reklama

Pobřežní oblasti na celém světě v ohrožení. Vědci varují před kolapsem arktických ledovců

Třetině antarktických šelfových ledovců hrozí zhroucení do moře, varují vědci. Podle nich se tak může stát, pokud se globální teploty zvýší o čtyři stupně v porovnání s dobou před průmyslovou revolucí. To by pro některé ostrovní státy mohlo znamenat katastrofu, informuje CNN.

reklama

V ohrožení je podle výzkumníků z univerzity v Readingu 34 % rozlohy antarktických šelfových ledovců, které zabírají plochu přibližně půl milionu čtverečních kilometrů. Pokud ze Země oteplí o čtyři stupně, stanou se tyto ohromné plochy nestabilními, varuje studie.

Šelfové ledovce jsou mohutné, neustále plovoucí plošiny ledu. Vyskytují se v místech, kde ledovce opouští pevninu a stékají do moře. Jejich tloušťka se pohybuje mezi 100 metry a jedním kilometrem. Přínos šelfových ledovců tkví mimo jiné v tom, že fungují jako přehrada, která brání ve zvýšení hladiny světového oceánu. Zpomalují totiž proudění rozpuštěného ledu do oceánů.

Každé léto roztává led na povrchu šelfových ledovců a stéká do malých mezer, kde obvykle opět zamrzne. Pokud ale ledu taje hodně a málo sněží, voda se drží na povrchu ledovce a stéká ve větším množství do trhlin, které rozšiřuje. To pak v celkovém důsledku vede k rozlomení ledovců a jejich zhroucení do moře.

Jižní Pacifik v ohrožení

„Zhroucení šelfového ledovce je jako odstranit špunt z obrovské lahve. Do moře se začne vlévat nepředstavitelné množství vody z pevninských ledovců,“ vysvětluje vedoucí studie Ella Gilbertová. Podle expertky by následný vzestup hladiny oceánu nejvíce ohrozil nízko položené ostrovní státy v jižním Pacifiku, jako jsou například Vanuatu nebo Tuvalu.

„V ohrožení ale budou pobřežní oblasti po celém světě. Nejhůře by dopadly země, které nemají dostatek zdrojů na zmírnění následků a přizpůsobení se vyšší hladině oceánu,“ uvedla Gilbertová pro CNN.

Podle studie by se dalo katastrofickému scénáři vyhnout, pokud by se podařilo omezit nárůst globálních teplot na polovinu, tedy dva stupně. V tom případě by se hladina moře sice zvedla, ale ne tak dramaticky.

Mezivládní panel pro změnu klimatu ve své zprávě uvádí, že státy musí do roku 2030 drasticky snížit závislost na fosilních palivech, aby byla šance zabránit zvýšení teploty o více než 1,5 stupně oproti období před průmyslovou revolucí. Právě tato hodnota je považována za hranici, zpoza které už není návratu. K tomuto cíli je ale zapotřebí, aby globální emise oxidu uhličitého klesly do roku 2030 o 45 % oproti úrovni z roku 2010. Do roku 2050 pak musejí dosáhnout „čisté nuly“.

Současná hladina emisí oxidu uhličitého nestačí

„Naše zjištění zdůrazňují důležitost omezení globálního růstu teplot, jak je stanoveno v Pařížské dohodě. Pokud se tedy chceme vyhnout nejhorším důsledkům změny klimatu včetně zvýšení hladiny moře,“ dodala Gilbertová s tím, že za současné situace by se teploty ke konci století zvedly o 3,2 stupně.

Mezi nejohroženější podle vědců patří i Larsen C, což je momentálně největší šelfový ledovec Antarktického poloostrova. V tomto ohledu se skloňuje i Pine Island. Tento ledovec získal pozornost především v posledních letech kvůli rychlosti svého tání. „Pokud by se tyto dva ledovce zhroutily do oceánu, hladina moře by se pravděpodobně zvedla o desítky centimetrů,“ uzavřela Gilbertová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami
Školství

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

reklama