Pomník Díky, Ameriko! je pro Plzeň významnou historickou připomínkou konce druhé světové války.
Za normálních okolností by byl začátek května v Plzni ve znamení velkých oslav konce druhé světové války a osvobození města americkou armádou. Fandové vojenské historie by na několika místech postavili kempy a ulicemi by projížděly staré americké Jeepy ozdobené stejně jako v květnu 1945 českou a americkou vlajkou a rozkvetlými šeříky. Pandemie koronaviru ale vše změnila. Město velkolepé oslavy o rok odložilo a místo oslav v ulicích přesunulo připomínku osvobození do živého vysílání na internetu.
Kvůli pandemii koronaviru nemůže Plzeň slavit výročí osvobození města americkou armádou v květnu 1945 tak, jak je posledních 30 let zvyklá. S desítkami tisíc lidí v ulicích, s vojenskými kempy, přehlídkami stovek kusů vojenské historické techniky, s koncerty, velkými pietními akty i s návštěvou amerických, belgických a českých veteránů. Tradiční Slavnosti svobody, které měly být letos, v roce 75. výročí konce druhé světové války, velkolepé, nahradilo sedmihodinové živé vysílání na internetu.
Mluvili v něm pamětníci, historikové, členové klubů vojenské historie, objevily se sestřihy z minulých ročníků oslav. V závěru zazněly pozdravy veteránů z USA a Belgie. Vysílání sledovalo 45 550 lidí, informovala ČTK Adriana Jarošová z magistrátu.
„My jsme v letošním roce chtěli udělat slavnosti opravdu velkolepé. Připomínání těch, kteří nám v květnu 1945 přinesli svobodu, je v DNA našeho města. Je to nedílná součást naší identity a jsme na to moc hrdí,“ řekl při zahájení vysílání primátor Martin Baxa (ODS).
Vysílací studio
Vysílací studio pro přenos vzniklo v bývalé autobusové hale areálu DEPO2015. Bylo vybaveno autentickými vojenskými dekoracemi a předměty, byly tam asi čtyři kusy vojenské americké techniky z druhé světové války. Mezi rozhovory či projekcemi z oslav z minulých let hrál živě Pilsen Jazz Band. Živé vstupy ukázaly například přelet dvou historických letounů Harvard nad Plzní nebo záběr na představitele města, kteří vzhledem k omezením kvůli koronaviru pokládají jen v malé skupince květiny k Pomníku 16. obrněné divize armády USA, Památníku čs. vojákům bojujícím na západní frontě a Památníku 2. pěší divize na Chodském náměstí.
Vysílání začalo v 11:00, přesně v době, kdy by za normálního režimu začínal jeden z tradičních vrcholů Slavností svobody – velký konvoj stovek kusů vojenské historické techniky projíždějící po Klatovské třídě. Convoy of Liberty (Konvoj svobody), stejně jako Slavnosti svobody, by se letos konal potřicáté. Slavnosti svobody se v Plzni konaly hned po sametové revoluci v květnu 1990, přijel na ně prezident Václav Havel s tehdejší americkou velvyslankyní v ČR Shirley Temple-Black. Protože město nemohlo kvůli koronaviru letošní slavnosti zorganizovat v naplánovaném rozsahu, slíbilo připravený program realizovat příští rok.
Srdcaři
Hrstka fandů vojenské historie si v neděli přesto neodpustila alespoň krátkou individuální projížďku městem ve válečných autoveteránech. Zklidněným městem projela před polednem, v čase každoročního začátku konvoje, asi desítka vozů Jeep nebo Dodge s posádkami v dobových uniformách, se šeříky na kapotách. Bez každoročního mávání a zdravení davů podél cesty vojenští nadšenci projeli hlavní městskou tepnou a za jízdy zasalutovali u pomníku Díky, Ameriko!.
„Hromadně se letos žádné akce pořádat nemohou, ale jsme všichni srdcaři. Někteří s Jeepem na Klatovskou vyjedou, stejně jako posledních 30 let, co Slavnosti svobody a Convoy of Liberty jezdíme,“ řekl ČTK předseda plzeňského Military Car Clubu Rudolf Bayer. Stejně jako Slavnosti svobody slaví i klub letos 30. výročí a je asi nejstarším vojenským historickým klubem svého druhu v ČR.
Má 95 členů, kteří pečují o 120 kusů americké vojenské historické techniky. Za 30 let se klub účastnil každoročních oslav na jihozápadě Čech, který v roce 1945 osvobodila americká armáda, podílel se na odhalení pomníků americkým vojákům ve Volarech, na Podolském mostě, v Čeminech, Bělé nad Radbuzou, Hostouni, Konstantinových Lázních či Plzni. Na začátku května každý rok jeho členové najezdí stovky kilometrů a účastní se oslav konce války v západočeských městech a vesnicích. Letošní výročí si chtěl klub připomenout velkou venkovní výstavou na plzeňském náměstí.
Změna po revoluci
Za minulého režimu se v Plzni nesmělo připomínat, že město osvobodili Američané. Hned po revoluci v roce 1990 se ale konaly první oslavy, nadšenci jeli první oficiální konvoj, do kterého se zapojilo na 80 amerických vojenských aut.
„Staré americké Jeepy byly mezi lidmi i před rokem 1990. Máme kamarády, kteří měli Jeep třeba od roku 1955, používali to jako běžné auto. Jezdilo se s nimi na různé soukromé akce, srazy, na chalupy. Auta byla třeba natřená na bílo, samozřejmě nesměla mít bílé hvězdy ani nápisy USA, pochopitelně se o ně zajímala bezpečnost,“ popsal Martin Dlouhý, jehož otec Military Car Club v roce 1990 spoluzakládal a roky vedl. Teď za volant starého vojenského Dodge usedá v rodině už třetí generace, Dlouhého devatenáctiletá dcera, prozradil.