Co Prymula soudí o rozvolňování opatření (zdroj: CNN Prima NEWS)
Koronavirová situace se v Česku lepší. Když to tak bude pokračovat, pandemie by mohla za dva měsíce začít ustupovat. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Je však podle něj nutné dodržovat veškerá opatření.
„Za asi dva měsíce bychom se měli dostat do hladiny, kdy by epidemie u nás měla začít spontánně ustupovat,“ řekl Roman Prymula, bývalý šéf resortu zdravotnictví a nynější poradce prezidenta Miloše Zemana, ve vysílání CNN Prima NEWS.
V Česku zemřelo už přes 28 tisíc lidí s covidem, denní nárůst počtu nakažených zpomaluje
Počet úmrtí s nemocí COVID-19 v České republice překročil hranici 28 tisíc. K pondělí s nemocí zemřelo celkem 28 038 lidí, v posledních čtyřech dnech však vždy méně než 100 nakažených denně. V pondělí laboratoře odhalily 3 843 případů nových případů koronaviru, což je nejméně od 30. listopadu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Opatření, která vláda v boji proti pandemii zavedla, by Češi podle epidemiologa měli vydržet. „V kombinaci s opatřeními musíme přejít dobu dvou měsíců, kdy ta opatření jsou nutná, a proto se musí provádět,“ doplnil Prymula. Samotné rozvolnění opatření by pak mělo probíhat v pozvolných cyklech.
Denní přírůstky nakažených sice klesají, stejně tak i počet hospitalizovaných lidí v nemocnicích, ale reprodukční číslo se po měsíci přehouplo přes 1. Podle Prymuly to však vůbec nic neznamená a číslo je nad 1 „uměle“.
„Byly Velikonoce a velikonoční pondělí, kdy byl nižší záchyt než v klasickém volném dni,“ vysvětlil exministr zdravotnictví. Srovnávat množství pozitivně testovaných za pondělí je podle něj potřeba ne s velikonočním pondělím, ale s tím předešlým, tedy s 29. 3. To přibylo 6 934 nakažených, zatímco za uplynulé pondělí jen 3 843. Podle epidemiologa je tak patrný pokles.
Jak je to s testováním na školách?
Prymula hovořil rovněž o testování žáků, kteří se mohli vrátit do škol v rámci první vlny rozvolnění opatření. Pondělní výsledky testů u nejmladších žáků základních škol byly takřka výhradně negativní. To však podle exministra zdravotnictví nemusí vůbec znamenat, že by tomu tak skutečně bylo.
Jednou z možností sice podle něj je, že by drtivá většina navrátivších se žáků mohla být negativní, on sám ale této variantě příliš nevěří. Pravděpodobnější je podle něj možnost, že se žáci chybně samotestují. Ve hře je podle něj ještě jedna varianta. „Že ty testy nejsou dostatečně citlivé, protože záchyt je skutečně velmi nízký,“ řekl Prymula v pořadu Nový den s tím, že je otázka, jaké testy volit, aby citlivost u dětí byla na adekvátní úrovni.
Objevily se hlasy, že pokud by se přešlo z antigenních testů na PCR, do škol by se mohly vrátit všechny děti najednou. Za současných podmínek má totiž u žáků, kteří se mohli vrátit do škol, probíhat rotační výuka, kdy se skupiny dětí budou střídat po jednom týdnu. Podle Prymuly by sice přechod na PCR testy u školáků mohl vést k jejich kompletnímu návratu, aktuálně to ale není možné provést. „Kapacita PCR testů není dostatečná na to, abychom toto mohli plošně udělat. Ani v Praze by se to nezvládlo dělat adekvátně,“ doplnil epidemiolog.
Roman Prymula Zdroj: CNN Prima NEWS