Lékařům se do pohraničí nechce, Jeseník proto zvolil netradiční motivaci. Situace je kritická
oteplování
Výpis příspěvků ke štítku „oteplování“
Vědci odhalili datum, kdy na Zemi vymřou lidé. Nezachrání nás ani konec fosilních paliv
Země by se v budoucnu mohla stát horkým, suchým a z velké části neobyvatelným „superkontinentem“. Vyplývá to ze studie Bristolské univerzity, která byla publikována v časopise Nature Geoscience. Lidstvo by tak podle ní mohlo vymřít za 250 milionů let.
Teplo se blíží, i když o víkendu bude ještě pršet i sněžit. Jaro se vrátí v pondělí
Ani o víkendu se nezbavíme chladného a deštivého počasí. Meteoroložka Tereza Matušková ale odhaduje, že příští týden už přijde skutečné jaro. Od pondělí by měly teploty přesahovat 20 °C, řekla v Novém dni na CNN Prima NEWS.
Sever Skandinávie hlásí tropické rekordy. Asi náhoda, neodpustila si Greta
Po nejteplejším červnu, jaký kdy byl zaznamenán ve Finsku a v některých oblastech Švédska, se teploty ve Skandinávii od neděle pohybují blízko rekordům, a to mezi 30 až 35 stupni Celsia. Upozornila na to agentura AFP.
Chladno a deště až do konce května. V Česku se oteplí teprve koncem měsíce
Teploty se v tomto týdnu budou většinou pohybovat kolem 15 stupňů Celsia, minimální noční teploty pak kolem šesti stupňů. V dalších týdnech se začne postupně oteplovat. Celkově bude počasí od 17. května do 13. června teplotně podprůměrné a pršet bude více, než je pro toto období obvyklé. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí a měsíčního výhledu počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Pobřežní oblasti na celém světě v ohrožení. Vědci varují před kolapsem arktických ledovců
Třetině antarktických šelfových ledovců hrozí zhroucení do moře, varují vědci. Podle nich se tak může stát, pokud se globální teploty zvýší o čtyři stupně v porovnání s dobou před průmyslovou revolucí. To by pro některé ostrovní státy mohlo znamenat katastrofu, informuje CNN.
Z obřího ledovce v jižním Atlantiku se odlomil další kus. Může zasáhnout pevninu
Z obřího ledovce v jižním Atlantiku, jehož pouť v poslední době vědci bedlivě sledují kvůli možnému ohrožení fauny na neobydleném ostrově Jižní Georgie, se odlomil další kus. Masa ledu se kvůli podmořským proudům navíc otočila o 180 stupňů, což ale neznamená, že nakonec pevninu mine, uvedla Evropská kosmická agentura (ESA), která ledovec sleduje pomocí svých satelitů.
Horký vzduch ze Středomoří přinese do Evropy vlnu veder. Teploty překročí třicítku
Evropu v příštích dnech zasáhne vlna veder, předpovídají němečtí meteorologové. Už o víkendu budou teploty stoupat k třiceti stupňům, v následujícím týdnu by na některých místech mohly dokonce tuto hranici překonat. I čeští odborníci očekávají hodnoty kolem 30 stupňů.
Za katastrofu u Norilsku může tající permafrost, míní ekologové
Havárii u ruského města Norilsk na Sibiři mnozí označují za největší ropnou nehodu v Rusku. 29. května se z tamní elektrárny vylilo zhruba 21 tisíc tun ropy do přilehlých řek, která poškodila floru a faunu. Došlo k takzvané ekologické katastrofě. Mohou za ni ruské úřady, které o nehodě informovaly pozdě? Nebo je na vině tající permafrost? V pořadu Interview o tom hovořili profesor a polární ekolog Josef Elster a člen hnutí Greenpeace Jan Freidinger.
Rok 2019 byl druhým nejteplejším v historii měření. Otepluje se vlivem lidské činnosti, jsou přesvědčeni vědci
Loňský rok byl druhým nejteplejším v historii měření. Vyplývá to ze studie amerického národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) a pro oceán a atmosféru (NOOA). Teplejší už byl jen rok 2016. Vědci upozorňují na fakt, že v poslední dekádě byla průměrná teplota o více než jeden stupeň vyšší než na konci 19. století, informuje server New York Times.
Pivo bude kvůli změnám klimatu dražší, varují vědci
Špatná zpráva pro milovníky piva. Kvůli suchu a extrémním teplotám se snižuje úroda hlavních surovin potřebných pro výrobu zlatavého moku. Pokud se počasí neustálí, může to vést až ke zdvojnásobení cen piva.