Vedení politického hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES vyzvalo restaurace a provozovny, aby otevřely jako politické buňky. Na dveře je prý jen třeba vyvěsit oznámení a lidé se při příchodu budou zapisovat do prezenční listiny. Hnutí rovněž podá žalobu kvůli některým částem pandemického zákona a rozhodnutí vlády. Novinářům to v úterý řekli předseda hnutí Jakub Olbert a místopředseda Jiří Janeček. Hnutí také oznámilo, že bude pořádat další protestní akce.
Představitelé hnutí vyzvali restauratéry a podnikatele, aby své živnosti otevřeli jako politické buňky. Chcípl PES má podle Janečka šest tisíc členů. Z toho je 1 500 restaurací a z toho 200 registrovaných buněk. „Je to na odvaze každého. Jsou restaurace, které jsou v nájmu a majitelé na ně tlačí, aby se nezapojovaly. Tak uvidíme, kolik se jich přidá,“ řekl.
Ani sněhová bouře Brity neodradila. Po rozvolnění se vrhli na zahrádky hospod
Ve Velké Británii došlo k rozvolňování protikoronavirových opatření. Otevřely se obchody, tělocvičny, kadeřnictví, ale také zahrádky v hospodách. Návštěvníky neodradilo ani nepříznivé počasí se silným větrem a sněžením. V některých restauracích však rozvolňování vyvolalo zmatek. Co se dá ještě považovat za zahrádku a co nikoliv?
V praxi by to fungovalo tak, že by si provozovna na dveře dala označení politické buňky. Každý, kdo by přišel, by podepsal prezenční listinu, a stal se tak účastníkem politického setkání. „Nedokážeme si představit, že by vláda a policie zasahovala proti politickým buňkám. Jakýkoliv zásah by byl nezákonný. Ostatní strany včetně parlamentních se také mohou věnovat své politické práci. V případě, že bychom se v těchto buňkách nemohli scházet, budeme to považovat za diskriminaci,“ řekl Janeček.
V zákonu považují za diskriminační zejména tu pasáž, kde jsou vyjmenovány služby, které mohou být omezeny. „Je jich tam asi deset, jedná se o kosmetiku, masáže, kadeřnice. Pokud se ale podíváte do živnostenského listu, jaké služby můžete mít, těch jsou stovky. Teď jsme opět vytáhli do zákona část podnikatelů, které uzavíráme. Nechápeme, proč tam nejsou i další,“ řekl Olbert.
Pandemické pexeso
Olbert s Janečem opět kritizovali vládní podmínky návratu části dětí do škol, které považují za nezákonné. Děti musí být testovány a mají rotační docházku, kdy jsou týden doma a týden ve škole. Způsob testování antigenními testy Janeček označil za „pandemické pexeso“. Stejně tak se jim nelíbí vládní nařízení zakazující setkávání více než dvou osob, které rovněž považují za nezákonné a protiústavní.
Prymula: Opatření musíme vydržet ještě dva měsíce, pak epidemie začne ustupovat
Koronavirová situace se v Česku lepší. Když to tak bude pokračovat, pandemie by mohla za dva měsíce začít ustupovat. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Je však podle něj nutné dodržovat veškerá opatření.
V následujících týdnech chystá hnutí další protesty proti vládním opatřením. Na čarodějnice se uskuteční akce u restaurací Šeberák a pivovaru Malý Janek v Jincích. O den později, 1. května, uspořádá na několika místech májová setkání. V Praze to bude na Petříně u rozhledny. „Je to akce, která by měla nalít trochu pozitivní energie do společnosti,“ dodal Janeček.
Iniciativa Chcípl PES v minulosti organizovala protestní akce proti vládním opatřením. Vyzvala mimo jiné restaurace a další podniky, aby navzdory nařízením otevřely, a 10. ledna uspořádala na pražském Staroměstském náměstí demonstraci, kam přišly tisíce lidí. V březnu se přeměnila na politické hnutí Otevřeme Česko Chcípl PES.