Na konci života může v lidském těle docházet k řadě změn. Zdravotní sestra z Los Angeles Julie McFaddenová, kterou citoval britský web The Sun, popsala příznaky naznačující blížící se smrt. Mluvila například o změnách v příjmu potravy či otupění bolesti.
Jednačtyřicetiletá Julie McFaddenová, registrovaná zdravotní sestra z Los Angeles, se specializuje na péči o lidi, kterým zbývají jen měsíce nebo týdny života. Díky tomu se prý přestala bát umírání. „Vidět, jak nám tělo na konci života biologicky pomáhá, mi vyrazilo dech,“ popsala McFaddenová ve videu, které zveřejnila na svém kanálu na YouTube.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rakovina vaječníků jako tichý zabiják. Expertka popsala příznaky, které by ženy neměly podcenit
Strach mnoha lidí ze smrti prý pramení z představy, že by mohla být nepříjemná nebo bolestivá. McFaddenová, jíž na sociálních sítích sledují miliony lidí, však vysvětlila, že lidské tělo je ve skutečnosti biologicky naprogramováno tak, aby smrt ulehčilo a učinilo tento proces pohodlnějším, citoval ji web The Sun.
Při alergii nemusíte trpět. Základem je nepodcenit příznaky, uleví inhalace, radí odborník
Díky tomu, že pylová sezóna trvá až deset měsíců v roce, se sezónní alergie stává nejrozšířenějším typem vůbec. Jen v České republice jí trpí asi pětina populace a počet lidí, které trápí alergická rýma, každoročně stoupá. Nejvíce jsou přitom postiženy děti. Účinným pomocníkem v boji s respiračním onemocněním – mezi která patří různé druhy alergií, bronchitida, astma nebo záněty dýchacích cest – však může být pro některé překvapivě inhalace.
„Naše tělo je stavěno tak, aby žilo, aby přežilo a aby nám pomohlo zemřít,“ uvedla sestra. „Když umíráte přirozenou smrtí, spustí se v těle mechanismy, které tomuto procesu pomáhají,“ upřesnila.
Častější a delší spánek
„Před smrtí se zvyšuje hladina vápníku, což způsobí, že začnete více spát,“ vysvětlila McFaddenová. „A to je příjemné. Lidé říkají: ‚Chci prostě usnout a umřít.‘ Ono se to i děje,“ popsala sestra.
Menší hlad a žízeň
Tělo chystající se na odchod se podle McFaddenové začne vypínat. „Pomalu spouští mechanismy, které utlumí pocit hladu a žízně,“ pronesla hospicová sestra.
Otupění bolesti
Když člověk více spí a méně pije a jí, aktivuje se v jeho těle proces zvaný ketóza. „Tento proces uvolňuje endorfiny, díky nimž se cítíte dobře. Zároveň otupuje bolest,“ vysvětlila sestra. „Tělo to všechno provádí přirozeně, aniž bychom my jako zdravotníci do toho vstupovali,“ podotkla. Vidět tento proces znovu a znovu jako hospicová sestra je podle ní „fascinující“ a také „uklidňující“.
Dušnost
Dalším náznakem možné blížící se smrti je dušnost. Podle zdravotní sestry existuje několik způsobů, jak člověku ulehčit. „Jeden z nich je kyslík do rozprašovače. Do něj dáte léky, jako je albuterol,“ popsala sestra. Dodala, že efektivní je také morfin. „Vstřebává se přes dásně a uvolňuje nervový systém a bránici,“ dodala.
Rozrušenost a zmatenost
Problematický může být neklid, rozrušenost a leckdy i zmatenost. „Pomohou ztlumená světla a uklidňující hudba,“ uvedla McFaddenová.
Snížení příjmu potravy a nevolnost
U některých diagnóz, které se týkají třeba žaludku nebo střev, mohou lidé před blížícím se úmrtím pociťovat nevolnost. „Někdy vám nevolnost způsobují léky a někdy vaše onemocnění,“ popsala sestra.
Skleněné oči a změny na kůži
Ukazatelem jsou i další příznaky. Podle McFaddenové se u lidí před úmrtím objevují skleněné nebo slzící oči či změny barvy kůže. Lidé s blížícím se koncem života také mnohdy mluví o svých mrtvých příbuzných či koukají do dálky. Vyskytnout se může také horečka. „Všechno to je před smrtí normální,“ poznamenala sestra.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Chovatele v bytě uštkl jedovatý had. Následoval transport vrtulníkem do Prahy