Oscary ovládl snímek Duna, získal šest ocenění. Došlo na facku i podporu Ukrajiny

Pozornost filmového světa se v noci na pondělí 28. března upřela na 94. ročník udílení nejvýznamnějších hollywoodských filmových cen: Oscarů. Ovládl ho sfi-ci snímek Duna, který obdržel šest ocenění. V nejsledovanější kategorii nejlepší film slaví V rytmu srdce. Úspěch zaznamenaly také snímky Síla psa či West Side Story. Ani největší hollywoodská filmová slavnost v Los Angeles se neobešla bez odkazu na válku na Ukrajině či kontroverzního momentu.

Snímek režiséra Denise Villeneuva Duna je filmovou adaptací stejnojmenné knihy z pera Franka Herberta. Zlatou sošku si sci-fi film odnesl v kategoriích kamera, vizuální efekty, zvuk, střih, filmová scénografie a hudba, kterou složil Hans Zimmer. Ten získal už druhého Oscara, poprvé bral sošku v roce 1995 za hudbu k filmu Lví král.

Jane Campionová získala Oscara za nejlepší režii – psychologického westernu Síla psa. Campionová proměnila svou druhou nominaci v této kategorii. Stala se rovněž teprve třetí ženou, která dostala nejvyšší hollywoodské ocenění za režii, a to jen rok poté, co si zlatou sošku v této kategorii odnesla Chloé Zhaoová za snímek Země nomádů. První vítězkou byla v roce 2010 Kathryn Bigelowá s filmem Smrt čeká všude.

Oscara za nejlepší film vyhrál snímek V rytmu srdce. Hlavní cenu americké filmové akademie poprvé vyhrál snímek produkovaný streamovací společností, film pochází z dílny Apple TV+. Jessica Chastainová je nejlepší herečkou v hlavní roli za film The Eyes of Tammy Faye. Oscara za nejlepšího herce v hlavní roli získal Will Smith za ztvárnění otce tenisových hvězd Williamsových ve filmu Král Richard: Zrození šampiónek.

Ocenění za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli podle očekávání získala Ariana Deboseová za nové ztvárnění West Side Story režírované Stevenem Spielbergem. Zlatou sošku za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli si odnesl neslyšící herec Troy Kotsur ze snímku V rytmu srdce. V historii druhá neslyšící osoba, která získala nejprestižnější hollywoodské ocenění, poděkovala ve znakové řeči.

Komediálně-dramatický film V rytmu srdce získal také ocenění v kategorii scénář podle předlohy. Oscara za nejlepší původní scénář má film Belfast. Kategorii nejlepší kostýmy ovládla Cruella od společnosti Disney. Produkční společnost mohla slavit i v kategorii nejlepší celovečerní animovaný film, kterým se stal snímek Encanto.

Slaví i 20letá Billie Eilish

Zlatou sošku za nejlepší cizojazyčný film si z Oscarů odnesla podle očekávání japonská roadmovie Drive My Car režiséra Rjúsukeho Hamagučiho. Pro Japonsko je vítězství Drive My Car již pátým úspěchem v této kategorii, sošku si odnáší poprvé od roku 2008. Hamagučiho film byl favorizován, kritici však dávali šance rovněž norskému snímku Nejhorší člověk na světě.

Jako nejlepší dokumentární film minulého roku americká filmová akademie zvolila snímek Summer of Soul (...aneb Když se revoluce nesměla vysílat) o festivalu v newyorském Harlemu z roku 1969. Oscara za nejlepší píseň dostala 20letá Britka Billie Eilish za úvodní skladbu k poslednímu filmu s agentem Jamesem Bondem Není čas zemřít.

Americká filmová akademie během slavnostního vyhlášení vyzvala k pomoci milionům ukrajinských rodin sužovaných konfliktem, který v zemi rozpoutalo Rusko. Držela se minuta ticha. Podporu Ukrajině vyjádřily rovněž některé hollywoodské hvězdy, odznáček s ukrajinskou vlajkou měl na klopě saka například herec Benedict Cumberbatch, kapesníček v ukrajinských barvách vynesl Jason Momoa. Herečka Jamie Lee Curtisová při focení ukázala modrou stuhu symbolizující podporu pro ukrajinské uprchlíky.

Rock dostal facku, Smith se omluvil

Poněkud kontroverzní moment galavečera nastal, když komik Chris Rock předával ocenění za nejlepší celovečerní dokument a pronesl několik žertů na adresu herce Willa Smithe a jeho manželku.

„Jado, miluji tě, nemůžu se dočkat, až uvidím G. I. Jane 2,“ řekl Rock směrem k herečce Jadě Pinkett Smithové. Narážel přitom na fakt, že v prvním filmu G. I. Jane vystupovala Demi Mooreová jako vojenská důstojnice s oholenou hlavou a vypadala tedy podobně jako Jada Pinket Smithová. Choť Willa Smithe si ale na rozdíl od Demi Moorové oholení hlavy nevybrala dobrovolně, trpí totiž alopecií, onemocněním, které způsobuje ztrátu vlasů.

Smith následně vstal, došel k Rockovi a zdánlivě jej udeřil do obličeje, přičemž nebylo jasné, zda rána padla doopravdy. Poté si sedl zpátky na své místo a dvakrát hlasitě zakřičel: „Neber si do své hnusné huby mou manželku!“ Oceněný herec se následně v proslovu při přebírání Oscara omluvil Americké filmové akademii a vyjádřil naději, že jej pozve na udílení zlatých sošek i příští rok.

Tagy: