technické univerzity v Košicích.
Podílet na činnosti ORLEN Unipetrolu se mohou i absolventi vysokých škol, které se společností nespolupracují. Kdo má zájem o slibnou kariéru, může se podívat na volná místa, která jsou k dispozici hned v šesti krajích Česka.
Partnerství se středními a základními školami
ORLEN Unipetrol se však nevěnuje pouze podpoře vysokoškolského studia. Svou pozornost upírá také směrem ke středním a základním školám.
Desítky základních škol se zapojily do unikátního projektu Plastík a jeho kouzelný kufřík. Ten žákům nabízí exkurzi do světa chemie prostřednictvím poutavých pokusů s plasty. Jeho cílem je vyvolání zájmu o přírodní vědy.
Letos pak společnost na začátku školního roku předala 17 vybraným studentům všech čtyř ročníků Střední školy Educhem v Meziboří u Litvínova prospěchová stipendia. Nadaní studenti oboru Aplikovaná chemie s vynikajícími výsledky je získali v celkové výši 262 tisíc korun. Se školou Educhem pak ORLEN Unipetrol udržuje spolupráci už řadu let, výuku chemie a dalších přírodovědných oborů na středních školách podporuje napříč Českou republikou.