Nejlépe placená ženská sportovkyně světa se na tenisovém US Open činí ze všech sil. Japonka Naomi Ósakaová je na newyorském grandslamu už v semifinále a k získání druhé trofeje z Flushing Meadows jí tedy scházejí pouze dva vítězné zápasy. Výborné výkony dvaadvacetileté hráčce umožňují, aby uctila památku různých obětí nejen policejní brutality ve Spojených státech amerických.
Ještě před US Open se v New Yorku konala generálka s názvem Western & Southern Open, která se za „necovidových“ časů hraje v Cincinnati. Turnaj probíhal v době, kdy byl americkou policií postřelen muž černé pleti Jacob Blake. Naomi Ósakaová se na protest proti policejnímu násilí a v rámci podpory hnutí Black Lives Matter rozhodla, že bude bojkotovat semifinále.
Japonská tenistka nakonec svůj postoj částečně přehodnotila – zápas proti Belgičance Elise Mertensové odehrála a vyhrála v odloženém termínu.
K podobné revoltě se na probíhajícím grandslamu neuchýlila, avšak na tragické události, při kterých zemřeli černošští obyvatelé Spojených států amerických, dává vzpomínat neustále.
Na kurty v Národním tenisovém centru Billie Jean Kingové vždy přichází v roušce, která nese jméno jedné z obětí policejního násilí. Tu si pak nasadí i na pozápasový rozhovor. Pro duel 1. kola US Open ústa a nos Ósakaové zakrýval kus látky, na němž bylo vytištěno „Breonna Taylor“. Šestadvacetiletá Američanka zemřela letos v březnu během zpackaného zátahu policie v jejím domě.
„Tenis se sleduje po celém světě a možná jsou tu lidé, kteří neznají příběh Breonny Taylorové. Možná si ho teď vygooglují,“ uvedla Ósakaová pro Washington Post.
Dalším zápasem proti italské tenistce Camile Giorgiové zase Japonka připomněla Elijaha McClaina. Ten se loni v srpnu vracel domů a někdo jej nahlásil jako „podezřelou osobu“. Přivolaným třem policistům měl údajně klást odpor, takže se jej jeden z nich snažil zpacifikovat úchopem, při kterém se afroamerický muž začal dusit. Prosil o život, o tři dny později zemřel v nemocnici.
Speciální roušku Ósaková vytasila například i na památku Ahmauda Arberyho, který byl letos v únoru běhat ve městě Brunswick ve státě Georgia. Míjel lidi, kteří si mysleli, že je zloděj, a byl na místě zastřelen.
Naposledy – před střetnutím se Shelby Rogersovou – přišla světová devítka na dvorec se jménem Trayvon Martin. Neozbrojený sedmnáctiletý mladík se v únoru roku 2012 vracel z obchodu ve městě Sanford na Floridě, když jej zastřelil člen místní sousedské hlídky George Zimmerman.
„Vím, že smrt Trayvona nebyla první. Ale pro mě tehdy byla tou, která mi otevřela oči,“ uvedla tenistka na svém instagramovém profilu.
Na US Open Ósakaovou čeká v pátek semifinále proti domácí hráčce Jennifer Bradyové, která se mezi nejlepší čtyřku prorvala i přesto, že je v turnaji až 28. nasazenou.