reklama

Pobřežní oblasti na celém světě v ohrožení. Vědci varují před kolapsem arktických ledovců

Třetině antarktických šelfových ledovců hrozí zhroucení do moře, varují vědci. Podle nich se tak může stát, pokud se globální teploty zvýší o čtyři stupně v porovnání s dobou před průmyslovou revolucí. To by pro některé ostrovní státy mohlo znamenat katastrofu, informuje CNN.

reklama

V ohrožení je podle výzkumníků z univerzity v Readingu 34 % rozlohy antarktických šelfových ledovců, které zabírají plochu přibližně půl milionu čtverečních kilometrů. Pokud ze Země oteplí o čtyři stupně, stanou se tyto ohromné plochy nestabilními, varuje studie.

Šelfové ledovce jsou mohutné, neustále plovoucí plošiny ledu. Vyskytují se v místech, kde ledovce opouští pevninu a stékají do moře. Jejich tloušťka se pohybuje mezi 100 metry a jedním kilometrem. Přínos šelfových ledovců tkví mimo jiné v tom, že fungují jako přehrada, která brání ve zvýšení hladiny světového oceánu. Zpomalují totiž proudění rozpuštěného ledu do oceánů.

Každé léto roztává led na povrchu šelfových ledovců a stéká do malých mezer, kde obvykle opět zamrzne. Pokud ale ledu taje hodně a málo sněží, voda se drží na povrchu ledovce a stéká ve větším množství do trhlin, které rozšiřuje. To pak v celkovém důsledku vede k rozlomení ledovců a jejich zhroucení do moře.

Jižní Pacifik v ohrožení

„Zhroucení šelfového ledovce je jako odstranit špunt z obrovské lahve. Do moře se začne vlévat nepředstavitelné množství vody z pevninských ledovců,“ vysvětluje vedoucí studie Ella Gilbertová. Podle expertky by následný vzestup hladiny oceánu nejvíce ohrozil nízko položené ostrovní státy v jižním Pacifiku, jako jsou například Vanuatu nebo Tuvalu.

„V ohrožení ale budou pobřežní oblasti po celém světě. Nejhůře by dopadly země, které nemají dostatek zdrojů na zmírnění následků a přizpůsobení se vyšší hladině oceánu,“ uvedla Gilbertová pro CNN.

Podle studie by se dalo katastrofickému scénáři vyhnout, pokud by se podařilo omezit nárůst globálních teplot na polovinu, tedy dva stupně. V tom případě by se hladina moře sice zvedla, ale ne tak dramaticky.

Mezivládní panel pro změnu klimatu ve své zprávě uvádí, že státy musí do roku 2030 drasticky snížit závislost na fosilních palivech, aby byla šance zabránit zvýšení teploty o více než 1,5 stupně oproti období před průmyslovou revolucí. Právě tato hodnota je považována za hranici, zpoza které už není návratu. K tomuto cíli je ale zapotřebí, aby globální emise oxidu uhličitého klesly do roku 2030 o 45 % oproti úrovni z roku 2010. Do roku 2050 pak musejí dosáhnout „čisté nuly“.

Současná hladina emisí oxidu uhličitého nestačí

„Naše zjištění zdůrazňují důležitost omezení globálního růstu teplot, jak je stanoveno v Pařížské dohodě. Pokud se tedy chceme vyhnout nejhorším důsledkům změny klimatu včetně zvýšení hladiny moře,“ dodala Gilbertová s tím, že za současné situace by se teploty ke konci století zvedly o 3,2 stupně.

Mezi nejohroženější podle vědců patří i Larsen C, což je momentálně největší šelfový ledovec Antarktického poloostrova. V tomto ohledu se skloňuje i Pine Island. Tento ledovec získal pozornost především v posledních letech kvůli rychlosti svého tání. „Pokud by se tyto dva ledovce zhroutily do oceánu, hladina moře by se pravděpodobně zvedla o desítky centimetrů,“ uzavřela Gilbertová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Největší výsadková operace měla urychlit konec druhé světové války. Skončila debaklem
Historie

Největší výsadková operace měla urychlit konec druhé světové války. Skončila debaklem

Byla to ambiciózní operace, která měla urychlit konec druhé světové války. Po sérii úspěchů v Normandii už spojenečtí velitelé přemýšleli, jak co nejrychleji porazit třetí říši. Proto odstartovali největší výsadek ve vojenské historii, který měl v okupovaném Nizozemsku vytvořit koridory pro pozemní armádu až do Berlína. Tehdy ale Spojenci netušili, že hluboko za nepřátelskou linií odpočívají elitní německé oddíly. Nákladná operace Market Garden skončila pro Spojence velkým debaklem.

Otázka pro politiky: Pokud byste vládli, zrušili byste elektronickou evidenci tržeb?

Elektronickou evidenci tržeb slibují po volbách kompletně zrušit pouze SPD a koalice Spolu, tedy pokud se dostanou do vlády. Zrušení EET, nebo její úpravu chtějí i další dlouhodobí kritici – koalice Piráti a STAN. ČSSD, která hnutí ANO pomáhala EET v minulé vládě prosadit, by EET nerušila. Stejně tak KSČM, ta ale dodává, že EET všechna očekávání nenaplnila.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama