reklama

Otevřené restaurace, bary či muzea. Část Evropy rozvolňuje koronavirová opatření

V Itálii a v Polsku uvolňují některá z restriktivních protiepidemických opatření zavedených proti šíření onemocnění COVID-19. V Polsku otevřou kulturní zařízení a obchody v nákupních centrech, ve většině italských regionů muzea, restaurace a bary. O možném uvolnění opatření od 8. února bude jednat rakouská vláda. V dalších evropských zemích probíhají demonstrace proti vládním protipandemickým nařízením.

reklama

„Míra přenosu infekce klesla na 0,84. Je to povzbudivý výsledek správného chování lidí a vánočních opatření, která zafungovala. Mnoho regionů se vrátí do žluté zóny. To je dobrá zpráva, nicméně udržení plné pozornosti je zásadní. Výzva viru je stále velmi komplexní,“ uvedl podle CNN italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Většina italských regionů se tak v pondělí přesouvá do nižšího žlutého stupně opatření, díky čemuž znovu na velké části území otevřou muzea, restaurace nebo bary. V Římě zahájí provoz vatikánská muzea či Koloseum. Ve středním stupni opatření nadále zůstává pět krajů včetně Sicílie či Apulie.

Rozvolnění opatření čeká také Polsko, kde se otevřou obchody v nákupních centrech a provoz obnoví kulturní zařízení. V zemi minulý týden navzdory platnému lockdownu obnovilo provoz jen v oblasti gastronomie přes 20 tisíc podnikatelů.

Rakousko bude jednat o opatřeních, Německo o vakcínách

O podobě protikoronavirových opatření od 8. února bude v pondělí rozhodovat rakouská vláda. V zemi platí od konce prosince celostátní uzávěra. Vláda dříve uvedla, že umožní otevření obchodů, služeb či muzeí, pokud klesne sedmidenní průměr případů nových nakažených zhruba na 50 na sto tisíc obyvatel. Restaurace a bary by měly zůstat zavřené až do března.

K tématu

V pondělí odpoledne má jednat kancléřka Angela Merkelová a premiéři německých spolkových zemí s výrobci vakcín proti COVID-19. Jedním z hlavních témat bude vývoj dodávek očkovacích látek. V neděli ministr financí Peter Altmaier pohrozil právními kroky, pokud výrobci nedodrží své závazky. Severoněmecká spolková země Šlesvicko-Holštýnsko v pondělí zahájila provoz speciální detenční zařízení pro osoby, které odmítají dodržovat nařízenou karanténu.

V neděli se v mnoha evropských městech, a to včetně Prahy, Vídně či Amsterodamu, uskutečnily protesty proti vládním pandemickým nařízením. Tisícové demonstrace se v pondělí očekávají v Maďarsku. V neděli v Budapešti protestovaly „proti ničení podnikání“ stovky lidí. Ve Francii vyzvaly skupiny na internetu ke dni občanské neposlušnosti, která by se měla projevit například nedodržováním protikoronavirových nařízení.

Další hlavní zprávy

Vláda

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi

V pátek neprošla o jediný hlas takzvaná izolačka. Opatření, které mělo nakažené koronavirem finančně motivovat k setrvání v karanténě a také k nahlašování kontaktů. Lidé v karanténě měli za každý den získat od státu příspěvek až 370 korun. Kvůli tomu se do sebe na Twitteru pustily ministryně financí a práce Alena Schillerová (za ANO) s Janou Maláčovou (ČSSD).

O vývoji pandemie nerozhodne Babiš, dejte politiku stranou, apeluje Kuba na občany
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Rebelové popíjeli v otevřené hospodě. Jsou to domácí, cizím nenalévám, hájil se výčepní
Nárůst počtu obětí covidu nezpomaluje. V Česku zemřelo už 20 tisíc lidí, převážně senioři
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Další články
reklama
reklama