S nápadem otestovat pomocí rychlotestů celé Česko přišel před několika dny ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). K podobně masivní akci se chystají i na Slovensku. Odborníci jsou však skeptičtí. Na provedení šesti milionů testů bude potřeba 12 milionů rukavic, které nemáme, varují.
„Nemůžu soudit, jestli je to dobrá, nebo špatná cesta. Ale na otestování šesti milionů lidí budeme potřebovat 12 milionů vyšetřovacích rukavic. Ty se nedostávají. Naše laboratoř je stahuje z celé EU i Číny. Odběrová centra jich mají obrovskou spotřebu. Na každého člověka potřebujeme nové rukavice,“ upozornil v neděli v Partii Terezie Tománkové molekulární biolog Omar Šerý.
Zdůraznil i to, že některé laboratoře nemají dostatek špiček na pipetování. „Některé laboratoře hlásí, že přestanou testovat během několika dnů, protože ty špičky nejsou,“ informoval Šerý.
Spočítal také, že na otestování šesti milionů lidí bude potřeba 10 tisíc zdravotníků na plný úvazek po dobu 14 dnů, kteří by odběry prováděli. „A to budou muset být specialisti, budou muset mít všechny ochranné pomůcky,“ uvedl biolog.
Bezpříznakové případy se těžko zachytí
Stejně jako další odborníci Šerý varoval, že takzvané antigenní testy, které mají výsledky během 15 minut, nejsou tak přesné jako PCR testy, které vyhodnocují laboratoře.
„Spolehlivost ovlivňuje například koncentrace viru. Test těžko zachytí pozitivní jedince, kteří jsou bezpříznakoví,“ popsal webu Lidovky.cz virolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Prymula o otestování celého národa mluvil minulý týden v úterý. „Tyto testy jsou rychlé, levné a snadné. Pokud by se nám je povedlo zajistit, tak testování by pro všechny občany bylo zdarma,“ řekl Prymula.
Pokud by se celoplošné testování povedlo, získá Česko podle něj cenná data o šíření viru a podaří se nastavit výrazně cílenější systém karantény. Podobně už se celoplošně testuje například v Jižní Koreji, Dánsku nebo Lichtenštejnsku.
Kubek: U testovacích míst se potká spousta lidí
Ministr zdravotnictví si představuje, že testování by probíhalo v ordinacích praktických lékařů. Kromě nich by se testovalo i v nemocnicích a aktuálních odběrových místech a vznikla by i nová speciální odběrová centra, na kterých by pomohlo sedm tisíc studentů lékařských fakult a dalších deset tisíc studentů vysokých škol.
Šéf České lékařské komory Milan Kubek kroutil hlavou nad tím, že se lidé budou na těchto místech shromažďovat, což je v rozporu s opatřeními vlády. V nedělní Partii také Kubek řekl, že spousta praktických lékařů je už nyní zavalená byrokracií, kdy musejí vypisovat žádanky na PCR testy a odpovídat na telefonické dotazy lidí.