Prima Mazlíček: Orlosup bradatý z liberecké zoo
Narodil se v inkubátoru liberecké zoo, ale brzy z něj bude jeden z největších dravců volně kroužích na nebi nad Evropou. Mládě orlosupa bradatého na konci května francouzští ornitologové umístili do hnízda vysoko v Alpách v národním parku Baronnies. Liberecká zoo takto na záchraně v evropské přírodě kriticky ohroženého druhu ptáků spolupracuje už od poloviny osmdesátých let.
Orlosup bradatý je impozantní pták – rozpětí křídel bezmála tři metry, zobák budící respekt i na dálku. V Evropě ve volné přírodě málem vyhynul, kdyby nebylo zoologických zahrad, jako je ta liberecká. Za posledních dvacet let se populace orlosupů bradatých v Evropě zvýšila z desítek na stovky, z toho zhruba dvě třetiny pocházejí z umělého odchovu.
Liberecké mládě je poslední ze čtrnácti letos vylíhnutých pod Ještědem, které už vypustili vysoko v horách ve Franci, Itálii nebo ve Španělsku. Pracovníci liberecké zoo přitom spolupracují s tamními ornitology, kteří mají na starost výběr místa pro hnízdo i samotné vypuštění.
Odchov mláďat v zajetí je náročný Zdroj: ZOO Liberec
V Liberci mají dva chovné páry orlosupů. Zkušený pár jen tento rok snesl a odchoval všech předešlých třináct vypuštěných mláďat. V tomto případě se ale poprvé rodiči stali samec a samice z mladšího páru. „Kvůli rekonstrukci komunikace ve spodní části zoo, kde jsou voliéry, jsme vejce raději odebrali ihned po snesení a inkubovali v líhni. Po vylíhnutí jsme ze stejného důvodu mládě podložili zkušenému páru. Byl předpoklad, že ten zvládne péči o potomka během tehdy probíhajících stavebních prací v zoo lépe. Plán naštěstí vyšel a my se můžeme pochlubit již dvacátým čtvrtým odchovaným mládětem tohoto ohroženého druhu v Liberci,“ říká zoolog a kurátor ptactva Jan Hanel.
Odchov mláďat orlosupů je velmi složitý. Pro to, aby se mládě pak bylo schopné samo uživit v přírodě a nebylo závislé na člověku, je třeba dodržet řadu postupů. Jakých? To se dozvíte ve videu.